suvi ja laste päevakava (139/365)

Juunikuu on alanud. Seega on käes suvepuhkus nii lasteaia- kui ka koolilastel. Oma kooli ajast mäletan, et kui suvi algas, siis lendasid kõik tavalised päevarutiinid pea peale. Magasid kaua tahtsid, sõid millal isu oli ja magama läksid siis, kui väsimus maha niitis. Mingist vanusest alates polegi sellest midagi hullu, kui lastakse suvel nö rihm lõdvaks. Kas sama vabalt peaks võtma ka lasteaialastega?

Võib olla mõned pered võtavad, aga ma ei oska nii :D Ma ei arvagi, et terve suvi peab olema tunni pealt ette planeeritud. Kindlasti mitte. Samas sellised põhiasjad, nagu söögi-, puhke- ja ööuneaeg peaks olema püsivad ka puhkuse ajal (v.a väljasõitude puhul, kus asjad nihkuvad nagunii). Nii meil ongi. Muu aeg on selline, mida saab planeerida vastavalt eelnevate tegevuste aegadele. Et mitte päris türannina tunduda, siis võin öelda, et ka meil on väiksed boonused, mis suveajal päevakava mõjutavad :) 

Näiteks erinevalt õppeperioodist saavad lapsed (ja meie ise ka) hommikul magada nii kaua kui tahavad. Sellega kõigub natuke küll hommikusöögi aeg, aga juba praeguseks on neil välja kujunenud kindel ajavahemik, millal emb-kumb silmad lahti teeb. Enamasti on see varem, kui mina voodist välja saan :D Seega poole tunnine kõikumine ei ole midagi hullu. Ja kui minu uni peaks ülipikaks venima (vahel juhtub, et ma magan isegi üheksani), siis teeb Priit ise lastele süüa. 

Enam ei pea nad ka lõunal magama, vaid teevad vaikusetundi. Seda me hakkasime rakendama tegelikult juba varem, kui suve algusest. Marek on nii vana, et tema enam nagunii ei maga. Mareli aga saab hommikul piisavalt kaua magada, et lõunauni teeb õhtuse uinumise enamasti keeruliseks. Samas on päevi, kus ta siiski veel valib vaikselt mängimise asemel une. Vaikusetund on ausalt öeldes rohkem vajalik minule, sest erinevalt lastest, on minul seda unepausi väga vaja hetkel. 

Kolmandaks erandiks on suvisel ajal see, et lapsed võivad kella üheksa asemel kümnest magama minna. Voodisse peavad nad siiski varem minema, aga luban neil voodis multikat vaadata maksimaalselt kümneni. Pooltel päevadel on nad selleks ajaks juba ise uinunud või meelde tuletamisel on paari minutiga toas vaid nohisemine. 

Kuidas teie suhtute sisse harjunud ajakavadest kinnipidamisse suvisel ajal?  Kas teil üldse on kindlad, paika loksunud kellaajad, millal sööte-magate või võtate kogu aeg vastavalt hetke oludele?

Comments

 1. Meil on suviti paigas, et hommikul tõuseme ja õhtul magama. Eeldatavasti lapsed kell 10 ajal aga suvi on ettearvamtu, seega kõik võib muutuda. Tundub, et vastuseks su küsimusele on, et oleneb :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks natuke olene meil ka, näiteks kui ikka jaanipäev on, siis ilmselgelt ei aja ma lapsi kella 10-ks magama :D

   Delete
 2. meil pigem koduaeg, nii kuidas juhtub :D
  lasteaiapäevadel läheb 22 aeg voodi, muudel päevadel võib ise valida, lasteaia hommikul äratus kell 7.30, aga ärkab ise enamasti juba varem ja läheb ise telekat vaatama või tuleb meie kaissu. Muudel päevadel on ka hommikul enamasti 7-8 üleval, isegi, siis kui alles südaöö magama jäi. Suvepuhkus meil siis jaanipäevast, kuni augusti lõpuni, seega praegu veel 2 nädalat lasteaias.
  Kodus olles päeval ei pea magama, kui ise ei soovi ja nö vaikset hetke ka pole, enamasti ongi juba suvel 9 õues ja siis õhtul 9-10 aeg tagasi tuppa.
  Eks vanemad on erinevad ja samuti lapsed, mõnele sobib vaid kindel rutiin ja teistel pole vahet. Kuna ise toimetan ka suvel rohkem aias, siis kell väga ei jälgi ja kui nälg lähme sööma, kui palavas, siis randa või basseini jne. Kui tahab sõpradega mängida on naabrite juures või naabrilapsed meil jne.
  Ehk siis meil on kõik vabalpidamisel ja olenevalt tujust :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meil see rutiini taga ajamine olegi eelkõige Mareku pärast sisse harjunud ja ilma kohe mitte ei oska. Ma arvan, et äkki lapsed sellest väga stressi lähekski, kui rutiini enam poleks, aga mina ise läheks kindlasti :D

   Delete
 3. Meil ka ikka pigem vabalt, lapsed on saanud terve kooliaasta ja lasteaia aasta igasuguste ajakavade järgi toimetada, eks nemad tahavad ka puhata igasugustest kohustustest. Suvel pean mina liiaks minna magama juba kell 22, meie pere käib palaval suveõhtul sellisel ajal veel ujumas mere ääres ja sööme ka siis kui kõht ise tunda annab:) Aga ega kõigil peagi ju ühtemoodi olema, ühesõnaga meil samuti kõik vabalpidamisel:):)

  ReplyDelete

Post a Comment