Airani idamaine hapupiimajook

Et see august ikka võimalikult tervislik oleks, olen püüdnud leida natuke teistsuguseid ja vähem levinud tervislikke maitseid teile tutvumiseks. Üheks selliseks leiuks minu jaoks oli hapupiimajook, mis on küll idamaise ajalooga, kuid valmistatakse siinsamas Eestis ja pidavat olema ülitervislik ja kehale parim suutäis.

Mis see airan siis üldse on? Airan on idamaine hapupiimajook. Keefirilaadne naturaalselt gaseeritud hapupiimajook, mis sisaldab seedimist soodustavat kasulikku Lactobatsillus bulgaricus bakterit ning mida toodetakse siinsamas Eestimaal Kosel.Lactobacillus bulgaricus bakter juhib toksilised ained soolestikust välja ning takistab haigustekitajate kinnitumist ja paljunemist meie soolestikus.

Milles peitub selle tervislikkus?

  • Soola tõttu sisaldub airaanis palju elektrolüüte, mis on kasulikud dehüdratsiooni vältimiseks. Kui keha hakkab vedelikku kaotama, lähevad lihased krampi, pea hakkab ringi käima ning nägemine hägustuma. Airaan aitab kaasa keha taastäitmisele vajalike toitainete ja mineraalidega. Eriti kasulik on airaani käepärast hoida suviti, kui ollakse kaua päikese ja kuumuse käes.
  • On täheldatud, et airaan sisaldab ka kasulikke baktereid, mis on inimese seedesüsteemi korrapäraseks funktsioneerimiseks väga vajalikud. Traditsioonilisse airaani satuvad head bakterid läbi jogurti, mis sisaldab endas probiootikume. Teadaolevalt aitavad probiootikumid kaasa seedesüsteemi tugevana hoidmisele, mikrofloora taastootmisele sooltes, seedimise soodustamisele ning immuunsüsteemi parandamisele.
  • Pärast suurt taldrikutäit praadi või täitvat toitu jääb üldjuhul kehasse suur hulk rasvu ja õlisid, mida kergesti ei seedita ning see võib tekitada puhitus- ja ebamugavustunnet. Airaanis sisalduvad probiootikumid võivad seedimise kiirendamisele kaasa aidata.
Ühesõnaga praegusel suvisel ajal peaks olema üks väga hea jook, mida tarbida. Aga no hapupiimajook? Ei tea, mis maitsega see asi olla võiks.  Ma võtsin ühe pudeli ja proovisin seda jooki. Enne maitse kirjeldamist peaks ütlema, et olge avamisel väga ettevaatlikud, sest jook on gaseeritud looduslikul viisil ja tark mõte on korgi maha keeramise asemel lasta joogil korgi vahelt välja voolata keerates korki vaid veidike lahti. 

Esimene maitseelamus oligi see gaasisurin suus. Harjumatu, et piimatoode on gaasidega. Esimene lonks oli ka maitse poolest väga võõras. Võtsin kolm väikest lonksu ja siis hakkasid maitsemeeled harjuma uue maitsega. Üldiselt tegelikult ongi nii, et väga võõrad maitsed võivad esmakordsel proovimisel jätta hoopis teistsuguse mulje, kui juba peale kolmandat-neljandat proovimist. Nii võib ka selle joogi kohta öelda. 

Nüüd, kui ma ühe pudeli ära jõin, siis võin veidi maitset kirjeldada. Kindlasti ei ole see on nagu magus limonaad. Maitse on tõesti miskit väga uut ja huvitavat. Ma ei oskagi öelda, kas see oli mu maitsemeeltele meelitav või vastumeelne, selleks pean ilmselt ühe joogi veel ära jooma. Aga värskendav oli ta jahedana küll.  

Aga et keegi veel saaks proovida seda jooki 5 pudeli jagu, siis jagan need viis pudelit välja ühele aktiivse augusti väljakutse osalejale 1. augustil. Selleks, et loosimisel osaleda, liitu väljakutsega SIIN, ja sealt saad ka edasised juhised loosimises osalemiseks :) 


Comments