Raamat "Ütlemata sõnad"

Sain EBA ürituse kinkekotist Heli Künnapase suht hiljuti valminud noorteromaani. Olin seda juba ammu vaadanud ja mõelnud, et tahaks lugeda, aga seni polnud ostmiseni jõudnud. Enamasti mõttega, et millal mul ikka seda vaba aega on, et maha istuda ja raamatut lugeda. Nüüd, kui juba ise kätte ära toodi raamat, ei saanud ka lugemata jätta.

Toimetaja on raamatu kohta tahakaanele kirjutanud nii: Heli Künnapase neljas nooreromaan "ütlemata sõnad" jutustab loo 16-aastase Maria esimese armastuse keerulisest kujunemisest. Romaanis on palju segaseid tundeid ja ütlemata sõnu. Armastust ja selle puudumist.. või liiga palju armastust. Eneseotsingute konarlikku rada on kujutatud põnevalt ja pinge ei vaibu teose lõpuni. Raamatu mitmekihilisus, hargnevad lood ja jutustamisvõtted aitavad näha ja mõista inimeste väliselt kummaliste tegude sügavamaid tagamaid.  Teoses peegelduvad autori sügav inimesetundmine ja olulised inimeseks olemise väärtused.

Seda kõike see raamat tõesti on. Kuigi mõni võib mõelda, et mis ma ikka mingi pubeka armuvaluhõikeid loen, siis see raamat on tegelikult väga mõtlema panev ükskõik mis vanuses inimese jaoks. Heli on osanud väga hästi sõnadesse panna kahe osapoole tunded, mõtted ja olemuse ning nende vahelise pinevuse, mis on tekkinud ütlemata sõnade tõttu. See panen süüvima enda minevikku, olevikku, tulevikku.

Lugemise ajal haarab see nii endasse, et võimatu on raamatut käest panna. Olen seda kaks õhtut lugenud ja raamat on läbi. Oleks vist tegelikult ühe jutiga kohe ära lugenud, aga kuna ainuke aeg lugemiseks on õhtul, siis ööhämarus on lugemisajale piirid pannud. Kuigi raamat sai justkui lõpu, jäi see minu jaoks ka kohati lahtiseks. Mis edasi saab? Õnneks on Helil minu teada teine osa juba käsil ja ehk ei pea väga kaua ootama, et teada saada, kuidas Maria lugu edasi läheb.

Soovitan lugeda seda raamatut, kellele pakuvad huvi elu keerdkäigud. Ole, mis vanuses tahad. Eriti hea oleks see raamat just gümnaasiumi eas noorukitele, kes nii mõnegi koha peal saavad üks ühele oma probleeme samastada ja saada mõtteainet, kuidas asju parandada või eluga edasi minna.Comments

  1. Aitäääh! :)
    Ausalt, ma olen ise ka selle raamatu üle õnnelik. Kuigi ka mu teiste noortekate puhul on öeldud, et neid võivad lugeda inimesed igas vanuses, siis see on kohe eriti kõigile mõeldud.

    Teine osa on mul alles mõtetes, aga üha enam tundub, et seda on vaja. Praegu kirjutan Tähtajaline elu 2.osa alles, aga tegelen... tegelen... :)

    ReplyDelete

Post a Comment