kui tõene on üks artikkel ? (28/365)

Facebook´is jooksis seinalt läbi üks artikkel, kus kirja pandud 50 asja, mida peaks üks lapsevanem oma maimukese esimese eluaasta jooksul ära õppima. Kuna mul juba seda "esimest eluaastat" kahekordselt läbi elatud, siis peaks nüüdseks juba küll kõige ette linnukese teha saama ju?! Eks siis vaatame. Allikas ise on siin

1. Sul ei ole enam ilmaski aega, et korraks kodust "välja hüpata" või kuskilt natukeseks "läbi hüpata" nagu oli enne last.  - Jah, vastab tõele. Mingi hetk (eriti lapsega, kes pole ideaalbeebi) leidsin end erilise täpsusega asjatoimetamisi plaanerimas ning põhiaspekt asjade juures oli, et kõik klapiks beebi uneaegadega.

2. Sa ei jõua enam kuhugi õigeks ajaks - minu puhul ei esinenud. Jõudsin sel ajal lihtsalt veidi vähem enne kokkulepitud aega. Minule, kui kohutavale "pool tundi enne üritust kohal" inimesele, mõjus see väike ajanihe isegi positiivselt :D

3. Sa nutad. Ilma igasuguse põhjuseta - Ah, seda ma teen vahel niisama ka. Tegin juba siis, kui lapsi veel polnudki. Mul lihtsalt on mingi pisara pank, mis tahab aegaajalt tühjendamist, et siis jälle kergemalt edasi elada :D (just mõtlesingi mõned päevad tagasi, et pole ikka väga ammu südamest nutnud... )

4. Sul on uus lemmiksoeng :emakrunn. - Jah, on küll. Või tegelikult on krunn või hobusepats.

5. Sa hindad kõhuli magamist - Seda nagu ei saa kirjutada lapse esimese eluaasta arvele, pigem üldse peale rasedust hakkad seda luksust rohkem hindama.

6. Sa hindad magamist! - Ähh, ma olin enne lapsi ikka hull unekott. Nüüd saab hakkama ka näiteks 8 unetunniga :D

7. Sa õpid väga kiiresti duši all käima - No nii ja naa. Ma pole kunagi suur veega lobistaja olnud. Aga eks vahel on olnud olukordi küll, kus ongi ainult sups duši alla ja sups välja.

8. Sa ei suuda enam beebi öiseid toidukordi lugeda, kui kella 3 hommikul on neid juba 7 või 8 olnud - :D :D Mul oli see pigem siis, kui Mareli juba pooleteise aastane oli :D

9. Tunned end süüdi, kui kasutada RPA-d - minu lapsed on seda saanud ainult ühe käe peal loetud kordadel, kui rinda parajasti käepärast polnud. Seega, võõras mure :)

10. Tunned end süüdi, kui pead avalikult imetama - Mul vist oli ainult üks kord, kus oleks pidanud tõesti nii avalikult imetama, et oli natuke imelik, aga ennast süüdi ma kuidagi ei tundnud.. Äkki ma olen imelik?!?

11. Tunned end süüdi, kui su beebi bussis/tänaval/poes näljaselt nutab - Suhteliselt võõras mure jälle. Alati sai lapsel enne välja minekut kõht täis söödetud. Pealegi bussiga ei olegi nii väikeste lastega sõitnud.

12.  Tunned end süüdi, kui lähed varakult lapse kõrvalt tööle tagasi/jääd pikaks ajaks lapsega koju/tunned, et tahaksid varakult tööle tagasi minna/tunned, et ei tahaks nii peagi veel tööle tagasi minna- eip, mitte mingit süütunnet :D

13. Oled kella 9 hommikul söönud juba šokolaadi, küpsiseid, paar saiakest ja mõned kommid. Kuidagi peab ju ärkvelpüsimiseks energiat saama? - No kõike korraga vast mitte, aga vahel on jah hommikut alustatud juba magusaga, sest pool ööd on üleval istutud.

14. Tunned end süüdi punki 13 pärast - Kas just süüdi, aga nuiaga üle kukla virutaks nende hommikute eest küll.

15. Saad teada, mis on tupelihaste harjutused ning sedagi, et peaksid neid tegema, aga ei tee kunagi- täitsa teadlik informatsioon ka enne laste esimest eluaastat.

16. Tunned end süüdi punkti 15 pärast - Miks ma peaks??? :D

17. Tahaksid aeg-ajalt ise laps olla ja oma ema sülle peitu pugeda.- Ok, see oleks küll koomiline vaatepilt :D Aga jah, vahel tahtsin ikka veel laps olla, aga kui sul on laps, siis see on ju eriti teostatav. Koos mingit lollust tega on topelt lahe ju :D :D (olgu mingi paarikuusega ei tee midagi, aga peaaegu aastasega ikka ju :D)

18. Käitud vahel, nagu oleksid 10 aastat noorem - ehtne pubekas! - Mareku esimesel eluaastal olin ma 19 aastane, seega ei oleks veel pubeka mõõtu välja andnud kui 10 aastat lahutada. Ega Mareliga sama lugu. Ehk seekord on teisiti :D Aga Priidu heaolu pärast ma loodan, et ei ole :D

19. Tunned end tegelikust 10 aastat vanemana. .- Siia võiks küll kahe käega alla kirjutada ja ega võõrad arvasid seda ka, kui mind kahe lapsega nägid :D Siiani tunnen end tegelikkuses vanemana, kui olen.

