Rasedusmüüdid (123/365)

Ringi on liikumas väga palju erinevaid müüte, mida raseduse ajal tohib teha-süüa, mida peaks kindlasti vältima jne. Kuigi teatud olukordades on parem karta kui kahetseda, siis osad tarkused, on küll rohkem huumorinurka kuuluvad. Väheke lahkan, mida ma müütidest usun, natuke (igaks sajaks elujuhtumiks) silmas pean ja mis on minu jaoks täielik jaburus.
Müüdid, mida siin kajastan, on pärit internetiavarustest

1. Kõhu kuju järgi saab ennustada lapse sugu. Väidetavalt peaks kõrge kõht näitama, et ootad tüdrukut ja madalal olev kõht ennustavat poja  tulekut.  Suht jaburalt kõlab minu meelest, AGA Priit on minu puhul kõik kolm korda lapse soo suhteliselt raseduse alguses "paika pannud" just kõhu järgi. See pole nüüd raseda kõhu järgi ennustamine, aga tal mingi oma teooria sellega seoses on.

2. Kiired südamelöögid ennustavad tüdrukut, aeglasemad poissi. Ei usu, ära tõestatud enda lastega, et see ei vasta tõele. Ühe lapse puhul võivad südamelöögid eri päevadel äärmusest äärmusesse olla. Kõik ju oleneb, kas laps magab parajasti või tee "hommikuvõimlemist" või veel midagi kolmandat.

3. Kõrvetised tähendavad, et lapsel on sündides palju juukseid peas. Ei usu, aga minu puhul on natuke paika pidanud küll (kuigi ma polnud seda varem üldse kuulnudki). Selles mõttes, et päris kiilakas pole kumbki laps sündides olnud (mingid udemed ikka ju on :D) ja kõrvetisi on ka mõlema rasedusega suhteliselt vähe olnud. Aga siiski, ei usu.

4. Tohib magada ainult külili. Siiani ma tegelikult natuke pidasin seda silmas küll. Mitte, et kõhuli oleks hetkel väga võimalik magada, aga natuke aega tagasi, kui kõhuli üles ärkasin peale magusat und, siis natuke võttis pabistama küll, et kas midagi lapsele tegin ka, kui oma suure kerega ta "otsas" magasin. No nüüd vähemalt tean, et see ei tee midagi. Nii kaua kui saad, maga aga mõnuga selili, kõhuli, külili ja kasvõi pea peal, kui see sulle mugav on :D

5. Käsi ei tohi üle pea tõsta, muidu läheb nabanöör ümber kaela. See vist on üks levinumaid müüte. Tegelikult mõned naistearstid/ämmakad isegi ju soovitavad käsi mitte üle pea tõsta. Väidetavalt mingit mõju sellel siiski ei ole, aga arvan, et ülearu upitada ka ei tasu. Samas, ega nüüd üheksa kuud asju nagu pesu riputamine, kõrgemalt riiulilt tolmu võtmine jms tegemata ka ei saa jätta. Siinkohal pean tunnistama, et selle rasedusega mulle hullult meeldib magada käed üle pea. Tee mis tahad, aga ärgates on tihti käed just seal.

6. Rasedus hävitab juuksed ja hambad/ raseduse ajal on juuksed säravamad ja paksemad, küüned tugevamad. Kaks müüti, mis räägivad üksteisele vastu. Oma kogemusest võin öelda, et hambad seni (sülitame kolm korda üle õla) katki raseduste tõttu läinud pole ja pigem on juuksed tugevamad, kui enne rasedust. Mis minu meelest võib kõvasti juukseid, küüsi, hambaid mõjutada, on pigem imetamise aeg. Vähemalt nii on mul olnud. Näiteks peale Mareku sündi kaotasin pooled oma juustest (liialdamata kusjuures, olin pool kiilakas).

7. Raseduse ajal ei tohi trenni teha. See on küll täielik jama. Praegusel ajal pigem just soovitatakse ju tegeleda trenniga. Need, kes enne pole midagi teinud, ei peaks jah kohe hullult trenni tegema hakkama aga kõnd, ujumine, võimlemine on ju väga ok variandid.

