3. liikumisnädal (236/365)

Üks nädal on jälle mööda saanud. Ka seekord olid lapsed piisavalt tublid ja teenisid oma taskuraha välja. Marek tegi ringe isegi rohkem kui vaja. Sel nädalal sai söömist ka rangemalt üle vaadatud. Sain väikse õppetunni kohe kätte ka. Aga kohe täpsemalt kõigest.

Kõndimise/rattasõidu koha pealt tegi Marek eelmine pühapäev hea algusspurdi läbides päevaga 12km. Kartsin küll et pühapäeval ei jõua keegi meist liikuma, sest oli vanavanematepäev, aga läks vastupidi. Kuna meie Mareli ja Margusega läksime Kabalasse üritusele, siis Marek läks Priiduga rattaga maale sel ajal. Ja õhtul oli ju tagasi vaja ka tulla. Nii need kilomeetrid tulidki. 

Teistel päevadel oli Marek selle eest suhteliselt laisk. Enamasti jäi ta lootma bussiga kooli käimise peale, et ehk saab kilomeetrid täis. Nii kergelt ta muidugi ei pääsenud ja ühel päeval käis ikka rattaga ka pikemalt sõitmas. Kokku sai Marek see nädal 22km läbitud. 

Mareli oli ka see nädal suhteliselt passiivne ja rohkem käisin mina meelde tuletamas ja utsitamas, et ikka kilomeetrid täis saaks. Õnneks seni motiveerib see siiski päris hästi ja laupäeva hommikul käisime juba poole kaheksa aeg Mareliga kõndimas, et ta oma viimased kaks kilomeetrit läbitud saaks. Kokku kõndis Mareli sel nädalal täpselt 10km. 

Minul oli see nädal ainult üks päev, kus oli täielik nulliring. Selle eest oli teistel päevadel vähemalt 4km läbitud. Maksimumiks jäi sel nädalal 9km ühe päevaga. Kokku kõndisin sel nädalal 33km. 

Söömise koha pealt sain paraja õppetunni. Selgus, et nende süsivesikute piiramine väga rangelt ei ole imetamise koha pealt väga tark tegu. Kuigi mõningad targad on öelnud, et imetamise puhul tuleb lihtsalt kaloraaž hoida kuni 500kcal suurem ja juua rohkem vett, siis tundub, et süsikate hulk toidus mängib ka ikka rolli. Ja see tõsiasi ei selgunud sel nädalal vaid minu toitumisest. Päris paljudel teistel emadel, kes hakkasid sel nädalal tõsisemalt asja käsile võtma ilmnes sama asi. 

Seega lisasin oma menüüsse kerged magustoidud. Väike kogus magusat, et ergutada ja hoida magusaisu ka kontrolli all. Seni, kuni kaal iga nädalaselt vähemalt 0,5kg langeb, ei hakka seda muutma ka. Kui kaaluga hätta jään, siis vaatan uuesti menüü üle ja teen muudatusi. 

Kaalu koha pealt nii palju, et hetkel veel raseduseelset kaalu kätte saanud pole, aga puudu on veel väga vähe. Ise loodan, et Marguse teise elukuu täitumisel olen selle kaalu kätte saanud. Eks vaatame, kas nii ka läheb :) 

Järgmisel nädalal üritan ka ratta päevakorda võtta. Ratta kilomeetrid küll antud võistluse raames minu puhul arvesse ei lähe, aga trennina tahaks ratast rakendada ikka. Üle paari korra nädalas ei looda ratta selga jõuda, aga ka see on piisav lisaliikumine kõndimisele, et keha rohkem koormust saaks.


Comments

 1. Palju kaalu vanemad lapsed suvega juurde võtsid?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Õnneks juurde ei tulnudki :) Mareli võttis veidi isegi kaalust alla. Marekul korra läks ka alla, aga suve lõpuks tuli see tagasi.

   Delete
 2. Ma olen ikka aeg-ajalt lugemas käinud, aga ma kas ei mäleta või tõesti ei suutnud seda infot üles leida - miks on teil vaja kaalu kaotada? Ma üldse ei mõnita või midagi, ma lihtsalt soovin teada - kas kaalutõus lastel on meditsiiniline või geneetiline või lihtsalt nö. külge jäänud halbadest harjumustest?
  Olles ise kaaluga hädas hoian ikka silma peal, et tulevikus vältida oma lastel samu probleeme nagu minul....
  PS! Olen erinev anonüümus kui see eelmine :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mina olen enda toitumise tõttu ülekaaluline. Marelil kaaluga otseselt probleeme pole ja tema on ka ilma tagant utsitamiseta suhteliselt aktiivne laps. Samas mõnda aega kaalutõusu pidurdada ei tee talle kahju (Marekuga endokrinoloogi juures käies arutasime ka Mareli kaalu ja arvas, et võib ka hoida jälgimise all). Marek on see, kes on põhiline põhjus, kelle pärast kaaluteema ja liikumine meie kodus väga oluline on. Endokrinoloogi juures käies selgus, et iga aastane kaalutõus on tal tegelikult ok, aga kuna esimese aastaga rinnapiimal olles tõusis ta kaal meeletult, siis on ta praegu tugevas ülekaalus. Põhjuseks on peamiselt geneetiline soodumus (endokrinoloogi põhjendus, mitte mu enda) ja seega tuleb kõvasti rohkem vaeva näha, kui tavalise lapsega.

   Spetsialisti soovitus on ka see, et Mareku ja Mareli puhul ei oleks eesmärgiks kaalulangus. Oluline on, et kaal Marelil liiga kiiresti ei tõuseks ja Marekul võimalikult kaua paigal seisaks (tema puhul väike langus ka kahju ei tee).

   Delete
  2. Minu arust on teie lapsed üsna aktiivsed, ehket ei istu diivanil, näri magusat saia ja vahi telekat :) Aga sa teed tubli tööd, nii lihtne on hukka mõista, et ise söödate lapse paksuks ja siis kirute kaalutõusu, aga palju raskem on sellega võidelda kui see on juba geenidest nii määratud. Ja inimesed on ÕELAD ning ei mõista, et isegi kui sellega tegeleda, siis ei juhtu miski üleöö - pealegi on lastel vist raskem kaalu langema saada, kasvavad organismid, suurenevad toiduvajadused ning alati on oht, et neile tekib tervislikust toitumisest väärarusaamu, mis võib suurendada söömishäirete teket (see muidugi rohkem nende vanemate pärusmaa, kes pidevalt ka lapsele sisendavad, et nad on suured, peavad kaalu hoidma ja et nad mitte mingil juhul midagi paha ei sööks).

   Delete
  3. Eks see ole nii jah enamus asjadega, et kiruma on kõik kärmed, aga ma olen sellest üle :) Ma ise tean, kui palju või vähe ma lapse heaks kaalu koha pealt teinud olen ja tee välja, kui keegi jälle avastab, et ma olen lapse paksuks söötnud.

   Delete
 3. Sa pole küll ammu pilte pannud, aga minu meelest näeb sinu poiss pigem välja selline, kes võib vabalt ümarusest lihtsalt välja kasvada - ja on osaliselt vist juba kasvanud, kui varasemate piltidega võrrelda. Seda enam, et lapsed on ise nii aktiivsed ja vähemalt tundub, et söövad ka igati mõistlikult.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ise loodan ka, et karvab välja, aga ainult sellele panustama ei jää. Tuleb ikka endast anda maksimum, et ikka kindlasti välja kasvaks :) Ja lisaks kinnistaks tervislikumat söögilauda, et tulevikus kaaluga nii palju enam maadlema ei peaks.

   Delete

Post a Comment