Jüripäev

23. aprill oli jüripäev. Jüripäev on eesti rahvakalendri järgi see päev, mis tähistas kevade ja kevadtööde algust. Jüripäeval, nagu paljude teiste rahvuspühade ajal, kehtisid mitmed keelud. Näiteks ei tohtinud külla minna. Arvati, et kodust välja mineku või millegi koju toomisega võidi kergelt mingi nõidus või kahjutegev mõju kaasa tuua, mis aga võis kõvasti mõjutada karja, põllu või inimeste käekäiku.

Lisaks ei tohtinud jüripäeva midagi välja laenata, põllutöid teha, puid ja oksi koju tuua, õmmelda ja kududa, kolistada ja paugutada, pesu pesta. Ma ei tea küll, mida sel vanal ajal üldse veel teha sai, aga kindlasti tuli vara tõusta ja minna magama tulevalguseta.

Me astusime sel aastal jüripäeval paarist keelust üle. Näiteks käisime külas ja koju tõime ka asju, päris palju kohe. Puid ja oksi tassisime ka, aga õnneks kodust just eemale (lõkkesse). Seda lausa kahes eri kohas - nii kodust väljas olles kui kodus. Pesu sai ka üks masinatäis pesta. Ega ma ei tea, kas tänapäeva pesupesemine üldse selle keelu alla läheks, sest reaalselt ma ju pesu ei pese- masin peseb. 

Üldiselt me mingit jüripäeva ei tähistanudki otseses mõttes, aga kuidagi kujunes välja nii, et just see päev sattus olema meie õuekoristuse nö avamispäevaks. Tegime õhtul koju jõudes päris korraliku koristustöö õues. Vihma küll sadas, aga see ei seganud. Õues oli nii mõnus ilm ja isegi lapsed olid väga kaua õues. 

Lisaks koristamisele, lõkke tegemisele ja niisama olemise nautimisele, leidis Marek endale uued lemmikloomad vihmausside näol. Õnneks on need sellised vabapidamisel olevad "loomad", et ma ei pea muretsema, et tuppa uusi elanikke tuleks. Täitsa imestasin, et nii vabalt Marek enda peal vihmaussidel roomata lasi. Ma üldiselt ei karda vihmausse, aga veidi kõhedust tekitasid küll, kui nad mööda Mareku jalga ringi ukerdasid. Comments