Padjaklubi ja selle laps-fännid

Praegu on blogimaastikult tornaadona läbi käinud Grete Kleini vastukaja blogija Kai postitusele ja kõik, mis sellele kaasnes. Ma ei hakka seda teemat praegu üldsegi lahkama, nii et võite vabalt ohata, et ei tule jälle üks "Grete on üks madalalaubaline" ja "oh, kuidas ta võis" postitus. Aga, kui soovite mingit head humoorikat vastukaja sellele teemale, siis lugege Liivi postitust SIIT.

Kuna see padjaklubi teema praegu õhus on, siis oleks paras hetk avalikustada üks draft, mis jällegi on sada aastat tagasi emotsiooni ajel kirja pandud ja kapinurka ootama jäänud. Ilmselt ei ühti allolevas tekstis kajastuvad arvamused nii mõnegi teise emaga, aga kes on teistsuguse vaatenurgaga, siis palun, võtke kinni võimalusest ja andke teada, kuidas teie asja näete.

***

Minule lihtsalt ei mahu pähe, kuidas saab padjaklubi Laural olla nii palju laps-fänne?!? Tõesti ei saa aru. Nii palju, kui ma seda saadet näinud olen (nii umbes 5 saadet äkki tuleb kokku), siis on seal pidevalt teemad, mis absoluutselt ei sobi alaealistele, rääkimata veel alla 12-aastastele lastele (koolieelikuid ei peaks üldse mainima).

Samas kuulen ma pidevalt ringi liikudes avalikes kohtades,  kuidas pisikesed neiukesed õhkavad selle padjaklubi järgi ja tundub, nagu selle ära kadumisel oleks pool nende elust läbi. Kõige hullem on see, et paljud on neist koolieelses eas. Palun, päris tõsiselt, PALUN, tehke minule selgeks, kuidas te lasete oma pisikesel lapsel, kes ei jaga veel matsugi enamustest teemadest, mis selles saates näidatakse, vaadata padjaklubi? Kuidas te lapsed üldse sellisel kellaajal üleval on (ja korduste ajal peaks nad koolis/lasteaias olema) ?!?

Võin täiesti ausalt öelda, et Marek on näinud padjaklubi umbes-täpselt 5 minutit ja seda ainult seetõttu, et ta oli kodus haige ja  mul oli telekas jäänud käima ning mingi kordus hakkas parajasti telekast. Loomulikult kilkas ta rõõmust, et saab nüüd ka näha seda seriaali, millest kõik räägivad. Pettumus oli suur, kui ema tuppa tuli ja teleka pikema jututa kinni lõi.

Nii sain mina muidugi jälle halva ema kuulsuse pooleks tunniks, sest seleta palju tahad, et see saade ei ole lastesaade, on siiski selle keelamine justkui millestki ilma jätmine. Kõik teised ju saavad seda vaadata!*

Sama paha ema olen ma ka siis, kui ma ei luba vaadata näiteks kättemaksukontorit, pilvede all jne. Sest need kõik on täiskasvanute saated, kus on täiskasvanute teemad ja mõttearendused. Marek oli üliõnnelik, kui lasin sel aastal esmakordselt tal vaadata Kariibimere piraate, kuigi selleks pidi ta ka mind eelnevalt väga pikalt lunima. Ja ma ei tea siiani, kas ikka oli õige tal seda vaadata.

Kui kedagi huvitab millal ma siis ükskord lasen oma lastel vaadata telekast midagi muud, kui multikaid ja lastesaateid, siis ütlen ausalt, et ma ei tea. Ilmselt vaatan jooksvalt nende kasvades, et millal nad on valmis selleks. Hetkel aga tean, et kõiksugu täiskasvanulikke teemasid, väljendeid ja ,žeste tuleb neilt igaltpoolt mujalt niigi juba minu jaoks liiga suures koguses peale. Seega ma kohe kindlasti ei lase neil vaadata saateid, kust nad teise samapalju veel juurde õpiks. Tänan, aga ei soovi!

