Igavad eestlased (164/365)

Jaanipäev on enamuste jaoks sama tähtis püha/pidupäev, kui jõulud. Tehakse juba pikalt ette plaane, mida kõike siis ära tehakse. Kahjuks on minu meelest paljudel need plaanid ühe laulu sõnade stiilis "kui käpp on maas, siis tuju hea, viinad sees ja muust ei tea..." ja vahelduseks süüdatakse lõke ka ikka, kui ilm seda lubab.

Meie oleme eriliselt igavad eestlased, sest ei ole meil ükski aasta mingit erilist plaani ei jaani laupäevaks ega järgnevaks päevaks tehtud. Pigem on lihtsalt kaks päeva, kus saab tööst eemale. Kuna see aasta ei olnud kummalgi töörutiini ka selja taga, siis puudus kohe igasugune erilisema päeva tunne. Nii me siis istusimegi eile õhtul mu ema juures.

Arutasime, et mida siis õhtuks lauale tuua. Priit ikka arvas, et viina ja õlut, nagu jaanidel kombeks. Aga kuna üks juua ei tohi, teine ei taha ja kolmas ei saa, siis matsime selle plaani maha. Selle eest sõime natuke kooki ja jutustasime niisama päeva õhtusse :) Isegi lõkke ääres pilti ei saanud see aasta teha.

Täna saab enda kodu juures ka lõke tagant järgi ära tehtud, kui ilm vähegi lubab. Siis vähemalt oma jaanilõke on see aasta tehtud ja päris traditsioonide väliselt püha mööda pole läinud.

Kuidas teie jaane tähistasite? 


Comments