Lastetoetusest (125/365)

Lugesin eile, et uuest aastast tõuseb lastetoetus 45-lt eurolt 50-le. Ehk siis uuest aastast saan Mareku ja Mareli pealt kokku toetust 10 eurot rohkem. Internet on täis ilkumist, kuidas nüüd saab alles šoppama minna, lapsega pered saavad kohe eriti rikkaks jne. Ma olen vist imelik inimene, aga see teema pole mulle kunagi eriti pinget pakkunud. Pigem tekitavad sellised kommentaarid pahameelt.

Minu jaoks on see raha siiski vaid toetus. Toetus põhineb enamasti soovil (mitte kohustusel) kedagi toetada mingil moel. Antud juhul siis rahaliselt. Mina ei ole kunagi lapsi planeerinud selle järgi, kas ma saan nende pealt vana summa järgi 19 eurot, praegust 45 eurot või siis uuest aastast kehtivat 50 eurot. Kui saab rohkem, on tore. Kui ei saa, siis sellest midagi väga ei muutu ka ja ma pole riigi ega mingi tegelase peale selle pärast pahane.

Muidugi võib vastuväiteks tuua, et selle asemel, et toetada üht, teist ja kolmandat väljaspoolt Eestit, võiks meie endi elanikke (antud juhul lapsi) suurema summaga abistada. Muidugi võiks. Võiks paljusid asju. Aga ma ei näe, et kui seda ei tehta, siis see oleks laste mõnitamine, nagu paljud kommentaarides välja toovad.

Riik ei ole kohustatud meie lapsi ülal pidama. Selleks oleme siiski meie - vanemad. Meie, kes lapsed planeerime, vaatame, et nende kasvatamiseks piisavalt majanduslikke vahendeid oleks. Muidugi võivad vahel elus asjad valesti minna ja sellest, kui see summa oleks veidi suurem, oleks paljudele suur abi.  Aga loota, et need üleöö meeletult tõuseks, oleks vist ka nagu palju tahetud (isegi nende poolt, kes tõesti selle hädise summa pärast lapsi teevad).

Kuidas teie antud teemasse suhtute? Kas pigem eeldate, et normaalne oleks suurem toetus riigi poolt või võtate seda asja sama vabalt kui mina?

allikas

Comments

 1. Lõpuks ometi üks mõistlik arvamus sellel teemal :)

  Riin

  ReplyDelete
 2. Ma olen sinuga täiesti samal arvamusel. Riik ei peagi toetama, see on pigem väga suur pluss, et ta seda siiski teeb. Minu arust vanemad kes sellel teemal nõmetsevad panevadki mõtlema, et milleks sa siis lapsi üldse saad (eeldusel just, et neid on rohkem kui 1). Kuigi kes mina olen rääkima, isegi sain lapse planeerimatult, aga sellest hoolimata olen pigem tänulik, et toetatakse. Saaks ka ilma, aga abiks on ikka.

  ReplyDelete
  Replies
  1. See, kas laps planeeritult või mitte, ei mängi isegi siinkohal rolli. Ka planeerimatud lapsed ei ole ju riigile sünnitatud. Pigem mängib rolli just see suhtumine asjasse ja see on sul täiesti paigas ;) Ja su viimane lause on väga õige - see raha pole eluks vajalik, vaid abiks (sest ausalt, 45 või siis uuest aastast 50 eurot on ju tegelikult täitsa asjalik summa, kui see on niisama saadud).

   Delete
  2. Eriti arvestades, et veel natuke aega tagasi oli see 19 kopikatega. Minu arust tore ju kui tõuseb mitte ei lähe väiksemaks :D

   Delete
 3. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 4. Mind ausalt see summa väga ei mõjuta, ei mõjutanud, kui oli 19 ega ka nüüd, kui läheb 50 peale.
  Abiks on ikka ja olen tänulik selle üle, samas olen nõus sellest ka loobuma, kui näiteks selle asemel oleks kogu lasteaia ja koolitoit lapsele tasuta.
  Ehk siis minu arvamus on, et tegelt ma pooldaks üldse, et riik otse vanematele ei maksaks vaid pakus selle asemel pigem nö teenust, mille peale see raha muidu nii ehk naa kuluks näiteks toiduraha lasteaias ja koolis või lasteaia kohamaks jne. Leian, et sellest oleks peredele võib-olla rohkem kasu, kui otse rahast.

