Kas meil on vaja seda väikest kooli? (59/365)

Tihti on nii, et teatud sündmused võivad su ümber toimuda, aga see ei pruugi neid enda elu virrvarris tähele panna. Nii kaua ei panegi tähele, kuni see sind või su perekonda ei puuduta. Varem ma tõesti polnud väga süvenenud artiklitesse, kui mõni väikekool kuskil Eesti otsas kinni pannakse, aga nüüd, kui tegu võib olla MINU kooliga, siis torgib see ikka väga valusalt.

Olen elanud enamvähem terve oma elu Türi vallas (olgugi, et algselt oli see piirkond Kabala vald, aga siiski). Käisin Kabalas põhikoolis. Türil sai gümnaasiumi haridus omandatud. Kuigi ülikooli ajaks viis elu mind siit veidikeseks kaugemale, olen ma alati kujutanud ette, et Türi vald on just see koht kus ma tahaksin tulevikus elada ja oma lapsi kasvatada. 

Kui me hakkasime mehega maja vaatama, siis vaatasimegi erinevaid Türi valla piirkondi. Arvestasime plusse ja miinuseid ja nii sai tehtud otsus elukoha suhtes. Me valisime väikse Türi valla ääreala küla just sellepärast, et siin on hea ja vaikne. 2 km kaugusel kõrval külas on olemas külapood, spordihall, toimivad huviringid täiskasvanutele, arstipunkt, lasteaed JA KOOL! 

Sel hetkel, kui meie maja ostu kinnitasime reklaamiti, et Kabala koolike on Türi vallas ainuke, kus hakkab õpe toimuma tahvelarvutitega, kus toimub süvaõpe inglise kui vene keeles, kus võeti just kasutusele koolivorm, veerandite asemel trimestriõpe jms. Samas on kool väike ja hubane. 

Mulle, kui emale, oli see muidugi ideaalne pakkumine. Kool, mis on kodule nii lähedal, kus on väiksed klassid, rahulik õhkkond, individuaalne lähenemine igale lapsele ja mis kõige olulisem - tegu pole tavalise kooliks ehitatud majaga. See maja on mõis, mis elab vaikselt oma elu ja selle maja aura on miskit, mida ei ole üheski teises koolis. Olen ju seal õppinud ja võin öelda, et see maja on parim koolimaja! 

Muidugi ma teadsin, et see maja ei pruugi olla koolimaja oma aegade lõpuni. Aga arvestades, et koolis äsja uuendusi sisse viidud ja koolipoolel kasutuses olevat pinda majas kõvasti vähendatud (lasteaia majja kolimisega), olin arvamusel, et see ongi valla nägemus koolist - üks mõnus, väike aga uuenduslik kool. No milleks siis ikka kooli remontida ja uuendada, kui kohe plaanis sulgeda, eks. Üldse olin siiani siiski uskunud, et Türi vallaga ühinemisel antud lubadused, et ääremaid ei suretata välja, lähevad ka praegu võimul olevatele juhtidele korda, aga võta näpust. 

Hetkel on volikogus arutelus selle väikse koolikese tulevik. Õhku on paisatud mitmeid ideid, aga läbikumav tagamõte on asjal siiski üks - kooli sulgemine. Kes siin kandis ei ela, ei pruugigi aru saada selle teo tagajärgedest, aga see kool on meie kogukonna hing. Kui see kool kinni pannakse, on Kabala (ja selle ümber olevad endised Kabala valla külad) surnud. Sõna otseses mõttes. Kui pole kooli, kolivad ka need viimased inimesed minema, kes siin veel elavad ja tõesti tahaks siin elada. Nagu näiteks meie... 

Loodan südamest, et sel sügisel saab Marek sellesse kooli minna ja ma võin 1.septembril kerge nostalgia tundega selle kooli lävepakust koos temaga üle astuda meenutades oma esimesi samme selles koolimajas. Loodan, et meie lootus läheb täide ja  meie lapsed saavad võimaluse peale tunde jala koju tulla, mitte ei pea kuskil, kodust mitmekümne kilomeetri kaugusel, koolis või  (veel hullem) linna peal bussi ootama. Ma loodan, et mu lapsed saavad õppida klassis, mis ei ole lapsi täis topitud ja õpetajal on võimalus ka individuaalseks tööks temaga. Kõige enam aga loodan, et inimesed, kes otsustavad selle kooli tuleviku üle proovivad veidike mõista selle teo tagajärgi, enne, kui vaid majanduslikel kaalutlustel selle kooli ja kogukonna maha matavad. 

