Paide haigla - sünnitamiseks hea valik või paratamatus? (151/365)

Enne sünnitama minekut paljud uurivad eri foorumitest ja FB gruppidest, et mis haiglasse tasub minna ja millisega on kellelgi väga halbu kogemusi. Nii kiputaksegi jääma kinni enamasti ühe arsti või haigla maha tegemisesse ja kui lugejal selle haigla/arstiga kogemust pole, siis jääbki väga halb maik asjast suhu.

Praegu on olukord, kus mitu korda kuulnud halba Paide sünnitusosakonna kohta ja ühe "loomaarsti" kohta, kes seal töötab. Omades kogemusi ei saa ma mitte pihta, kuidas saavad inimeste kogemused ühtede ja samade arstidega nii erinevad olla? Olgu, meil kõigil on halbu päevi ja kuigi me ei tohiks neid töö juures klientide (ehk antud juhul sünnitajate peal) peal välja elada, siis mingil määral mõjutab ikkagi ju meie olemist see. Olgem ausad, me ise oleme samuti kohati üle reageerinud tööl olles ise pahas tujus või koduse emana laste peale ehk liialt häält tõstnud. Uskuge, ämmakad ja arsti on täpselt samamoodi tavalised inimesed emotsioonidega. 

Tegelikult tahtsingi veidi pikemalt rääkida oma kogemustest Paide haiglaga. Ehk on mõnel kahevahel olijal hea lugeda, et tegelikult ei pruugi see asi seal ikka nii hull olla, et ukse pealt tagasi peaks keerama. 

Kõigepealt arstidest. Mul on kokkupuudet olnud kõigi kolme naistearstiga, kes Paides on. Veeberiga väga põgusalt ühe sünnituse ajal. Aga tuttav oli tema jälgimisel rasedusega ja oli väga rahul. Limbergi jälgimisel oli Marelit oodates ja ta oli mu naistearst enne rasedusi. Kordagi pole ta minuga ebaviisakas olnud või mind mõnitanud, nagu paljud on tema käitumist iseloomustanud. 

Praegu olen Raja juures jälgimisel. Kuigi tema kohta on kõige enam negatiivset lugeda Internetist, julgen öelda, et ta on parim arst, kellega mina olen kokku puutunud. Täpsemalt ei hakka siin välja tooma, miks ma nii arvan (pole minu sünnitustega seotud isiklikud detailid), aga minu silmis on ta oma proffesionaalsust tõestanud rohkem kui kuhjaga. 

Kui Rajast veel rääkida, siis eks ma ju ka algul natuke kartsin ta vastuvõtule minna. Sellepärast, mis temast räägitakse. Just tema suhtumisest (mitte tööalasest võimekusest). Aga minuga on ta alati väga sõbralik olnud (v.a üks kord, kus ta ka polnud üldse mitte kuri, vaid lihtsalt väga.... ametlik, aga ju siis oligi see tema "halb päev" ja ma ei pane seda üldse talle pahaks). Ei ole ta kordagi minuga riielnud mu kaalu pärast (mida olen väga paljude teiste haiglate arstide kohta kuulnud), alati küsib ja uurib mu olemise kohta ning ära minnes soovitab ennast hoida ja tuletab meelde, et probleemi korral saab sünnitusosakonnast alati abi. 

Ämmaemandatest väga palju ei oska muud rääkida, kui vaid eelnevate sünnituste kogemusest (jälgimisel olen arsti juures). Ehk siis võin ainult kiita! Kusjuures ma siiani ei tea, kes oli see ämmaemand, kes Mareliga sünnituse juures oli, aga ta oli lihtsalt PARIM! Tõsiselt soe ja tore inimene. 

Nüüd natuke sünnitusosakonnast. Kui ainuüksi vaadata haiglat ennast, on Paide haiglal nii mõnigi eelis teiste ees. Üks asi, mis annab juba nii palju juurde asjale, on see, et seal on rahulik. Sa võidki mööda koridori käia ja valutada ja sulle ei pruugi ükski teine inimene peale personali vastu tulla. Võib juhtuda, et saad täieliku tähelepanu, sest sel hetkel pole ühtki teist sünnitajat majas. Muidugi võib juhtuda, et on lausa 3 või 4 sünnitajat (mis on väga harva selles majas) korraga sees, aga ka see on väga vähe võrreldes suurte haiglatega. 

Samamoodi, nagu suurtes haiglates, on ka Paides olemas peretoad. Kuna sünnitajaid on vähe, siis võimalus see ka saada, on päris suur. Mina veel ei tea juhtumit, et keegi oleks seal peretoast ilma jäänud, sest toad oleks täis olnud. Praegu isegi pidi mingites tubades telekas ja raadio sees olema (enda sünnituste ajal veel ei olnud, seega ei oska öelda). Ja wifi on ka olemas, nii et saab Internetis ka istuda, kui soovi :) 

Sünnitamiseks on olemas mitmeid valuvaigistavaid vahendeid. Nö alternatiivsetest variantidest on valikus pall, järi, madrats ja masseerimise jubinad. Mina olen neist kasutanud kõiki. Kusjuures osad asjad toodigi kohe perepalatisse ja sain neid seal kasutada, mitte ei olnud ainult sünnitustoa eelised. 