8. Rattaga ei tohi sõita rasedana. Seda ma uskusin kuni selle raseduseni. Tegelikult tohib küll. Kui ei ole arst vastupidist väitnud (kindlasti tasuks arstiga konsulteerida sel teemal). Ise pole küll sõitnud, sest mööda kruusateed ja auklikku teed pole just eriti soovitatav sõita, aga kellel on siledad teeolud, siis laske aga käia.

9. Arvutid ja mobiiltelefonid kahjustavad su last. Ei usu. Muidugi võiks ju võtta ja teha terve raseduse aja võõrutust mõlemast aparaadist. Ei tuleks kahjuks kindlasti, aga usun, et nende kasutamine mingit suurt kahju ka lapsele ei too.

10. Iluprotseduurid ei ole ohutud. Oleneb vist protseduurist, aga küünte lakkimine, juuste värvimine ja karvadest vabanemine küll kuidagi su last ei ohusta (kui ikkagi jälgida, et ülimürgised värvid poleks ega ülivanad vahendid).

11. Last oodates ei tohi suitsulõhe süüa. Ei usu, tegelikult isegi täna hommikul sõin alles.

12. Raseduse ajal ei tohi varbaid puudutada. Esimest korda täna lugesin seda. Ei saanudki aru, kust see üldse pärit on, sest sokke jalga pannes ikka lähed ju varvaste pihta. Mis ma peaks siis 9 kuud sokkideta käima või kandma üht paari, kuni keegi on nõus mul sokid ära vahetama? :D No jaburus kuubis minu meelest.

13. Jalutamine aitab sünnitusel kiiremini kulgeda. Ei teagi kas uskuda või mitte. Interneti avarus tituleerib selle väite valeks, aga haiglas küll soovitati liikuda mööda koridori, kui esilekutsumisel olin. Arst veel kiitis, et ma nii tublisti mööda koridori edasi-tagasi tammusin.

14. Rasedad peaksid sööma kahe eest. Vale, väga väga vale! Tegelikult suureneb energia vajadus keskmiselt 300 kalori võrra. Aga vahel on ju hea end sellega lohutada, kui meeletu jäätise või muu magusa isu on.

15. Tumeda õlu joomine soodustab rinnapiima teket. Ei usu ja ei ole praktiseerinud. Samuti ei usu, et halvaa söömine piima juurde tekitaks. Äkki hakkaks neid väiteid, mis piima koguse suurendamisega rohkem uurima, kui sellega probleeme on. Seni kahe lapsega on pigem vastupidine probleem olnud, seega pole väga süüvinud nendesse väidetesse.

Eks neid müüte on veel ja veel, aga tänaseks õhtuks aitab. Tahaks vaikselt juba kõhuli magama minna (või noh, külili magades unistada vähemalt kõhuli magamisest.) Kui sul on aga mõni müüt, mida sulle pidevalt meelde tuletatakse või mida ise pead tõeseks/jaburaks, siis võid selle siia alla kommentaaridesse kirja panna.


Comments

 1. Fakt: kõnd ei aita kuidagi sünnitustegevusele kaasa - elav näide :D.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ehk aitab see alles siis, kui sünnitegevus juba pihta hakanud ? :D

   Delete
 2. Ma arvasin alati, et see hammaste teema on tõestatud, sest ega nad ju niisama rasedatele tasuta hambaravi ei pakuks, kui ei arvataks, et see vajalik on.

  ReplyDelete
 3. Hammaste ravi pealt saab mingi protsendi sp rasedana tagasi, et iiveldusega kaasnev okendamine rikub hambaid. Samamoodi muutub tegelikult suu limaskesta koostis veidi. Ühesõnaga, rasedus otseselt ei riku, aga sellega kaasnevad asjad võivad rikkuda.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hambaarst ise ütles selle peale, et kui ise hoolikas olla, siis ei juhtu midagi hullu. Pidi suurt rolli mängima hammaste üleüldine tugevus ka. Kui ikka ka enne rasedust augud kergelt tulid, siis ilmselgelt tulevad nad ka raseduse ajal ja vastupidi.

   Delete
 4. Ma tean hammaste kohta sellist teooriat, et kui raseduse ajal ema ei tarbi piisavalt kaltsiumi ja mineraalaineid, siis beebi saab omale vajaliku ema hammaste/luude arvelt. Sama kehtib imetamise perioodi kohta.

  ReplyDelete

Post a Comment