Mina ei taha veel magama jääda... (348/365)

Alati, kui beebi sünnib, tuleb otsustada, et kus laps magama hakkab. On tuliseid pooldajaid, et laps ei peaks ööd magama oma voodis ja iga ühel on oma ase, kus und nautida. Samas on palju, kes just pooldavad, et laps saaks piisavalt kaua ema kaisus uinuda ja sellega oma turvatunde koguse kätte saada. Kirjutan natuke kuidas mina olen suhtunud läbi kolme kogemuse antud teemasse.

Mul on kõigi kolme lapsega beebivoodi kokku pandud olnud juba pikalt enne lapse sündi. Marekuga alguses ikka üritasin teda sinnamagama panna päevaö. Mõned hommikusemad uned isegi õnnestusid. Aga millegi pärast kippus nii minema, et emme voodis oli uni pikem ja magusam. Nii ma sujuvalt enda voodi kasutamisele üle läksin.

Öösiti magas kaisus Marek kohe sünnist saati. Seega öösiti võrevoodi Marekut ei näinud. Isegi siis, kui ta juba vanem ja ma üritasin kõigest väest teda sinna magama saada, ei hakanudki see pulkadega voodi Marekule meeldima. Seega mõnusad pea kaks aastat magas Marek meie kaisus. Eks Marekul mängis rolli ka see, et esimesel eluaastal oli Priit sõjaväes ja ma eelistasingi, et Marek minu juures magab öösiti.

Mareli sünniga tekkis olukord, kus oli vaja Marek oma voodi harjutada. Esialgu paar kuud ei võtnud ta väga vedu, kuigi üritasime. Kuna Marek on sünnist saati veidi memmekam olnud, kui tavaline laps, siis ma väga hullult ei sundinud ka. Kuniks mahume (küll ebamugavalt), ei hakanud väga pinda käima sellega. Tagant järgi võin öelda, et uni kannatas selle all küll kõvasti, et kaks last meie voodis magas.

Kuskil kahe aastaseks saades vaatas Marek ise juba, et emme-issi voodis on kahtlaselt kitsas ja kolis oma voodisse ära. Selleks ajaks oli tal juba suurelapse voodi.  Kui mõned haiguseööd või helluse momendid välja jätta, siis sellest ajast ongi ta oma voodis maganud.

Mareli sai emme kaisus magamist veidi pikemalt nautida, kuna polnud ju kedagi teist tulemas, kes koha ära võtaks. Seega võib öelda, et kuskil kolm esimest eluaastat magas Mareli suurema osa öödest meie voodis. Kuigi mitmeid kordi oli tunne, et tõstan ta keset ööd oma voodisse, siis millegi pärast seda ei teinud. Ei tahtnud oma viimast beebit suureks kasvada lasta vist.

Kolmeseks saamise ajal hakkas ta vaikselt oma voodisse paremini jääma. Ikka oli õhtuid, kus sõdisime ja öid, kus vaikselt hiilis keegi kolmas meie voodisse, aga sellest vanusest võib lugeda aega, kus Mareli ka oma voodit tunnistama hakkas.

Margus on maganud oma võrekas täpselt ühe une ja see oli ka mingi 10 minutit pikk. Ülejäänud uned on ta kõik kas minu voodis või kärus maganud. Hetkel on võrekas nii kasutu nähtus meie toas, et olen mitmeid kordi mõelnud, et panen ta üldse kokku. Aga vahel ikka kasutan seda nö mänguaedikuna ja suures toas ilmselt sellena ta rohkem kasutusse lähebki.

Kaisus lasen ka Margusel magada nii kaua, kui tahab (aga selle erandiga, et mitte kauem, kui kolm eluaastat :D ). Samas kindlasti saab talle suure lapse voodi kuskil kaheseks saades ära muretsetud. Et kui ta tahab, on tal alati võimalus oma voodisse minna ja sealt tagasi ronida soovi korral.