Samuti saab vanni kasutada lõõgastumiseks (ka sünnituseks), kui tingimused on selleks õiged. Mina pole veel seda luksust kasutada saanud, sest mul pole just väga normaalsed sünnitused olnud :D Aga võimalus on olemas.Lisaks on valikus ka naerugaas ja siis tagumikku süstitav valuvaigisti. 

Minu teada epiduraali Paides ei pakuta. Aga mina seda miinusena ei näe. Ei ole saanud seda siiani, seega ehk ei oskagi seda puuduseks pidada. Aga lugedes millised võivad selle kõrvalmõjud olla, siis ei tunne sellest absoluutselt puudust ka. 

Mida veel Paide kohta rääkida? Ahjaa, negatiivsed küljed. Ütleme nii, et kõige suuremaks miinuseks on see, et kui midagi rasedusega VÄGA nihu peaks minema, siis tuleb abi saamiseks sind transportida Tallinnasse või Tartusse. Enneaegse lapse sünnitusohuga patsiendid näiteks saadetakse kohe edasi, sest neil pole vastavaid vahendeid, et enneaegset last aidata. 

Ühe korra tegelikult olen haiglas olles riielda ka saanud. Aga see polnud arst ega ämmakas, vaid öine valveõde. Sain riielda, et ilma sussideta ja hommikumantlita koridori peale tulin (läksin abi küsima). Aga ei midagi nii hullu, et oleks mulle mingi hullu armi hinge jätnud :) 

Nii et kas minu valik Paidesse sünnitama minna on tingitud sellest, et haigla on lähedal või ma tõesti tahan sinna minna? Kindlasti teine valik. Sama lähedal on tegelikult mulle ka Viljandi haigla, kuid ei kutsu see mind kohe kuidagi. Mitte üldsegi sellepärast, et ka selle haigla kohta olen kuulnud väga kohutavaid jutte (isegi hullemaid kui Paide kohta), vaid lihtsalt Paide on minu jaoks tuttavam, kodusem ja hubasem.  

allikas


Comments

 1. Tere!
  Paides olen kolm korda sünnitamas käinud ja see haigla on senimaani kõigis mu tänupalvetes. Imeline koht, imelised inimesed. Dr Raja on super - rahulik ja tark. Tema oli mul kahe esimese sünnituse juures, dr Veeber kolmanda. Kiidan ja tänan mõlemat kogu südamest.
  Ämmaemandad on Paides võrratud! Tänu nende rahulikule ja professionaalsele abile sain terved lapsed ja jäin ka ise terveks, nii vaimselt kui ka füüsiliselt.
  Muide, ka mina olen korra seal sanitarilt riielda saanud, aga see pole mingi õnnetus:).
  Ise ma Paide inimene ei ole, leidsin selle haigla juhuslikult oma esimese raseduse lõpupäevil. Fassaad meeldis, siis helistasin sünnitusosakonda, vestlesin ühe meeldiva inimesega ja jõudsingi sinna. Edaspidi oli aga valik kindel - ainult see haigla.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Väga tore, et sul ka head kogemused on olnud :)

   Delete
 2. Tere Maris!

  Ka mina olen Paides sünnitanud. Minul oli plaaniline keiser. Tuimestusega. Ühesõnaga olin ärkvel kui mulle keiserlõige tehti, laps välja võeti ja hiljem siis taas kokku õmmeldi. Tütre isa lubati tookord mu kõrvale kätt hoidma. Ütles, et oleks kogu protsessi näha ka saanud kui oleks julgenud vaadata. Arvatavasti üks väga huvitav kogemust :D
  Mulle meeldis, et see oli selline väike haigla. Kodusem tunne oli. Ma olin enne sünnitust kahel korral haiglas, seega õppisin personali väga hästi tundma. Pärast tuli välja, et see dr Veeber oli minu naabrinaine :D Raja mulle ei meeldinud. Oma tööga oli ta suurepärane, väga tark naiserahvas aga ma ei tea, ei istunud see temaga suhtlemine kohe kuidagi. Ometi oli ta koos Limbergiga kahekesi tookord operatsioonisaalis. Raja tegi mulle ainult ultrahelisid, ülejäänuga tegeles Limberg ja mingi väga vahva ämmaemand.
  Arvatvasti eelistaks teiste haiglate kõrval ikka Paidet. Ka teist last mõtlesin sinna sünnitama minna. Samuti mõned tuttavad on seal sünnitanud, kes on antud astusega rahule jäänud.
  Kõige negatiivseks pidasin ma seda, et sain õiendada, et ei olnud raseduse ajal perekoolis käinud ja, et see pole nende kohus õpetada mind lapsega tegelema. Kuigi kas see pole nagu ämmaemanda kohus siiski? Ja muidugi käis siis terve haigla personal minu tisse näppimas, et üritada seda lapsele suhu ajada. Mu nibud tahtsid otsast kukkuda, kahju, et ma siis nibukaitsmetest midagi ei teadnud.
  Hea küll, ma lõpetan nüüd oma heietused. Muidu kirjutan romaani :D

  ReplyDelete

Post a Comment