20. Avastad endas väiklase viha nende jobude vastu, kes pargivad lastega peredele mõeldud parkimiskohale, ehkki neil lapsi pole, või kasutavad väikelaste vanematele mõeldud kassasid ilma lasteta või kasutavad lihtsalt lõbu pärast lifti, ehkki saaksid vabalt ka trepist minna – nii et sina jääd oma titevankriga ukse taha- võõras mure. Ma vist olen enamuse vankriajast kuskil põldude vahel veetnud, seega pole selliseid muresid olnud ;)

21. Taipad peale aktiivse ja iseteadliku 10-kuuse jõmpsika mähkmevahetust, et oled maha maganud oma tõelise kutsumuse – maadleja! - No seda maadleja ametit olen pigem veidi hiljem tunda saanud. Näiteks kui röökivat Marekut on vaja mänguväljakult koju tassida :D

22. Vaatad tuima ükskõiksusega, kuidas su mudilane tühjendab 40 sekundiga kogu raamaturiiuli – sest sa oled ära teeninud võimaluse istuda need 40 sekundit ja MITTE MIDAGI TEHA!!!! - Ma ausalt ei võimaldanudki alla aastasel oma raamaturiiulite kallale minekut. Mis ma olen? Mingi masohist w??

23. Vaatad vanemaid, kel on mitu väikest last, ja mõtled: “Kuidas?! Miks?!?!” - Mareku ajal vaatasin, et tahaks ka teist. Mareli ajal polnud enam aega teiste lapsi vaadata, sest olin enda omadega liialt ametis :D

24. Lakkad toitudesse soola lisamast - maitsetamine pole kunagi minu teetass olnud, nii et jällegi mööda.

25. Kui märg plekk pole just su põse all, kannatab linade vahetamisega hommikuni oodata. (Jah, said õigesti aru – kui laps öösel piima välja oksendab, kui tal mähe pissi läbi laseb või sul omal rinnad lekivad.) - :D :D Enamasti küll jah :D Öised tegemised olid sellised automatiseeritud liinil laps mähkimislauale - uus mähe alla- tiss suhu- kõik magama. Voodilinade vahetus sinna ei kuulunud. Aga olgu, kui ikka lapsel kõht lahti oli, siis tuli voodist kõik püsti peksta, see oli küll juba üle piiride.

26. Vahetad seksika pesu millegi mitte eriti seksika vastu - Küll mees selle ühe aasta üle elab, kui pole eriti pitsi ja satsi ;)

27. Nutad uudistesaate lugude peale, romantilisi komöödiaid vaadates, kodutute loomade pärast, heategevuskampaaniate peale ja J. Lewise jõulureklaamidest (kus see pingviin… on nii üksik… ma ei või lihtsalt…!) ei hakka parem üldse rääkimagi. (Lihtsalt kujutle korraks, mis siis veel saama hakkab, kui su beebi kunagi lasteaeda läheb ja seal emadepäevaetendusel oravana esineb!) - Ma vist olen olnud suhteliselt tundetu. Olgu, enda lapse teatud asjade peale on küll silm märjaks läinud ja mõned kurvad filmid ronivad ka südamesse, aga see on ka kõik.

28. Lause “olin õhtul kaua üleval” tähendab sinu jaoks, et üleval oldi peale 21.00, ja “olin terve öö tegevuses” tähendab midagi hoooooooooopis muud kui vanasti. - jah, kui ikka üle 21 üleval saab oldud, siis olemegi kaua ärkvel püsinud. Ma ei tea, öö otsa tegevuses tähendas ikka sama asja - oleneb ju mis kontekstis lause öelda ;)

29. Taipad, et beebivaba peoõhtu polegi nii ahvatlev, kui pead ikkagi hommikul kell 6 täiesti mittebeebivabalt ärkama. - Esimesel eluaastal ei esinenudki mingeid beebivabasid peoõhtuid.

30. Unistad päevast, mil võid täiesti kohustustevabalt pikutada nii kaua, kui ise tahad. Jeiii, ainult 17 ja pool aastat veel oodata! -
Eks see mõte vahel ikka pähe tuli küll... :D  Aga ega unistamiseks palju aega ei jätkunud.

31. Ehitad oma päeva üles vastavalt unepausidele. Loomulikult mitte sinu unepausidele, hahaha. - Lapse uni (vähemalt Mareku ajal) oli A ja O. Kes tema und segas, võis mu pilgu läbi surma saada. Mareli magas siis, kui vajadus tekkis :D

32. Leiad end sageli ütlemas asju, mida su vanemad kunagi sulle ütlesid - eee, mitte väga.. vist... Siin vist on mõeldud nagu keelamise suhtes. Aga ma olevat nii rahulik laps olnud võrreldes minu omadega ja mida sa ikka sellele alla aastasele nii hullu ütled (arvestame, et artikkel räägib lapse esimesest eluaastast).

