Piima või kõrvitsat? (305/365)

Margusel hakkab vanust nii palju saama, et vaikselt pean hakkama end jälle kurssi viima beebitoitude teemaga. Eks mingid põhitõed on eelnevatest lastest meeles, aga olen lugenud uuemaid artikleid ja natuke on nüüdseks üldsuse arvamus lisatoiduga alustamisest muutunud.

Esimene laps hakkas saama lisatoitu suhteliselt varakult. Tal esines väga palju piima tagasiheidet ja perearsti soovitusel alustasime lisatoiduga veidi enne neljandat kuud. Et Marekul tulid ka hambad väga kiiresti suhu (1a1k oli 16 hammast suus), siis läks tema väga kiirelt üle tavatoidule. Teine laps hakkas lisatoitu saama veidi hiljem, aga siiski neljakuuselt.

Praegu võib enamustest allikatest lugeda, et rinnapiimal oleva lapse puhul on soovitatav alustada lisatoidu andmist kuuendast kuust. Võib ka varem, kuid mitte enne, kui laps saab 17 nädalat vanaks. Lisaks on juurde toodud tähelepanekuid, mis võivad tähendada, et laps on valmis proovima uusi maitseid enne kuuendat elukuud.

Üks nendest on see, et laps imeb oma rusikaid või topib suhu erinevaid esemeid. Mina olen seni seostanud seda eelkõige võimaliku hammaste tulekuga. Margusel on praegu periood, kus käed peavad kogu aeg suus olema. Isegi lutt ei suuda rusikaid asendada.

Teine asi, mis võib viidata, et laps on lisatoiduks valmis, on huvi teiste pereliikmete toidu vastu. Meil just oli juhtum, kus ma sõin banaani. Margus läks nii pöördesse, kui seda banaani nägi. Panin talle korraks selle huule vastu, suhu ta midagi sealt ei saanud, aga ehk maitset natuke tunnetas ikka. Oh seda pettumust, kui enam ei lastud uurida seda imelikku asja, mida teised suhu pistavad.

Kolmas asi, mida veel palju interneti avarustes kirjutatakse (nii tõe kui müüdi pähe) on see, et mingi hetk laps ei saa rinnapiimast kõhtu täis ja tahab kogu aeg rinna otsas olla, et nälga leevendada. Sel momendil peaks hakkama lisa andma. Ma ei tea, kuidas sellesse suhtuda. Margusel on viimase kahe nädalaga küll söömine tihenenud märgatavalt. Kui päeval suudame ikka vahesid 2-3 tunni ringes hoida, siis öösel on tiss täpselt iga tunni tagant ülivajalik. Võtab ta seda siis janu, läheduse või nälja pärast.

Viimane asi, millel peatun seoses lisatoidu andmisele rohelise tule saamisega, on perearsti soovitus. Enamasti peaks perearst olema lapse arenguga niivõrd kursis, et ta oskab ehk kõige paremini (vastavalt ka oma meditsiinilistele teadmistele) soovitada, millal just sinu lapsel on õigem lisatoiduga alustada. Marguse puhul ma ilmselt tahan ka enne perearstiga konsulteerida, kui toitu andma hakkan lapsele.

Kui juba kord see otsus ette võetakse, et lisatoit hakkab lapse kõhtu jõudma, siis on järgmine valik ees. Millega alustada? Leidsin ühe allika, kust toodi välja top10 beebi esimestest toitudest. See valik peaks olema selline, mis on pisikesele beebile parim seedimiseks ja maitsetega, millega on lihtsam harjuda. Esialgu peaks neid kõiki andma siis üksikult.

Toon välja sellest top10-st asjad selles järjekorras, nagu mina neid eelistaks anda. Esimeseks on kindlasti kõrvits. See on kõige levinum toit esimesteks maitsmisteks. Kõrvits on hea alustamiseks, sest see on ühtpidi köögivili (millega soovitatakse alustada), aga samas magusapoolne. Et ka rinnapiim on magus, siis on lapsel sellega kergem harjuda.
Teise köögiviljana võib anda lapsele esimeste seas kartulit. Kartulipüree peaks olema lapsele kergesti seeditav ning on väga toitev. Samamoodi võib olla lisaks kartulile ka porgand üks asi, millest esimesi püreesid teha.

Järgmisena katsetaksin Margusele söögi tegemist pirni, õuna ja banaaniga. Banaan on neist kõige levinum beebidele andmisel. Ilmselt selle väga mugava serveerimise tõttu. Keetmist ta ei vaja, peab vaid kahvliga püreeks sõtkuma, soovi korral rinnapiima lisama ja valmis ta ongi.

Kolmanda toidugrupina läheks loosi pudrud. Lugesin veel, et kui lapsele anda putrusid 17-26 nädala vanuse vahemikus, siis on väiksem oht, et tal tekiks nende viljade suhtes talumatust. Ei tea, kui tõsi see on, aga väidetavalt pidi puder lapsel kõhtu paremini täitma ja seda soovitatakse just õhtuti anda. Eraldi tuuakse välja veel riisipuder, mis peaks olema kõige parem valik putrudega alustamiseks.

Viimaste asjadena on välja toodud avokaado ja lillkapsas. Nende suhtes olen ma veidi skeptiline. Ei ole eelnevatele lastele kumbagi titena andnud. Aga kui kellelgi on kogemusi, kuidas titad neid omaks võtnud, siis võib kommentaarides kindlasti teada anda.