Miks ma olen oma lapsi kaisus lasknud magada, kuigi paljud spetsialistid leiavad selles nii palju kahjulikku? Minu jaoks ei ole selles midagi kahjulikku. Jah, laps torgib ja näpistab ja vahel ka peksab läbi une, aga kui ta magaks teises toas, siis ma käiks pidevalt iga krõpsu pärast vaatamas, et mis on. Seega minu uni on kordades parem, kui ta on minu kõrval ja togib mind öösel.

Teiseks on see vähemalt esimesel eluaastal puhas mugavus. Sada korda lihtsam on anda lapsele rinda, kui ta magab su kõrval. Läbi une tiss kätte ja asi lahendatud. Ei pea voodist välja tõusma, last tõstma välja võrekast, mis (minu laste puhul vähemalt) natuke unest üles ajab, uuesti last oma voodisse magama panema jne. Minusuguse unega oleks mul uni ühe söögiajaga kadunud ja vahiks lakke, kuni uus uneaeg tuleb.

Kolmandaks on see uneaja lähedus lisaks lapsele ka minu jaoks vajalik. Mul on millegi pärast vaja, et laps on minu kõrval vähemalt loetud kuud. See nagu annaks veidi beebiaega juurde. Ja kogemused näitavad, et hiljem oma voodisse magama saamine ei ole meeletult raske, kui õige hetke ära tajud. Nii Marek kui Mareli on omal ajal suure lapse voodi omaks võtnud ja Margusega ei hakkagi enne sundima, kui õige moment käes (mille tunneb ära vahepeal oma voodiga katsetades).Ainuke halb asi kogu loo juures on see, et madrats on nende ligi kaheksa aastaga käest ära läinud. On saanud oma jagu vedelikke tunda ja ära on ta ka vajunud igast otsast (sest ette on tulnud igat pidi asendis magamist :D ). Seega ajahammas on teda kõvasti purenud ja hädasti oleks juba uut vaja. Aga nagu meil kombeks, siis aega on selle kiire asjaga.Comments

 1. Nõustun sinuga, mul ka laps meie kaisus 2 aastat ja siis kolis meie kõrvale võrekasse ja 3 siis oma tuppa alles. Laps kolis siis, kui laps ise valmis oli ja ise soovis, ütleme, et minule oli see raskem, kui talle :( ikka minu beebi

  Madratsi suhtes, mul igalpool kattemadratsid (nii meie ja lapse voodis on, beebivoodis oli ka) ja beebiajal ka madratsikatted kasutusel olnud (nii meie voodis, kui ka hiljem lapse enda voodis, ühel pool kile, teisel pool frotee sarnane, hästi pehme materjal), minu jaoks väga mugav ja madratsid korras ja puhtad, korra oli suurem õnnetus, siis sai kattemadratsi katte lihtsalt pesumasinasse panna ja kõik puhas, lisaks kattemadrats hoiab seda madratsi vajumist ka ära ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Millegi pärast kipub emale jah raskem see ettevõtmine olema :)

   Kuidas sul see kattemadrats peal püsib? Tean, et mõned kipuvad pidevalt pealt minema ujuma. Aga uue madratsi ostmisel ilmselt peame ka kattemadratsi ära ostma. Siis ehk madratsil veidi pikem eluiga.

   Delete
 2. Mul püsib ilusti, aga meil suured (5cm paksused) ja enamusel on ka nö need nurgad, et saad madratsikülge kinnitada (nagu siin pildil http://www.pesa24.ee/media/pesa24/.product-image/large/product/www.erply.net/3428-lastemadratsi_kaitse_veekindel_kummiga_600_v1.jpg ).

  Maal meil õhem ja nurki pole, seal kipub liikuma, aga jah kodus seda probleemi pole :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. No siis tuleb arvestada nende nurkadega, kui uue ostmiseks läheb :)

   Delete

Post a Comment