mõtteid, kuidas lapsed sööma meelitada :)

Praeguseks oleme Erik Orgu toitumiskava järgi toitumist proovinud 10 päeva. Ütleme nii, et toidupoes käies toidukorvi sisu on päris palju muutunud, kuid enamus muutusi on vägagi tervitavad (näiteks šampinjonid, mida varem väga ei ostnud, on üle prahi head seened!!!). Ostukorvi hind on kohati isegi langenud, mis on asja juures väga positiivne külg :)

Langustest rääkides tasuks ka vist kaalunumbrist rääkida. Mehe kaal (mida nagu väga polegi alles tema pikkuse kohta) langes kilokese viimase näidu järgi (mis oli nii pool nädalat tagasi), minu kaal on langenud kava jälgimise ajaga 4kg :) Laste kohta veel midagi ei ütle. Esiteks ei muutu nende kaal nii kergelt ning ei taha neid väga tihedalt kaalule panna ka. Ei taha neis seda kaalumismaaniat külge harjutada :)

Söögid on teinud pea 180 kraadise muutuse. Esiteks on tunduvalt rohkem laual värvi, toidu valik on mitmekülgsem ning toidud on väga head (isegi minu tehtud! Jess :D ). Lisaks on väga mõnus just see, et tulen koju ja löön arvuti lahti. Seal on kogu info, mida teha, millest teha ja kuidas teha. Ei pea ise üldse mõtlema, et mis me nüüd täna sööme (mis tavaliselt võttis poole söögitegemise ajast ja lõpuks ei jõudnudki vahepeal söögi tegemiseni). Samuti on road väga lihtsad ja kui mõnda asja pole käe pärast, siis on olemas asendustetabel, kust saad vaadata, millega puuduvat asja asendada.

Nagu juba eelnevalt mainisin, et toidud on väga head, aga lastele uute toitude harjutamine võtab ikka oma jagu aega. Oleme võtnud selle sujuvamaks minekuks kasutusele mõned "nipid". Toon need teile ka siia välja, ehk kellegi tuleb ka kasuks.


  • tähetabel - Kui laps on oma toidu ära söönud (või vähemalt 5 korralikku ampsu maitsenud), siis saab endale tabelisse tähe. Kui 10 tähte koos, siis saab valida ühe tegevuse, mida koos emme/issi/perega teha. Näiteks Marekul on juba ootamas ujuma minek, rullitama minek ja bowling :D Oluline on asja juures see, et preemiaks ei saa valida maiust ega muud söödavat. Preemia peab olema mingi tegevus. Ehk peame küll selle arvelt veidi rahakoti lõugu avama, aga mis teha :) 
  • Koostisosade asendamine - Kui tean ette, et toidus on mõni asi, mis lastele kindlasti ei maitse (just kui mõlemale ei maitse), siis vaatan asendustabelist kohe asendusaine neile. Nii väldin täielikku põrumist ja püsib lootus, et embkumb ikka sööb toitu. Seni on see ka töötanud. 
  • Valiku võimalus- üritan iga toidu juures lapsele säilitada mingisuguse valiku võimaluse. Näiteks täna oli õhtusöögi kõrvale mõeldud tomatisalat. Lapsed sööma kutsudes andsin valida, kas tahavad kõrvale kurgi- või tomatisalatit. Pole küll kava täpne jälgimine, kuid usun, et piisavalt tervislik alternatiiv. Samas lapsel jääb mingisugune kontroll toidu üle. 
  • Teist toitu ei saa! - Kui laps keeldub söömast (nagu meil ka mõnikord on juba juhtunud), siis ma ei luba tal muud toitu teha/saada. Muidugi ei jäta ma last täielikult nälga, kuid sellisel juhul saab ta näksida toidu asemel õuna või porgandit vms. See ei toida küll kõhtu nii palju, kui korralik toit, kuid siiski ei jäta päris nälga. 
  • Me proovime igat toitu - mõne toidu puhul on ka toiduainete asendamise järel suur oht, et lapsed ei söö seda. Siiski ma palun lapsel kindlasti maitsta. Näiteks täna: Marek vaatas pannile ja esimene asi oli "Ma ei söö seda!". Nagu ikka, eirasin tema hala toiduvaliku üle ja uuesti küsimise peale lubas ta endale toidu jahtuma tõsta. Peale paari ampsu tuli lause:" ma pean vanaemale ka ütlema, et ta rohkem selliseid toite teeks!" :D Ja sõigi taldriku ilusti tühjaks :) 
  • Lasen lastel võimalikult palju toidutegemisel kaasa lüüa - ma ei tea, kas see reaalselt aitab kaasa sellele, et ta parema meelega sööks või maitseks vähemalt sööki, kuid arvan, et on hea, kui lapsed löövad kaasa söögi tegemise protsessis. Õpivad veidike kokandust ning ehk kinnitub paremini neile, millistest toiduainetest tehakse tervislikku toitu :) 
  • Hetkel on veel ka see, et kodust väljas olles ma väga ei keela ja moraalitse toidu suhtes. Lasteaias on küll öeldud, et juurde tõsta ei tohi, aga külas käies ei hakka (veel) sõnu peale iga ampsu juures lugema (kuigi juurde võtta ei luba ka seal). Kuigi veidi tundub see koduse töö saboteerimisena, kuid usun, et nii on praegu parem. Kui olen saavutanud kodus täieliku kindluse kava jälgimises ja oleme kuu või kaks ilusti kodused söömised paika saanud (selles mõttes, et lapsed söövad ilusti), siis hakkan kindlasti ka kodust väljas toitumist rangemalt jälgima. Seni kuni see toitumiskava ei ole (vähemalt minul) muutunud tavaliseks toiduks (teate küll, see võtab oma aja!), siis ei hakka ma kuskil nö "moraalijüngrit" mängima ja oma toitumiskava järgseid toite taga ajama. 
Praegu siis sellised meie mõtted toitumiselainel :) 

Comments