Toitumisega seoses on veel sada küsimust. Mis kellaajal alustada lisatoidu andmist, kas teha ise või osta poest, millal minna üle järgmistele toitudele jne. Aga nendest juba mõni teine kord.

Ootan kommentaaridesse teie kogemusi – kui vanalt ja mis toiduga alustasite teie lisatoidu andmist?


Comments

 1. Mina olen arvamusel, et kui laps ikka rinnapiimaga kosub, siis pole tal vaja vara harjutada lisa ja pigem hoida esimesed 6 kuud vaid rinnapiimal, sest mida hiljem harjutada, seda rohkem on seedesüsteem arenenud ja seda kergemini alustamise algab (kõige vähem koormav lapse tervisele).

  Ise alustasin alles siis, kui laps juba oli 6kuune. 1-2 ampsu kaupa korraga ja 1nädal oli üks asi, alustasin kõrvisaga, edasi porgand, kartul, lillkapsas jne magusaid sai alles umbes 8-9 kuuselt ja siis hakkas ka segusi saama ja pudrud tulid ka umbes siis.

  Ka vett ei andnud enne, kui oli juba 8-9 kuune, sest muidu on lapsel kõht täis, aga ta ei saa kasvada, sest maos on vaid tühi vedelik (arstid ei soovita üldse midagi juua anda enne, kui laps vähemalt 4 kuune, see kehtib nii vee, mahla, kui ka tee kohta).

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kusjuures kuni selle kuuni ma olin ka veendunud, et Margusele ma küll enne kuuendat kuud ei anna, kui just piimast väheks ei jää. Vaikselt hakkab tunduma, et hakkab väheks jääma. Kaalu koha pealt vast mitte, sest ta lihtsalt tihendab oma toidukordi ööpäevas. Täna öösel näiteks sõi iga 45 minuti tagant. Ilmselt võib see millesti muust ka olla, aga gaase ei punnita, muud valu ei tundu ka olevat... . Mul poleks ka tihedamate söögikordade vastu midagi, kui need päeval oleksid.
   Proovisin veel öösel, et äratan ta päris üles ja siis proovin uuesti nii poole tunni pärast magama saada. Üldjuhul kui on selline unesegane jorin, siis ta rahuneb maha kui silmad lahti saab. Aga ei, röögib kuni tiss suus. Ja kui varem oli tiss vaid tõesti luti eest, siis praegu imeb kohe vähemalt 5 minutit igal ärkamispausil.

   Delete
  2. võib-olla kasvuspurt ja tellib piima juurde?
   Samas eks seal võib tõesti ka 100 muud häda olla, need pisikesed imed ei oska end ju veel väljendada, vb tulevad hambad, gaasid kiusavad, lihtsalt paha tuju jne

   Delete
 2. Hei!

  Minu plika sai just 5kuuseks. Kuna ta kaalutõus pole väga suur olnud viimastel kuudel, siis hakkasin 4,5kuuselt vaikselt juurviljapüreesid andma. Kõigepealt andsin kõrvitsat, siis lillkapsast, porgandit ja bataati. Saab seda ühe korra päevas enne lõunast rinda. Kogus on praegu 80g. Natuke panen võid ka sisse, kuna päris toiduga ei ole kaka enam vedel ja tahkemate junnide väljutamine teeb talle väga haiget.

  Natuke hakkasin vee andmist ka harjutama. Korra päevas annan umbes 20-30ml. Arvan, et vee joomise oskus on väga oluline ja parem on sellega varakult harjutada, et see vee maitse võõras poleks.

  Kui laps saab 6kuuseks, siis hakkan andma ka puuviljapüreesid ja putru. Muidu rinda tahaks ikka põhitoiduna anda vähemalt lapse 9 kuu vanuseks saamiseni :)

  Minu meelest on nii vahva see lisatoidu andmine. Mulle nii meeldib ise neid püreesid valmis teha ja laps sööb ka juba nii asjalikult. Teeb suu ise ilusasti lahti ka, kui lusikas suu suunas tuleb :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma olen lugenud, et püreede kõrvale peakski vett andma, aga samas teised allikad ütlevad, et vett pole vaja anda, kui rinda saab. Kes teab, kus tõde peitub.

   Ma ka ootan viimase kõrvitsa purki tegemisega nii kaua, kuni Margusele ka püreed sealt teha saan. Tervet suurt kõrvitsat ju püreeks tegema ei hakka :D

   See või lisamine on minu jaoks midagi uut. Kui Mareku-Mareli ajal tegin püreed, siis kõik laitsid igasuguse lisamaitse lisamise maha. Nüüd aga soovitatakse võiga maitsestada. Jällegi, kuidas kellelegi vist.

   Delete
  2. Kui sügavkülmas ruumi, siis tee suurem kogus püreed, tee väiksed portsud ja siis jaokaupa anna pisile :)

   Delete
 3. Mina säilitan püreesid jääkuubikutena. Mul on üks alus, kus tulevad 20g kuubikud, mis panen säilituskottidesse. Sügavkülm on mul neid kuubikuid nüüd täis. Iga hommik panen vastavalt soovile erinevaid juurvilja mixe sulama :D Nii on minu meelest kõige mõnusam teha, lapsel ka maitsed vahetuvad iga päev. Kas panna nt 2 kuubikut kõrvitsat+1 lillkapsas+1 bataat. Neid variante on palju, mida teha saab :D

  Aga võid ma hakkasin lisama selle pärast, et kõht kergemini läbi käiks. Tundub, et hakkas see nipp ka mõjuma paari päevaga :D

  ReplyDelete

Post a Comment