Maal pole midagi teha? (258/365)

Üks päev poest koju kõndides hakkasin mõtlema, miks kirutakse maal elamist. Ei ole siin ju midagi nii hullu. Selle põhjal panin kirja mõtted meie kodukoha võimalustest. Ehk mõni näeb seda kohta kui enda potensiaalse tulevase koduna :)

***

Ma ei ela linnas. Ma ei ela ka kuskil linna ääres. Ma ei ela isegi mitte suurema asula külje all. Ma elan maal. Ühes väikses külas. Ühesõnaga nii pärapõrgus, kui üldse vähegi võimalik. Võõrad inimesed, kellel selle kohaga side puudub, nii selle koha kohta ilmselt ütlekski. Pärapõrgu, kus pole tööd, pole midagi teha ega kuskil aega veeta. Nii vaid tundub, aga mis on reaalsus siin elades?

Esiteks töö. Jah, meil siin kohapeal on tööd suhteliselt vähe. Aga lähima 25-30 km raadiusesse jääb väga palju asutusi, kus saab ilusti tööd, kui oled vähegi tööinimene ja sul mingit eriti jubedat häda kallal pole. Enamus kohad on sellised, kuhu saab kandideerida ka ilma spetsiifilise hariduseta (Imavere saeveski, Suure-jaanis puidutööstused, Põltsamaa felix jne), seega ei tohiks haridustase ka enamasti takistuseks jääda. Transport tööle on pisike miinus, aga kui ise piisavalt vaeva näed, saab ka selle lahendatud. 

Sellega jõuame järgmise teemani - transport. Usute või mitte, aga ka meil käivad bussid. Meie kodust 2km kaugusel bussipeatuses peatud buss vähemalt 7-8 korda päevas, kui mitte tihedamini. Jah, bussid võiks olla paremini ajastatud ja tööinimeste peale veidi enam mõelda, aga pole hullu. Lisaks enamasti käivad inimesed nagunii tööle autoga. Kel autot pole, see lepib kokku naabri, sõbra või kõrval maja Jukuga, kes nagunii samasse kohta tööle suundub ja klapib kütteraha maksmisel. 

Võite öelda, et linnas elades on töö enamvähem ukse taga. Jah, mõnel üksikul on see luksus. Aga enamasti käivad inimesed ikka bussi või autoga tööle. Võib olla on vahemaa veidi lühem, aga kui arvestada näiteks Tallinna tänavate ummikuid ajakulusse sisse, siis ajaliselt võib Tallinna ühest linna otsast teise kauemgi minna, kui maal elades kodust tööle.

Kui emad-isad saavad tööle, siis kuidas lastega on? Meil on koha peal oma lasteaed ja ka kuueklassiline kool. Loodetavasti püsib kool veel aastaid, sest hetkel lastepuudust lähitulevikus ei tundu olevat. Peale kuuendat klassi on lähima 10-15km raadiuses valida lausa 3 kooli vahel, kuhu edasi õppima minna.

Aga kuidas selle meelelahutuse poolega siis on? Lastel on koolis päris mitu ringi. On tegevust nii spordi-, laulu- kui kunstihingega lapsele. Kui vähegi ema-isa saab/viitsib sõita, siis on võimalus ka muusikakoolis, ujumas või muudes trennides käia kooli väliselt veidi kaugemal. 

Ema-isa jaoks on tingimused minu meelest veel eriti head. Meil on oma spordisaal, kus on aktiivselt tegutsemas nii võrkpalli kui indiaka trennid. Lisaks jõusaal, kus peab lausa ajaliselt ära jagama, millal mehed, millal naised, et kõik aparaatide peale ikka ära mahuks (ja mitte seetõttu, et masinaid väga vähe oleks). Lisaks on võimalusi laulmiseks, tantsimiseks ja ka aeroobiliseks liikumiseks rohkem kui ühes kohas lähiümbruses. Mis minu jaoks veel hästi tore on, siis meie kodust 10 km kaugusel hakkab toimuma ka beebide lauluring.

Mis veel oluline? Pood? Meil on oma külapood. Täiesti normaalse kaubavalikuga. Ja kui ei taha just suurde ostukeskusse minna, siis 20-25 km raadiuses on olemas konsum, maxima, gross, säästumarket. Seega mine kuhu poodi tahad. Apteek? On ka olemas 10km kaugusel. Ja raamatukogu on ka olemas. 

Kuidas nüüd tundub see maa elu? Ma ütleks, et ka linnas pole midagi teha, kui inimene ise ei taha teha. Ka linnas peab enamasti sõitma veidi, et trenni/ringi kohale jõuda. Ka linnas tuleb tihti tööle/kooli jõudmiseks transporti kasutada. Ainult et linnas ei ole sellist rahu ja vaikust, nagu maal. Linnas pole ka nii turvaline liigelda lapsel. Ilmselt on see inimeseti erinev, aga minu jaoks on linnas elamisel miinuseid kamaluga. Aga nagu ütlesin, on inimesed erinevad ja mina polegi ju kunagi linnatüüpi olnud.

PS! Kui kedagi hakkas huvitama maale kolimine, siis meil siin Kabalas praegu müüa üks ilus korter (vajuta SIIA). Pealegi, kust mujalt sa saad nii odava raha eest sellises seisus korteri? Eks ikka maalt ;)
Üks maja on ka kv.ee-s müüa (vajuta SIIA).


Comments

 1. Kirjutan alla kahe käega :)
  Pluss lisan omalt poolt- sellest aastast käib koolibuss teie külast meie külla ka :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Koolibuss ja ka väga tore asi :) aga nüüd hakkab mind väga huvitama mis külas sa täpsemalt elad :D

   Delete
  2. I- tähega küla kus on suur saeveski :)

   Delete
  3. ja töötan seal koolis :)

   Delete
  4. Seda ma kahtlustasingi :D nii et täitsa lähestikku elame :)

   Delete

Post a Comment