Tänapäeva lasteraamatud (187/365)

Kõik vist teavad raamatut "Kaka ja kevad", mis vahepeal hullult kirgi köitis oma pealkirja pärast. Tegelikult sisu poolest ei ole ju raamat midagi väga hullu, aga pealkiri pani nii mõnegi ema peast kinni haarama. Mõne raamatu puhul on just vastupidi, et pealkiri ise on täitsa viisakas, aga sisu on kohati selline... omamoodi :D

Marekul on üks raamatute sari koer Osvaldist. Muidu on toredad jutud ja Marekule väga meeldivad, aga vahel on sõnavara küll selline, et hoia ja keela. Kuna Marek praegu just loeb meile õhtust unejuttu, siis selle pisikese aja jooksul on juba kajanud sellised kenad väljendid nagu "kassiroju" ja "idioot".

Kõige etem oli muidugi ühe peatüki pealkiri, mida Marek esialgu isegi ei suutnud kokku lugeda ja tuli mu käest üle küsima, et mis siin nüüd täpsemalt kirjas on. Võttis minu ka kokutama, kui ma sealt hääletult kokku lugesin pealkirjaks "4. peatükk, kus haiseb kassikuse järele".

Oleks siis tegu raamatutega, mis mõeldudki veidi vanematele. Kirjas seal kuskil pole, mis vanusele nüüd täpselt mõeldud on, aga kindlasti mitte vanematele, kui algklassi ealistele. Ega selles suhtes väga vahet ei olegi, kas sihtgrupp oleks nüüd täpselt seitsme või kümne aastased, sest sõnakasutus jääb ju raamatus samaks nii või naa.

Kas peaks nüüd lapsel keelama neid raamatuid lugeda? Ma arvan, et mitte. Kuigi minu kõrva need sõnad riivavad, siis Marek tundub siiski rohkem keskenduvat jutu sisule, kui seal kajastuvatele mitte just kõige viisakamatele sõnadele. Ei ole ma väga ise neile rõhku ka pannud tema kuuldes (no selle kassikuse haisu suhtes seletasin küll ära, et pole ilus väljend ja pole vaja seda pealkirja sada korda ka lugeda kõva häälega).

Tegelikult on tegu väga huvitava raamatusarjaga, mis on Mareku sugusele poisile just paras lugeda. Suurte kirja tähtedega kirjutatud, lühikesed peatükid ja paar must-valget pilti ka vahele pandud. No ja mis poiss ei tahaks siis ühest uurijast koerast lugeda. Detektiivi jutud lähevad ju alati peale. Ka siis, kui paar sõna ei kuulu parima sõnastuse kategooriasse ;)

Täpsemalt on raamatusarja esimese raamatu tagakaanel olevas lühikirjelduses kirjutatud nii:

Raamat ülemnuuskur Osvaldist on vahvate piltidega muhe ja humoorikas lugu ühest koerast ja põnevast detektiiviklubist. Peategelane, koer Osvald, ei ole just koonu peale kukkunud ning teeb huvitavaid tähelepanekuid nii koera- kui ka inimese elu kohta. Koera pilgu läbi on koolikaaslaste Timo, Maruša, Jussufi, Sveni jt suhted ja seiklused palju lõbusamad, kui meile, inimestele, see paistab. Noored detektiivid ja ülemnuuskur ise lahendavad koos nii ärajooksnud kassi juhtumi kui ka kriminaalsemaid lugusid.
allikas: koolibri.ee 

Comments