haigusleht ja kodust välja minek (34/365)

Et asi üks kord lõplikult selgeks teha nii endale kui ehk ka mõnele teisele teadmatule, siis toon must ja valgelt välja ühe seaduse (täpsemalt ravikindlustuse seaduse) lõigu, millega saab punkti panna igasugustele mõtetele stiilis "ta on haiguslehel ja ta ei tohiks sinna minna/seal olla/seda teha". 

§ 28. 

(1) Kui kindlustatud isik ei täida arsti või pereõe määratud meditsiiniliselt põhjendatud ravi, kaotab ta õiguse ravikindlustushüvitisele seoses haigusjuhtumiga, mille ennetamiseks või mille vastu oli määratud ravi otseselt suunatud.


Toon siia kohe ühe näite ka. Näiteks inimene murrab oma käeluu. Seetõttu ei saa ta täita oma töökohustusi ja on haiguslehel. Sel ajal, kui ta on lehe peal, võib ta käia kus ta tahab, seni, kuni sellega ei eirata arsti poole ettepandud ravi. Näiteks, võib ta minna välismaale reisima, kui perearst selleks vastunäidustusi ei näe ja selle käigus saab raviplaani järgida. (näite allikas) . 

Minu jaoks on see seni olnud kogu aeg selline probleem, et pead sada korda mõtlema, et kas ma võin ühte või teise kohta minna või mitte. Ehk siis, praegu, tagant järgi mõeldes, oleks ma võinud vabalt lastega haiguslehel olles käia õhtul rahvatantsutrennis, lastega päeval väljas jalutamas (näiteks köha ja nohu korral) jms. 

Edaspidi mõtlen igakord haiguslehel olles täpselt läbi, mis on arsti poolsed korraldused ja raviplaan haiguse suhtes ja sellest tulenevalt otsustan, kas üks või teine tegu/käik oleks nende eiramine või mitte. Comments

 1. Päris huvita lugemine, mina teadsin ka siiani, et peab püsima nö kodus ja välismaale ei tohi minna :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. kõik oleneb nüüd su perearstist tegelikult. Kui tema ütleb, et sellega sa oma raviplaani ei riku, siis pole ka kellelgi teisel midagi kobiseda seaduse järgi :)

   Delete
 2. Sellest võiks ka ülemused teadlikud olla. Minu vallalisel sõbrannal näiteks tuli probleem sellest, et ülemus vaatas ta telefoni GPS-i (sõbrannal töötelefon) ja küsis hiljem, et pidid ju haige olema, miks sa käisid X-kohas ja kaubanduskeskuses - ja siis sa pead päriselt selgitama täiskasvanud inimesele, et a) perearstid ei tee tänapäeval koduvisiite, X-kohas on mu perearst ja b) kui ma elan üksi, siis paratamatult pean ma ka ise apteeki minema, et endale rohtu osta, ei tulnud tõesti selle peale, et kaubanduskeskuses olev apteek keelatud võiks olla.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Enamusel õnneks vist sellist töökohta pole, kus ülemus GPS-iga asukohta saaks tuvastada. Aga sellepärast mina seni olengi vältinud igasugu "haigusväliseid" käike, sest ikka leidub keegi (eriti väikses kohas, nagu ma elan), kes arvab, et olen vales kohas haiguslehe ajal ja enamasti on see veel selline inimene, kes kohe kaebama ka läheb. Isegi apteeki olen enamasti mehe saatnud, sest ÄKKI mõnele jään ikka ette.

   Ja eks kõik sõltub haigusest ka, millega lehel ollakse. Kui ikka olen lehel näiteks gripiga, siis loogiline, et kuhugi peole ronima ei hakka. Ja tõenäoliselt keegi välismaale üldse haigena ronima ei hakka, aga teoreetiliselt on tal see õigus, KUI ta sellega ei riku tema perearsti arvates raviplaani. (kuigi jah, see oleks vist küll selline käik, millest ülemusele ette ütleks).

   Aga kuna ma enne polnud teadlik, et selline seadusepunkt üldse olemas on, siis on hea teada, et kui mingi probleem tuleb (näiteks lähen arsti juurde täna ja kavatsen toidupoodi ka minna), siis on koht, millele viidata.

   Delete

Post a Comment