dekreet ja puhkuse välja võtmine (26/365)

Juba päris raseduse algusest on mul olnud üks teema, milles olen nagu kits mitme heinakuhja vahel. Nimelt ma ei ole suutnud välja mõelda, millal oleks kõige parem, kasulik, mõistlikum minna dekreeti. Lisaks ka see, et kas võtta puhkus välja enne dekreeti või peale lapsehoolduspuhkust.

Esimene variant oli, et võtan kõik võimalikud päevad välja enne sünnitust. Ehk siis puhkus enne ja dekreeti minek juba 70 päeva enne tähtaeg. Seda pidi oleksin saanud juba kuskil aprillist koju jääda. Samas ma ei tea, kas ma tahan kolm kuud lihtsalt kodus passida. Olgu, ma ei tea, mis olemine teeb (ja ehk peangi tervislikel kaalutlustel seda varianti kasutama), aga hetkel ma ette ei kujuta, et istungi selle aja lihtsalt kodus ja tööl  ei käi.

Teine variant oli jätta puhkus välja võtmiseks peale lapsehoolduspuhkust. Kuna meil tööl mingeid preemiaid ei ole, siis summaliselt väga suurt vahet ei tohiks olla. Dekreeti läheks selle järgi siis õppeperioodi lõpus, ehk juuni algusega. Sel juhul saaks puhkuse rahad siis, kui lapsehoolduse ära lõpetan. Selle järgi võiks ma dekreeti ikkagi minna 70 päeva enne, lihtsalt puhkuse rahasid siis ei saaks. Mis mingis mõttes isegi oleks tark mõte, sest saaks ühe kuu raha hiljem, kui emapalk jms rahaline sissetulek nagunii läbi on.

Kolmas variant ja praegu kõige sobivam vist, on see, et lähen dekreeti 30 päeva enne tähtaega ja võtan puhkuse enne välja. Sellega lükkan dekreedi lõppu veidi kaugemale, seega saan puhkuse päevi veidi rohkem. Lisaks saan koju jääda ikkagi kuskilt mai keskelt. Mis mulle sobib väga hästi.

Neljas variant on muidugi see, et võtaks puhkuse hiljem ja läheks dekreeti 30 päeva enne. No ma puhtfüüsiliselt arvan, et ei kannataks seda välja. Arvestades, et tööl on mul rahmeldamist omajagu ja juba praegu olen õhtuks päris läbi ja kõht-selg annavad kõvasti tunda.

Kui ma ka kord ära otsustan (hiljemalt veebruari lõpuks, sest siis pean puhkuse avalduse ära tegema, kui tahan enne ära kasutada), siis tuleb veel see päevade arvestamise teema. No loen ma üht või teistpidi, saan ma ikka paari päevase nihkega need kuupäevad :D

Seega sada küsimust targematele: 
 • Millist varianti te kasuta(k)site? Või ehk on mõni viies, kuues, seitsmes variant, mille peale ma ise pole veel tulnudki? 
 • Kas dekreedi päevi lugedes tuleks see 30/70 päeva ette poole lugeda nii, et tähtaeg sisse arvestatud või mitte? Ja pühad lähevad kõik vist ikka sisse? 
 • Kas puhkuse päevade lugemisel loetakse ka pühad sisse, kui puhkepäevad, või jäävad need välja? 

Comments

 1. *Mina vist valiks selle 30 päeva enne ja võtaks puhkuse enne. Just neil samadel põhjustel, et siis saab lapsega kodus olles pikemalt raha ja puhkusepäevi koguneb ka natuke rohkem.
  *Dekreedipäevi kõige lihtsam arvutada nii, et kui nt 30 päeva enne tahad jääda, siis dekreedi algus on 31. päev. Hakka tagant ette lugema. (nt kui TA on 25.07, siis hakkad lugema et 24 on 1. päev ja nii loed tagasi. Minu arvutus näitab, et 30 päeva enne jäädes on dekreedi algus 25.06).

  Kairi (paar kuud ootamisega sinust maas ;)
  * Kui puhkuse sisse jäävad punased pühad, siis need päevad jäävad kasutamata, st selle võrra saad pikemalt puhata. Nt kui jaanipäeval küsid puhkust 22-28.06, siis 23 ja 24 on riigipühad, ehk nagunii vabad päevad ja need 2 päeva saad muul ajal ära kasutada. Loodetavasti said aru. ma pole just eriti hea selgitaja :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. aitäh, natuke jälle selgem see päevade lugemine :)

   Delete
 2. Mina valiks vist teise variandi, enda küll veidi raskem algul, samas 3 lapsega kulud ka suuremad ja siis oleks üks lisa raha lõpus hea, algul saab nagunii riigitoetuse ja kov oma ka. Vähemalt mina teeks nii, arvutustega, et kuna emapalka saad umbes siis 1,5 aastat ja ma ei tea kuidas teil on, kas laps saab poole aasta pealt lasteaeda ja sina tööle või peab ootama sügist, seega siis tuleks 0,5 aastat kohe juurde kodus olemist, seega oleks hiljem lisaraha hea.
  Lisaks kui tervis lõpus väga kaasa ei mängi saab ka haiguslehel olla. Mul tuttav sai nii isegi peaaegu 2kuud kodus olla ja jäi dekreeti alles 30 päeva enne.
  Samas kõik oleneb inimesest, mina olin 2-4 kuu suht siruli ja viimased 8-9 kuu võisin ka 15km vabalt käia, nii, et midagi polnud viga, seega lähtu oma sisetundest ja vaata kuidas ise jaksad :)

  ReplyDelete
 3. Haiguslehel saab olla kuni 70 päeva enne tähtaega, rohkem arstid ei pikenda.

  ReplyDelete
  Replies
  1. dekreedis saab alla kuni 70 päeva enne tähtaega, haiguslehel võid olla kasvõi raseduse algusest saadik, kui vajalik on (seda siis juhul, kui on tervislik põhjus selleks või kui vormistatakse sind koju, sest tööl pole sinu jaoks vajalikku kergemat tööd).

   Delete

Post a Comment