Kuidas teie seisukoht on? Võite kasvõi anonüümselt kommenteerida, aga ma tõesti tahan teada, kas ma olen liiga piirav selle koha pealt? Kas enamustes kodudes on normaalne, et sellised saated kuuluvad ühe pisikese tegelase päevakavasse? Ja kui kuuluvad, siis kuidas teie lapsed neid vaatavad - üksi või vanemliku kõrvaltekstiga (ma küll ei kujuta ette kuidas näiteks seletada padjaklubi viimase osa lõpust mingit lõiku, kus kaks näitlejat imiteerisid vägagi seksuaalset akti)? Mis vanusest teie peate normaalseks lubada selliseid saateid?*kindlasti mitte kõik ja ma tahan uskuda, et on veel emasid, kes ei lase oma pisikestel lastel täiskasvanute sarju vaadata.


Comments

 1. See on koht, kus mul on hea meel, et me Eestis pole ja sellistest eeskujudest mu lapspere puutumata jääb! Kui sealt Padjaklubist üldse keegi eeskujuks ja iidoliks võiks olla, siis Maria ehk, aga muu.. milles see fenomen seisneb, ei tea mina!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma üritan ka kogu jõust, et lapsed ei teaks kes on Padjaklubi Laura, aga kui ümberringi kõik teavad, siis on seda ikka väga raske neid sellest eemal hoida. Isegi, kui telekast ei näe, siis teiste juttude põhjal neil mingid seosed tekivad. Seega veab sul, et oled sellest propagandast lastega eemal :)

   Delete
  2. Kuidas Eestist eemal olek seda muudab? Kustahes sa elad, seal on ju oma sarjad, mida lapsed koolis ja lasteaias arutate? S.t. sotsiaalne surve su lastele ei peaks sõltuma sellest, mis riigis ja mis keeles nad telekat vaatavad?

   Delete
  3. Mul on lapsed 6a, 8a, 12a. Vanima klassis vaadatakse jah seriaale (ja on ammu vaadatud) ja minu poolest - lasku käia. 12 on suht teismeline, kõik Videvikud on ammu vaadatud ja lisaks loevad nad moodsat noortekirjandust, mis on kohati suht karm nii sisult kui vormilt.

   Aga lasteaia ja algklassi-poiste puhul pole ma iial kuulnud mingitest seriaalidest või üldse telekast. Nii 6a kui 8a lastel olid just sünnipäevad, lapsi oli kohal ohtralt, mitte poolt sõnagi mingist padjaklubist. Arvutimänge lammutavad nad palju - minecraft on endiselt popp, aga on muid ka. Filmidest ka räägitakse. Aga telekas? Seda nagu poleks olemas.

   Delete
  4. Kaur, ma tahaks veel uskuda, et 12 aastane on veel väike laps :D no selline, nagu ma ise kord olin. Aga ilmselt tänapäeval enam 12-aastased nukudega ei mängi.

   POistel võib olla veidi väiksem eufooria sellest saatest, aga olen ka kuulnud poisse sellest rääkimas sellise õhinaga, nagu maailma tähtsaim asi jututeemaks.

   Delete
 2. Mina ise olen 13 ja ennast see saade lihtsalt ei huvita. Esimese hooaja vaatasin veel salaja ära, aga enam ei viiysi. Ema ei luba minu väiksematel õdedel-vendadel ka seda vaadata, samuti on keelatud igasugu kättemaksukontorid jms.

  ReplyDelete
 3. Olen kahe käega poolt!
  Mul lapse lasteaias lapsed aina räägivad kättemaksukontorist ja padjaklubist. Mul on suht raske lapsele seletada, miks ta ei või näha seda, teised ju vaatavad ja isegi kui meie oma ei ole näinud seda (ma isegi pole), siis lasteaia kaudu teab ta paljugi.
  Hilja üleval olemise vastu pole mul midagi, aga siis ei pea telekas kõrval käima sinu lemmiksarjaga, et laps ka näeks, vaid siis lihtsalt pead ise järgi vaatama! Ma tahan, et laps oleks laps, mitte täiskasvanud, kellele need filmid/sarjad on.
  Samas ma mäletan, kui mul laps oli veel pisi, siis paljud ütlesid tema beebigrupis, et neil käib telekas päevläbi, taustaks, et nad ei suuda vaikuses olla, eks laps sealt õpib, kui teleka sikka kodus 24/7 töötab, siis laps näebki kõike. Eks see ongi kodune kasvatus. Ise ma seda ei poolda ja pigem laps õue või mängima, kui teleka ette ja eriti veel sellist kräppi vaatama!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma just pigem tagan vaikuses olla, lapsed ise tekitavad melu piisavalt palju :D. Hommikuti vaatan terevisiooni ja lastel koolihommikutel multikad. Peale seda läheb telekas kinni ja enamasti ongi sellises olekus kuni õhtuni.