Kooli tulevik läheb otsustamisele märtsi lõpus valla volikogus. Kes vähegi sellest koolist hoolib ja keda huvitab, et see kool jätkaks veel aastaid, siis kirjutage volikogule enda arvamus asjast. Ehk on seal vähemalt mõni inimene, kes vaevub nägema veidi sügavamale kui vaid numbrid...


Comments

 1. Armas Maris, ma loodan siiralt, et kõne all olevat kooli ei suleta ega enam koondata lihtsalt lasteaiaks vms. Ma tean täpselt, millised (sajamillised) eelised on väikekoolil linnakombinaadi ees, eales ei ole lapsel võimalik end massi sisse peita vms.
  Ma elan oma praeguses elukohas sinu naabervallas 10 aastat, toona eksisteeris Kabala vald veel reaalselt. Juba siis tundus, et kui teemaks tuleb suurvald (Türi), jäävad ääremaad kannatajateks. Mis on ka juhtunud.
  Aga seni, kuni elavad maal samasugused pered nagu sinu oma... jääme ellu. Sest me oleme peast maakad. Heas mõttes.
  Edu ja soovide täitumist!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh heade soovide eest :) Loodan, et ka volikogu liikmed näevad ja mõistavad selle kooli ning koos sellega maaelu hoidmise olulisust!

   Delete
 2. Saamatu Vabariik! Sellist Eestit tahtsimegi. Nõuka aeg oli koolis 100 õpilast,külas elu õitses. Aga nüüd mis on saanud ma ei taha minnagi Sinna,sest mul kurb vaadata.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Tõesti, kohati on kurb vaadata. Samas on elu siin jätkuvalt tore, sest on veel inimesi, kes võtavad vaevaks planeerida ja organiseerida. Kahjuks on aga reaalne, et kooli kadumisega kaovad ka need inimesed või on neil ajakaotus kaugemale tööle sõites niivõrd suur, et see aktiivsus, millega praegu külategemistes osaletakse, kaob ja küla hääbub täielikult...

   Delete
 3. Mina soovin et see kool jääks püsima,olen isegi seal oma põhihariduse saanud ammusel ajal,kui külaelu oli täies jõus.rõõm kuulda,et praegugi on ikkagi elu ja inimesed tegusad.Väga loodan,et Kabala kool jääb alles.Vastupidine otsus oleks tõeliselt väga vale.Soovin jõudu kohalikele võitluseks võimudega,kes teadagi ei hooli nii,nagu peaks.Olen mõtetes Teiega,Maris ja kogu sealse rahvaga.Loodame...kõige paremat.

  ReplyDelete
  Replies
  1. aitäh toetuse eest :)

   Tulime just koosolekust, kui vallavanem käis rääkimas millised on kaalutavad võimalused meie kooli suhtes. Ütleme nii, et seda, et head lahendust asjale nagunii ei ole, me teame kõik. Enda arust on Kabala kooli töötajad nii palju nõus vastu tulema ja andma enda poolt väga suure panuse kokkuhoiuks, aga valla volikogule ei tundu sellest piisavat. Kõige nõmedam oli vallavanema lause, et paljud ei tea isegi, kus Kabala asub või mis koht see on. Kuidas siis saab selline inimene otsustada kooli saatuse üle?!?

   Hektel lihtsalt tuju nullis ja hakkame vaikselt teiste koolide peale mõtlema ja tõenäoliselt ei saa see olema Türi valla kool. Lapsest lihtsalt kahju ja eelkoolis käimisel kaob igasugune mõte, sest ikkagi ei saa ta kooli sulgemise täide viimisel oma esimese klassi juhatajaga ja kooliga harjuda ning peab 1.septembril astuma majja, mis on täiesti võõras..

   Delete
 4. Kas türi rahvalehte (reedene leht, läheb vist kahjuks juba homme trükki, aga uurida tasub) või järva teatajasse ei anna mõnda lugu teha, et suuremat kõlapinda saada, usun, et ka teised väike koolid hakkaksid muretsema oma pärast ja seisaks ühtselt selle eest, et maal kool püsiks :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma Järva Teatajast ühele ajakirjanikule kirjutasin. Kunagi rääkisime sel teemal, aga siis oli juttu pigem ühendamisest ja sellele polegi keegi vastu,, aga nüüd, kui sulgemine on vägagi reaalne, võiks küll teha ühe artikli sel teemal.