33. Su telefoni mälu on täis beebipilte. Nead end selle pärast maapõhja, kuna seetõttu jäi salvestamata beebi esimene luksumine! - pilte oli küll, aga filmimiseks oli kaamera kogu aeg käe pärast. Sel ajal mul polnudki veel sellist telefoni, millega erilist videot teha oleks saanud.

34. Võtad vetsu telefoni kaasa ja tsekkad potil istudes FB-d. Muul ajal pole selleks mahti. - polnud FB-d sel ajal telefonis. Siis oli veel tavaliste telefonide aeg. Ja vetsus olles muude asjadega tegelemisest pole ma veel oma pika eluea jooksul aru saanud.

35. Sul pole mahti üldse FB-d tsekata, sest pead oma beebit lõbustama. Ka potil istudes! - Kui nüüd hästi mõelda, siis Mareku ajal mul polnudki FB-d, Mareli ajal vist juba oli. Aga ma beebile mingi õuenarr pole, et muudkui tirelit ja tiritamme peaks ta lõbustuseks viskama.

36. Sul pole enam õrna aimugi, millega su lastetud sõbrad tegelevad - valesti sõnastatud. Sul kaovad paljud lastetud sõbrad.

37. Tunned end tõelise rokkstaarina, kui suudad oma beebi naerma ajada - eks ta tore moment ole, aga ärme nüüd üle ka paku, eks.

38. Sööd aeg-ajalt valmistoitu, sest pole aega või jaksu tervislikke eineid vaaritada. See pole ju kuritegu!? - Jap, ikka juhtub. Siiamaani veel. Kinni pole veel pandud selle eest.

39. Tunned end süüdi punkti 38 pärast
- No oleneb vist mida ja kui tihti süüa. Kui oleksin käinud igapäevaselt kuskil purksi putkas, siis oleks vist tundnud jah. Aga ei käinud, seega ei tunne nagu.

40. Sul on atleedi biitsepts. (Üks. Kas siis vasakul või paremal käel, olenevalt, kummal pool su beebi eelistab kantud olla.) - jess, Marekuga oli ikka hull muskel ühel käel :D

41. Tunned, et keegi on su elu aegluubis mängima pannud (kui beebi nutab koolikutes või ärkab 9. kord öö jooksul, aga kell näitab ikka ainult 01.58). - Millal on ikka valus aeg kiiresti mööda läinud?

42. Tunned, et keegi on su elu “kiirluubis” mängima pannud (kui peate kuhugi jõudma või kui avastad, et appi, juba ta ongi 3-kuune… 6-kuune… aastane!).
- vanuse suhtes küll. Ma ikka ei taha veel uskuda, et Marek sügisel kooli läheb...

43. Püüad saata telepaatilisi sõnumeid, et su beebi laseks sul kasvõi 20 minutit veel magada, kui ta ärkab kell 5 hommikul särasilmsena ja valmina uueks suurepäraseks teguderohkeks päevaks! - Jah. täitsa tõsi.

44. Oled füüsiliselt ja vaimselt kurnatud. Lisaks endale veel ühe inimolendi elu ja tervise eest vastutamine ei ole lihtne töö - Eks ta natuke kurnav oli jah. Aga mis siin ikka. Ega ainult ilu ohvreid ei vaja ;)

45. Tunned tugevat tungi viskuda vihasesse võitlusse, kui kellegi teise väike inglike sinu titalt mänguasja ära võtab -
:D Süüdi...

46. Loodad südamest, et sinu laps pole kunagi see vastik väike pärdik, kes teistelt mänguasju ära kisub. - Ei lootnud, vähemalt selles vanuses.

47. Imestad, miks keegi sulle enne lapse saamist ei rääkinud, kui keeruline beebi esimene eluaasta tegelikult on. - Miks keegi üldse peaks imestama selle üle???? Kas sa nagu ei valmistu lapse saamiseks siis? Loogiline, et sa tead, et see ei ole mingi lust ja lillepidu kogu aeg.

48. Vastad mõtlikult kaugusse vaadates: “Seda on keeruline seletada… Aga see on seda väärt!” kui keegi küsib, kuidas on olla väikelapse vanem. - no umbes täpselt võib tõeks pidada.

49. Sa ei suuda kuidagi mõista, kuidas saab olla võimalik kedagi nii tohutult armastada nagu sa oma last armastad - oh jah...

50. Nutad natuke veel. Lihtsalt niisama - aitab juba küll, eks :D


Ma vist peangi vähemalt ühe lapse veel tegema, sest nagu näha, jäid mul päris mitmed elu õppetunnid omandamata kahe eelmise lapse esimesest eluaastast. 

Meie perepilt suvel 2015 :) (autor:Marek) 

Comments