Lauamängud - Tark mees taskus ja Kelleks tahad saada? (222/365)

Mõned päevad tagasi jagasin FB-s pilti ühest toredast pakist, mis mind postkastis ootas. Sain ettepaneku katsetada lastega mõnda lauamängu. Kuna meile sellised mängud lähevad väga peale, siis olin väga rõõmus sellise ettepaneku üle.Avasin pakid ema juures olles. Lasteaednikutest (mu ema ja ja õde on ka lasteaednikud) konsiilium hindas mängud koheselt väga heaks. Kuigi keegi meist polnud veel mängu reegleid lugenudki, hakkas mõte kohe jooksma, kuidas saab neid laste arendamisel kasutada. Lubasin siis neile  katsetada neid anda, sest ma ise ju hetkel tööl ei käi.

Koju minnes (ja terve tee koju) küsis Marek mu käest korduvalt, millal me mänge katsetame hakkame. Kuna Margus oli paras jonnipunn, siis mina pidin sel õhtul mängimisest kõrvale jääma. Aga lubasin neil Mareliga julgelt mänge ise uurima hakata.

Esimesena võeti käiku mäng "Kelleks tahad saada?", mis on mõeldud 4+ vanusele. Esimese variandina mängisid nad seda niisama memoriinina (mis on ka üks variantidest, mida mängu õpetused pakuvad). Järgmisel päeval katsetasime teisi variante, kuidas seda mängu mängida. Üks on selline, et laps valib kaardi ja teised küsivad küsimusi, et ära arvata, mis ametiga on tegu. Sellega sai meile päris kõvasti nalja ja minu jaoks väga üllatavalt oskasid lapsed oma küsimusi suunata, et jõuda ameti nimetuseni (raskemate ametite korral andsin ikka suunavaid vihjeid ka).


Kolmas variant, kuidas seda mängida on musta põrsa põhimõttel. Aga põrsa asemel on mängus laiskvorst. Marekule meeldis see laiskvorst kohe eriti (ju tundis sarnasusi endaga :D ). Seda mängisime ikka mitmeid ja mitmeid kordi. Kuni lõpuks öö kätte tuli ja magama nad ajasin.


Neljas variant mängimiseks on Sõnamäng. Selles on vajalik lapsel lugemis- ja kirjutamisoskus. Mängukäik on selline, et laps mõtleb sõna, valib vajalikud kaardid pakist ja seab need tagurpidi enda ette nii, et see sõna moodustust nendeks. Teised hakkavad tähti pakkuma, mis sõnas olla võiks. Kuna meil Mareli veel väga tähti ei tea, siis mängisime seda Marekuga kahekesi. Mulle meeldis see variant väga!

Teised kaks mängu (Tark mees taskus ja Tark mees taskus 2) on tegelikult üks ja sama mäng. Lihtsalt teise mänguna on juurde tehtud kategooriaid. Mängu põhimõte on pakkuda mingist valdkonnast ettenähtud algustähega sõnu. Seda saab realiseerida mitmel erineval viisil. Meie mängisime nii, et hunnikust võtsime kaarte. Ühel pool kaarti on valdkond ja teisel täht. Hunnikust üks kaart kõrvale ümber keerates on näha täht ja valdkond. Siis pidigi ütlema nähtava teemaga seotud sõna, mis algab nähtava algustähega. Näiteks üks valdkond on poiste nimed ja kui seal on täht A, siis kes esimesena pakub A-ga algava nime, saab punkti.

Esimestel kordadel ei tahtnud sõnad kohe kuidagi tulla. Endalgi läks aega, et midagi välja pakkuda. Aga mida rohkem mängisime, seda kiiremini hakkas sõnu tulema. Isegi Marelil, kuigi ta veel tähti eriti ei tunne. Aga selle eest on ta häälimisoskus väga hea ja selles mängus ongi see oskus tunduvalt olulisem (ja seda oskust saab selle mänguga ideaalselt edasi arendada).

Kuna mäng on mõeldud 7+ vanusele, siis paljud valdkonnad olid sellised, mida me panime kõrvale. Lapsed lihtsalt ei tea nendest teemadest suurt midagi. Aga need kategooriad jäävad mängimiseks siis, kui suured omavahel mängivad või lapsed suuremad.

Kui me lastega arutasime, et kumb mäng rohkem meeldib, siis üksmeelset hinnangut anda ei saagi. Marekule meeldis rohkem Tark mees taskus. Ta tahab seda igal vabal hetkel mängida. Ehk meeldiski see rohkem sellepärast, et seda saan ma temaga mängida siis, kui söödan Margust, kussutan teda magama või jalutan õues vankriga. Mulle endale meeldis rohkem Kelleks tahad saada?.

Lõpetuseks võib öelda, et mõlemad mängud on väga lahedad ja kes vähegi lauamänge armastab mängida, ei pea nendes pettuma. Lisaboonus mängudel on see, et mõlemas mängus on variante, mida saab ka ilma laua olemasoluta mängida (näiteks autos, õues jalutades jne) Ja et keegi teine saaks ka neid mänge katsetada, teen ühe loosimise ka. Loosimises osalemiseks vajuta SIIA.


Comments

  1. Uhh, ajasid jälle kiusatuse peale raamatupoodi minna. Seal on ilmselt lisaks neile kahele toredale veel sadu vahvaid mänge. Lauamänguhoolik minus tõstis pead ja ootan juba aega, et oma Mummiga saaks mängima hakata :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Lauamängud on jah ühed jubedad sõltuvuse tekitajad ja lõpmatud rahaaugud. Kui arvad, et neid on juba piisavalt, leiad jälle mõne uue mängu müügilettidelt :D

      Delete

Post a Comment