Aasta aega oma majas (204/365)

Hommikul ärgates oli justkui täiesti tavaline hommik. Praegu on tegemist olnud niivõrd palju, et asjad, mis päevakorras hetkel ei ole, lähevad lihtsalt meelest ära. Nii oli ka tänase päevaga. Õnneks tuletas Facebook mulle meelde, et täpselt aasta tagasi ostsime selle maja, mis praegu oma koduks kutsume.

See aasta siin majas on olnud väga kirju. Oleme näinud siin väga toredaid hetki, aga samas on elu visanud teele ka suuri komistuskive. See kõik on lisaks meie elule mõjutanud väga palju ka maja remondi edenemist. Kindlasti ei ole me praegu nii kaugele jõudnud, kui oleksime tahtnud aastaga jõuda. Samas ei ole me ka jõudnud nii vähe, et rahule jääda ei võiks.

Kõige olulisem, mille oleme selle aastaga valmis saanud, on maja soojustamine ja akende vahetus. Lisaks sai soojustatud ka suure toa lagi, et sealt sooja välja ei läheks. Sellise vana maja juures on see ikka väga suur asi, eriti talvisel perioodil. Nii saimegi möödunud talvel toas olla ilma, et peaks pusagi selga tõmbama, rääkimata villastest sokkidest või kinnastest.

Lisaks maja soojustamisele on ots lahti tehtud ka majale voodrilaua panekuga. Üks maja sein on sellega üle löödud. Ülejäänud seinad ootavad muude tööde taga, mis takistavad hetkel voodrilaua panekut.

Maja seest sai selle aasta jooksul tehtud üks esik, vannituba ja wc. Esik ja vannituba on tervenisti remonditud, wc ootab aga oma aega, et siseviimistlus ka tehtud saaks. Tegelikult sai wc esimesena kasutuskõlblikuks tehtud, et saaks inimlikumalt elada. Enne, kui selle viimistlemiseni jõudsime, tulid vahele olulisemad asjad ja nii ta oma viimistlusest esialgu loobuma pidigi.

Hetkel rohkem majas sellist suuremat tehtud pole.  On küll üht-teist veel (näiteks üleval korrusel pooleli seinte lahti võtmine, teise esiku uuendamine jms), aga need on hetkel veel poolikud projektid. Suurtuba aga ootab siiani oma aega, kuigi lootsime selle aastaga valmis saada. Peamiselt seisab suure toa edenemine katuse taga. Enne suuretoa seinte tegemist on vaja katusel teatud kohad ära parandada, aga seni pole selleni veel jõudnud muude tegemiste kõrvalt.

Tegelikult vana maja remondi puhul ongi tihti nii, et tegemaks seda, mida sa soovid, pead enne sada muud asja ära tegema, sest muidu lihtsalt pole võimalik seda soovitut ellu viia. Nõme, aga paratamatu. Nii tihti jooksebki juhe kokku, sest sada asja vaja enne ära teha, et lõpuks siis soovitu kallale asuda.

Tegelikult üks põhjus, miks natuke remont veel nihkunud on, peitub tegevustes, mis vaja õues teha. Aiamaa rajamine, kasvuhoone tegemine, puude maha võtmine, okste koristamine, muru niitmine, trimmerdamine, talveks küttepuude tegemine jne. Need võtavad ikka päris palju aega enda alla. Kõvasti rohkem, kui tahaks.

Mida järgmise aastaga võiks tehtud saada? Kuna hetkel on seis hästi lahtine, et kuidas sügisest üldse meie elukorraldus olema hakkab, siis ei hakka väga suuri eesmärke seadma ka. Oluliseim, mis tehtud peaks saama, on jätkuvalt suurtuba. Kui selle tehtud saab, siis oleks juba väga hea saavutus (suure toa puhul on vaja kõige pealt üles lõhkuda kogu põrand, see soojustada, trepi postidele alused valada jne, seega on tegelikult see väga suur projekt, mida ära teha).

Muidugi tahaks katusega ka ühele poole saada, aga selleni ilmselt me ei jõua. Teisele korrusele tahaks ka jõuda otsapidi. Kasvõi nii paljugi, et ühe toa Marekule valmis saaks. Ja muidugi teise esiku uuendamisega tuleb ka ühele poole saada, aga see eesmärk peaks juba varsti linnukese ette saama :)

Nii et tegemist on olnud päris palju, aga ees on veelgi rohkem. Oma majas ei tulegi vist aega, kus kõik on valmis ja võiks vaiksemalt võtta. Järgmise aasta jooksul saan ehk ise ka veidi rohkem abistada remontimisel ja jõuame veelgi rohkem ära tehtud. Eks näis :)


Comments