  ReplyDelete
  Replies
  1. MInu meelest oleks ka kasu pigem mingist tasuta teenusest kui otsesest rahast. Vahepeal oli ju arutuses, et oleks mingi huvitegevuse toetus. Siis lapsed, kelle emad-isad muidu selle toetuse raha enda peale kulutavad, saaks reaalselt abi sellest.

   Delete
 5. Ma ei saaks rohkem nõus ollagi sinuga.
  Ma olen iga summa eest tänulik ning kui nad ka viie euro võrra nüüd aastas tõstavad, siis see on ka meie väikese riigi kohta väga hea tulemus. Paljudes riikides pole mingeid toetusi lastele. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sama lugu on tegelikult ka emapalgaga. Ma ei kannata, kui vingutakse, et mida ma nüüd peale seda 1,5 aastat peale hakkan ja miks ikka kauem ei maksta emapalka. Minu meelest on see täielik luksus, et saame niigi kaua raha eest kodus olla lapsega :)

   Delete
 6. Mina saan aru, et nurisejate enamik väljendab pahameelt kontekstis poliitikute valimiseelsete lubadustega ja valimisjärgse käitumisega.

  Toetuste mõju on ilmselt kõige suurem nn. lapsevabrikute töös hoidmiseks. Normaalsed lapsevanemad teavad, et iga lapse sünniga, olgu ta planeeritud või planeerimata, tekib mõlemal vanemal pikaajaline rahaline kohustus, kummalgil 35 tuhat eurot. Kohustus oma lapse ees. Mitmed kalkulatsioonid näitavad, et just umbes 70 tuhat eurot kulub lapse normaalseks ja inimväärikaks hooldamiseks ja kasvatamiseks kuni lapse täisealiseks saamiseni. Igaüks saab nüüd ise mõtiskleda oma pikaajalise pereeelarve aktivate üle ja otsustada, kas riigipoolne, õigemini kogukonna solidaarne abi ühiskassast lastetoetuste näol on hädatarvilik või mitte.

  ReplyDelete
 7. See summa tegelikult kaob ja maksad pealegi. Jah, lastetoetusi tõstetakse, kuid seda tehakse millegi muu arvelt. Ehk siis lastetoetus tõuseb, kuid tõusevad ka kütus ja kõik toidud, seega ei jää sellest kätte reaalselt ikka mitte midagi.

  ReplyDelete
  Replies
  1. aga milleks nuriseda, kui toetust ei saaks, kas siis hinnad ei tõuseks, kas siis elu ei kallineks.
   Lastetoetus on ilus boonus, mida iga vanem saab kasutada oma nägemuse järgi. Riik ei pea kasvatama ja maksma sinu lapse eest, vaid seda peavad tegema lapse vanemad, kes võtsid vastutuse last saada. Lapse saamine pole lust ja lillepidu vaid vastutus terveks eluks ja kui riik toetab seda sümboolse summaga, mille eest saab lapsele iga kuu midagi osta, siis milleks riiki maha teha.

   Delete
  2. Eiei, sa said minust valesti aru. Minu arust on see hea asi, et seda summat makstakse. Ma ei saa sellest lihtsalt aru, et kas see 5€, mis nüüd lasteraha juurde makstakse, on tõesti vajalik, kui seda tehakse muude maksude tõstmise arvelt, sest mis kasu on sellest lisa 5€-st kui kõik toiduained lähevad kallimaks?

   Delete
  3. Ma usun, et need toiduained läheks kallimaks nagunii, ka ilma selle lastetoetuse tõusuta. Nii et naudime seda viit eurot :D

   Delete

Post a Comment