   Ma pole tegelikult kunagi olnud selline sõdija sellistel teemadel, aga praegu on küll tunne, et teeks mida iganes, et see kool alles jääks..

   Delete
 5. Kas tõesti oli vallavanema sõnum, et Kabala Kool-Lasteaia kooliosa suletakse?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vallavanem ise ütles, et tema pooldaks seda, et meie kool jääb alles, aga tema pole otsustaja. Volikogu on. Aga ta andis mõista, et tõenäosus kooli sulgemiseks on päris suur ja kuigi veel pole mõtet kurvastada, peame siiski selle võimalusega arvestama.

   Delete
 6. Samas mis saab siis lasteaiast, kuna see ju samas majas.
  Hoone üldkulud jäävad ju samaks, niikaua kui lasteaed seal või on neil plaan lasteaed ka kinni panna, mis siis mõisast saab, laseme laguneda :S
  Eks nüüd ole näha, keda järgminekord kov valimistel valida ja keda mitte.
  Kahju, et selle otsuse teevad inimesed, kes selle koha külaelust või koolist midagi ei tea :(
  Loodan parimat, aga olles ise türi volikoguga vaielnud, siis tean, et neil pigem penskarid tähtsad, kui lapsed ja noored :(
  Mis muidu Triin ja Anu haridusosakonnast arvavad, nad mõlemad ju noored emad?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks see küsimus ole kõigil õhus, et kui kooli pool kinni pannakse, siis kütma peab ju ikkagi ja mis kokkuhoidu see siis annaks? Ja see on ilmselge, et kui kool kinni pannakse, siis paari-kolme-nelja aasta pärast läheb lasteaed järgi, kuigi praegune otsustamine lasteaeda ei ohusta.

   Tegelikult tahaks juba, et see otsus ära tehtaks. Saab hakata siis plaane mingis suunas tegema või südamerahuga sügist ootama jääda. Praegune kahevahel olemine on see kõige nõmedam.

   Ja eriti nõme on see, et lapsed ootavad oma tuttavas koolimajas esimesse klassi minekut väga. Täna lasteaias, kui lapsi viisin, siis üks poiss küsis üle ruumi, et kes Kabala kooli õppima tulevad sügisel ja ta oli nii õnnelik, et tema on üks neist...

   Delete
 7. Kahtlemata väga kurb Kabala kandi rahvale kui sulgemine peaks toimuma ja soovin südamest edu teile võitluses kooli eest.
  Mõistan, et hetkel on täiesti kohatu ilkuda, aga olin aastaid tagasi vastu Kabala valla liitumisele Türi vallaga. Ühe hoiatusena tõin välja kooli kadumise. Tollal ei võetud seda hoiatust kohalike poolt kuulda.
  Ei te oma kodukandi tulevikku paremini ette kujutaks toon näite teie naabrusest: oli Villeveres kunagi suur kool, raamatukogu, sidejaoskond, pood, velskripunkt. Ja mis nendest praeguseks sinna järgi on jäänud? Velsker vist käib mingil päeval? Kadunud on sidejaoskond, raamatukogu, vahepeal mõneks aastaks taastatud algkooli sulgemise järel kadus ka pood, sest poel kadus kooli näol suurklient, kes käivet andis. Ja siis kaovad külast ka inimesed. Memmed-taadid lähevad oma teed.... noored, kellel tiivad kannavad, lendavad mujale... ja jääb mõni üksik mohikaanlane, kes sinisilmselt loodab, et just selles punktis maamunal on ainus ja õige koht tema jaoks.
  Veel kord edukat võitlust teile!
  Üks penskar, kel sünnikodu Kabala vallas


  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks paljudel on Villevere peas kui näide, mis tulevikus meist saaks, kui kool kinni pandaks...

   Delete
 8. Olen pigem selle poolt, et väikseid küla koole oleks poole rohkem. Põhjus lihtne Väikses koolis väiksed klassid ja õpetajatel on rohkem võimalusi oma õpilasi õpetada ja juhendada. Suurtes koolides kaob õpilane nagu tilk merre. Kahju on vaadata Villevere koolimaja ja veel trööstitumas olukorras on Ollepa koolimaja. KÜLA KOOL ON KÜLA SÜDA SEDA EI TOHIKS KAOTADA. Olgu valla sakstel ikka kainet mõistust

  ReplyDelete
  Replies
  1. jah, seda ta on. Villevere koolimaja nüüd püütakse ju uuesti ellu tuua. Küll mitte enam päris samal eesmärgil, aga siiski :)

   Delete

Post a Comment