Ahvatluste ja tagasilöökide kuu?

Detsember on igati tore kuu. Enamasti on ikka lund ja saab kelgutada-suusatada. Jõulud ja aastalõpp jäävad sellesse kuusse. Samuti minu ja päris mitme teise olulise inimese sünnipäev. Aga need tähtpäevad ongi need, mis söömise koha pealt sellel kuul lisapinge tekitavad.

Teadagi on asi pigem järjepidevuses ja enesedistsipliinis, aga arvan, et enamus siiski on nõus, et detsembris on kõige enam libastumisi toitumiskavade pidamise koha pealt. Toitude enda tegemine-söömine ei olegi katsumus, vaid kõik võimalikud detsembriga seotud traditsioonid, millega kaasnevad ka muud söögid.

Esiteks on meil kombeks advendiajal piparkooke küpsetada. Sellest olen ka eelnevalt kirjutada. Oluline traditsioon ja ei kavatse sellest loobuda. Samas ei ole see osa meie toidukavast. Ühtpidi võttes, et söö me neid eriti palju, aga siiski lisakalorid, millega pole kava arvestanud.

Teiseks on meil detsembrikuus mingi miljon sünnipäeva. Sellega kaasneb alati ja ikka tort. Kas peaksin sellest loobuma? JAh, endale võin ma seda keelata, aga keelata last? Natuke imelik on keelata last sünnipäeval, et täna sa sellest tordist tükkigi ei söö! Nüüd võib arutada, et sünnipäeval ju võib. Jah, võibki ja see tükike ei avaldaks suurt mõju. Aga kui neid sünnipäevi on nagu seeni peale vihma ja sinna vahele jäävad veel muud tähtpäevad, siis ei ole enam tükike kooki. Siis on vaata, et terve kook kokku.

Sama lugu on jõulu- või aastavahetuse lauga. Traditsioon ju eeldab, et laud on lookas kõigest paremast. Jällegi, näen tõsist vaeva välja mõtlemisega, et mis nipiga ma lastel piiri peal hoian (ja endal ka :D) , mida nad söövad ja kui palju. Tegelikult on meil jõuludel ja aastavahetusel üks hea magustoit, mida on hea süüa. Tarretis! Ema teeb seda nii, et suhkrut ei kasuta ja oma kodumahlast. Lisaks on tarretis üks mu lemmikumaid toite sel perioodil. Kohe ootan juba seda tarretise vaagnat :D

Üldjoontes võib aga öelda, et detsembris võib stressi tekitada ka muu, kui pakkide muretsemine ja pakkimine (tellisingi eile ühe loosipaki ära ja lasteaeda sai ka pakid ostetud, seega üks ainus asi veel muretseda). Tegelikult ei ole lapsed mul üldse suured maiustajad, aga kui pidu on pidu järel, siis paratamatult söövad nad rohkem, kui peaks ja ma ei taha suure vaevaga saavutatut ära rikkuda.


Comments

 1. Mina võtaks pigem vabalt, kui stressaks üle, milleks teha lisa stressi lapsega kaklemisega, et seda nüüd ei või (eriti kui külas on teised lapsed ka ja nemad võivad). Mina lubaks lastele kõike mõistlikus piiris(kausitäis komme ei lubaks, aga tükk kooki või mõned piparkoogid ei ole nüüd nii hullud ka) ja kodus saab ju siis jälle rohkem salatit ja muud tervisliku süüa, kui külas liiga palju saab. Usun, et kui üks kuu ei lähe hästi, siis küll järgmised lähevad jälle paremini ;) Lisaks saad oma sünnipäeval ju laua teha oma maitse järgi ja on väga palju tervislike toite ka ja peale jõule usun, et ongi pigem salati hea, kui veel üks praad.

  Appi mul tuli nüüd ka tarretise isu :D kohe teen endale ka :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks ma üritan mõistuse piiridesse nende keelamistega jääda, aga keeruline teema ikkagi.

   Tavaliselt on minu osakaal toidulaua valmistamisel väga väike, ka mu enda sünnipäeval ( aastavahetus ju ja enamasti pole me seda enda kodus pidanud, seega minu roll on enamasti tordi toomine olnud). See aasta on mõttes küll lisada lauale veidi tervislikemaid leide, et ka kui lapsed neid ei poolda (kuigi juurikad lähevad toorelt hästi peale), siis endal on võtta midagi näksimiseks.

   Delete
 2. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui sul on mulle eraeluline küsimus, siis palun pane see mulle postkasti FB-sse ja oma nime alt ;) aitäh!

   Delete

Post a Comment