   Delete
 4. Suurepärane ema! Muud polegi öelda!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kas just suurepärane, aga see lihtsalt on üks kiiks minu puhul.

   Delete
 5. mina olen see paha ema, kes on lubanud padjaklubi vaadata. Isegi ei tea miks, kuigi see on ülimalt labane. Õnneks on see tõesti nii hilja, et mu lapsed magavad sel ajal aga on paar korda juhtunud näegma.
  Sama on ka multikatega, mida ma reaalselt ka keelan vaadata. Tänapäeva multikad on roppusi täis ja mida kõike veel. Õnneks on praegu suvi ja lapsed on 99% õues mängimas ning õhtul tuppa tulles väsinud.
  Talvel on asi keerulisem, sest peale kooli on kodutööd ja pärast seda vaba aeg, kus soovitakse ikkagi mingit jura vaadata. Raske on last hoida vati sees ja alati ei saagi :P

  ReplyDelete
  Replies
  1. EI, kindlasti pole sa paha ema, vaid lihtsalt teiste kasvatusmeetoditega.

   Multikate koha pealt on sul täiesti õigus. Sellepärast ei luba ma ka vaadata simpsoneid, south parki jms jura. Isegi multikakanal, mis meil telekast tuleb, on tihti peale minu poolt kinni pandud, sest näiteks "igavene esmaspäev" on ikka väga nõmedusi täis topitud.

   Delete
 6. Niipalju kui ühe viieteistaastase sellekohane arvamus loeb, võin öelda, et minu lapsepõlve küll televisioon ära ei rikkunud. Võisin enamasti kõike tollal olemasoleva kolme kanali pealt vaadata ja julgeksin väita, et olen keskmisest tublim, normaalse maailmavaate ja silmaringiga ning hukka pole ma seetõttu läinud. Hilja õhtul ma siiski teleka ees istuda ei tohtinud, kella üheksane (umbes algklasside lõppedes kümnene) uneaeg oli selge ning ma isegi ei üritanud hakata seda reeglit rikkuma. Ei padjaklubi ega kättemaksukontor (mille hiilgeaeg jäi minu eelpuberteedieaaega ja millest kõik eakaaslased vadistasid) pole mulle erilisel määral huvi pakkunud. Mõistan muidugi su põhimõtteid telerivaatamise piiramise suhtes, ent n-ö kõigi "täiskasvanute saadete" keelamise indu ma tulevikus oma lapsi kasvatades ei jagaks. Samas väikelaste ja beebide puhul pole minu arvates isegi multikad põhjendatud, sest esimeste aastate jooksul on ka pärismaailmas piisavalt palju avastada.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh, et avaldasid arvamust :) Väga hea on näha asja ka teise mätta otsast, mitte ainult kui lapsevanemana :)

   Delete
 7. Üldiselt lapsed lähtuvad eeskujust - kui ikka vanemad neid sarju fännavad, ei hakka nad ka oma lapsi selleks ajaks teise tuppa saatma ilmselt. Tüütu ju. Seetõttu ma ise telekat eriti ei vaatagi, et lastele mitte seesugust sõltuvust tekitada. Saab vabalt niimoodi hakkama.
  Mu meelest on sama teema igasuguste rämpstoitude jms ka, et vanemad lihtsalt ei taha ennast piirata ja on sunnitud siis ka lastele kõike lubama. Kuidas sa ikka keelad, kui ise krõpsukotiga teleka ees istud?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Eks ta nii ole jah. Seda söögi poolt tunnetan isegi pidevalt ja päris paljud ampsud on seetõttu ära jäänud. Kuidas ma siis tulen oma maiustustega läbi lastetoa (oma tuppa minekuks pean minema lastetoast läbi) ja seletan, et ma võin ja nemad ei või. Nii ei saa :D

   Delete

Post a Comment