unustamine on kallis lõbu (326/365)

Alustuseks ütlen kohe ära, et tean, maksud on meie iga ühe kohustus ja antud teema juures pole mul vastuväiteid üldse viivise suhtes.

***

Eile lastele bussi vastu jalutades mõtlesin postkasti tühjaks teha, Meil ei tule praktiliselt midagi sinna  peale reklaami. Kõik tähtsamad asjad lasen ema juurde saata või olen suutnud üle tõsta e-mailiga asjaajamise peale. Seega ei tühjenda ma seda igapäevaselt.

Igatahes võtsin siis postkasti tühjaks ja reklaamide vahelt paistis üks ümbrik. Vaatasin, et Priidu nimega. No ilmselt mõni reklaam, aga igaksjuhuks tegin ikka lahti. Kui juba nägin makseinfot, siis juba sain aru, et mingi jama tuleb sealt kirjast. Tuli välja, et meil augustikuu prügiarve tasumata.

Meil vahetus prügifirma septembrialgusega. Vanalt firmalt veel uurisime septembri alguses, et kuidas edasi, sest uus firma polnud meiega ühendust võtnud. Sel momendil ei maininud nad poole sõnaga ka, et meil viimane arve on maksmata ununenud.

Ei teatanud ka oktoobri alguses või novembri alguses. Selle asemel andsin nad novembri lõpus asja edasi AS Lindorffile, et nad saaks ikka rohkem raha sisse kasseerida. Ei olnud enne Lindorffi kirja ühtegi kõnet, e-maili ega kirja postkasti, et meelde tuletada ununenud makset. Ilmselgelt on ju sellise tühise, alla kolme eurose arve, puhul tegu lihtlabase unustamisega.

Helistasin siis Lindorffi, et nad peataks viivise tiksumise, sest kirjal oli maksetähtajaks 30.11 ja ma sain alles eile selle kätte. Said aru ja lubasid peatada, kuni asja uurin. Tulin siis kibekiirelt tuppa, et kontrollida Priidu e-maili, kas on mingi teade kahe silma vahele jäänud. Ei, mitte midagi. No siis helistasin Keskkonnateenuste info numbrile. See tädike sai ilmselt päeva suurima sõimu, sest poole kõne pealt ta viskas lihtsalt toru hargile.

Helistasin siis Lindorffi tagasi ja küsisin täpselt, et kuidas edasi. Ütlesid, et kui ikka arve tasumata, siis ilmselt selle summa ma tasuma pean, sest firmal tegelikult pole kohustust teatada, et maksmata. Mu enda kohustus on arveid meeles pidada ja neid tasuda. Õige ta ju ongi ja seega tasusin vastumeelselt selle arve ära.

Summa poln suur (umbes 7 kordseks oli summa muutunud) ja oma süüst saan täiesti aru. Ilmselt seaduslikul alusel polegi midagi kobiseda, aga inimlikkuse koha pealt. Kas ei või siis teada anda? On raske saata kiri või võtta telefonitoru ja helistada? Ilmselt Keskkonnateenuste firmas on, sest pole veel enne kokku puutunud sellise asjaga, et ei teatata, kui makse tasumata.


Comments

 1. Umbes sama lugu juhtus mais. Septembris saabus seitsmekordne arve Lindorffilt. Telefonitsi KT-ga ei õnnestunud selgust saada. Kirjutasin piirkonna juhile ja sain nädala möödudes asjad korda. Maksin arve, 3€ sentidega, KT-le ära ja Lindorff ei ole rohkem tülitanud. Keskkonnateenused ei ole teenindusega ka varem hiilanud.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ehk oleks ka pidanud enne maksmist kirjutama ja ootama vastust, aga ausalt öeldes oli õhtuks nii kopp ees sellest teemast, et tahtsin lihtsalt kaelast ära saada ja asja lõpetatuks kuulutada. Telefonitsi nähvati ka ainult keskkonnateenuste poolt, nii et ega mul väga usku polnud, et sealt mingit normaalset lahendit tuleb.

   Delete
 2. Olen aus, et maksmine oli viga, olen ise töötanud inkasso firmas ja tean kuidas see elu seal tegelt toimib. Neil pole eriti õiguseid midagi nõuda (kohtutäitur võib nõuda, inkasso on lihtsalt nö firma, mis tegeleb võlgade sissenõudmisega, aga otsest kasu ei pruugi nad firmale tuua, tasu saavad nad nii ehk naa, kuna esitavad oma arve nii ehk naa firmale, kes annab nõude, seega neil ei ole eriti vahet, kas maksad või ei tasu nad juba said. Kui võlglasena saad inkasso kirja ja maksad võla kohe otse firmale, kes nõude inkassose andis, siis ei saa nad enam sinult midagi nõuda ja väikeste asjadega enamasti ei viitsi tegeleda ka saadavad vaid võib-olla e-maili või kirja (just võib-olla, kuna nii väikesed asjad ei too enamasti tulu ja siis ei viitsi töötajad väga ka nendega tegeleda). Pigem maksavadki ainult nö ausad inimesed kohe ära kuna kardavad et asi läheb hullemaks, kirjas tavaliselt hirmutavad laused ,mis edasi saab jne, need pigem hirmutamiseks.

  Reaalselt, kui said lindorffi kirja oleksid pidanud ise kohe KT ühendust võtma, nõudma neilt otse arvet, koos siis nende viivisega seega see oleks max 4-5 eurot olnud ja siis selle tasuma ja inkasso firmale oleksid võinud viisakusest teatama, et see arve on makstud ja asi oleks lahenenud

  Mu jutt pole üldse targutamiseks mõeldud, olen aus, kui poleks ise töötanud inkassos, oleks ise ka arvatavasti kohe tasunud, nagu sina, aga kuna töötasin seal, siis tean kuidas reaalsus seal on ja tean kuidas endale targem käituda nendega (ehk siis kui võlg inkassos, nõu pigem otse firmalt arvet koos viivisega, jäävad nö igasugused inkasso lisad sul tasumata ja firma ei saa neidlt ka sinult nõuda, kuna neil on kohustus esitada sulle arvet, kui seda soovid ja kui arve tähtaeg üle on neil õigus nõuda viivist, see on ka kindel summa, mis enamatsi lepingus kirjas (paar senti päeva eest)), sest reaalsus on, et inkasso firmad ongi nö muidusööja firmad, kes elavad inimese nö aususe peal.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks ma ise ka pärast mõtlesin, et polnud võib olla kõige targem ära maksta, aga vähemalt kaelast ära. Järgmine kord, kui peaks selline juhtum tulema (loodetavasti küll mitte), olen targem

   Delete

Post a Comment