hambahaldjas (36/365)

Marekul hakkasid hambad vahetuma, kui ta oli nelja aastane. Alguses liikus hammas ikka tükk aega, enne kui see ära tuli. Kuna esimene tegi nö ukse lahti, hakkasid tal riburadamisi teised ka vahetuma. Praeguseks on tal 7 hammast ära tulnud ja kuuele neist on ka jäävhammas asemele kasvanud.

Kuna multikatest ja muinasjuttudest on nii levinud see hambahaldja teema, siis loomulikult ootas tema iga kord, kui hammas ära tuli, et ka hambahaldjas külla tuleks. Ega ma ise nii väga selle traditsiooni algatamisest vaimustatud polnud, aga kuna laps ootas, siis polnud kahju talle ka see sendike/mündike padja alla poetada. 

Kuna Marekul tulid hambad hästi varakult suhu, siis ma polnud üldse üllatunud, et need ka varakult vahetuma hakkasid. Mareli puhul ma seda millegi pärast kohe üldse ei oodanud (kuigi ka temal tulid hambad suhu suhteliselt kiiresti). Kui ta mulle üks õhtu magama minnes ütles, et ta hammas tuleb kohe ära, ehmusin päris ära. Kusjuures tal oligi see hammas veel tõesti imeväheke igeme küljes kinni ning rippus juba. Seega polnud ta isegi varem tähele pannud, et miskit kõigub. 

See uudis läi mind korraks natuke rivist välja. Tegelikult saab juba järgmine kuu viie aastaseks. Marekul oli juba selle aja peale vähemalt üks hammas vahetunud. Aga seni on Mareli olnud mu väike pesamuna ja pisike piiga, keda sai ikka sülle võetud. Nüüd aga on käes juba hambavahetuse aeg. Sellise uudise peale tekkis kohe tahtmine aeg seisma panna, et nad ei saaks suureks :) 

Aga sellest, et üks hammas oli kohe välja kukkumas, oli veel vähe. Varsti hõikas ta järgi, et teine hammas ka liigub. 29. jaanuari hommikuks oligi see rippuv hammas suust läinud, teine loksub veel siiani suus. Ära kukkunud hamba asemel oli juba teine hammas alt välja piilumas, ilmselt on ka kõrvaloleva hambaga sama lugu. 

Lugesin, et normaalselt hakkavad lastel hambad vahetuma 6-7 aastaselt. Samas äkki mängivad ka hammaste vahetamise juures rolli geenid? Minul näiteks olid ka esimesed hambad vahetunud just nelja aastaselt. Käisin siis logopeedi juures oma S- häälikut korda sättimas, aga hammaste ära tulekuga jäi asi pooleli. Ja sinna mu kena kõlaga S kaduski :D
allikas


Comments