Keldris niiskus ja vesi

Öösel oli kosta õuest koledat kassikisa. Kuna juba üks öö varem olen selle peale üles ehmatanud, siis oli teada, et mõni naabrikass on leidnud jälle tee meie õue peale ja seda need kiisud seal lärmavad. Meie omadest olid mõlemad tegelinskid õues, seega lootsin, et kaks ühe vastu teevad nad ära ja ei pea minema olukorda lahutama suure lärmiga.

Õnneks paari minutiga lahendasid kõutsid oma mured ära ja ma sain rahus edasi magada. Hommikul kasse otsides aga oli Käpik kadunud. Vähemalt ukse pealt hõigates kohale ei tulnud. Kuskilt kaugustest oli kosta hädakisa, mis andis märku, et ju siis on teine võõra kassi eest keldrisse pagenud. Müts näitas talle selle peidukoha kord ette, aga Müts saab ise välja ka tuldud. Käpik veel nii osav pole.

Seega tuli käik keldrisse ette võtta. Meil on keldriluuk esiku põrandal. Luuk on vähe öeldud, see on kohe uks. Konkreetselt suur ja kobakas. Selleks, et sinna saada, tuleb päris mitut asja veidi liigutada (mida tehes täna otsustasin veidi mööbeldama hakata ja vähendada luugi peal asuvaid asju). Kui ma kord "luugi" lahti tirisin, vaatas mulle vastu päris palju vett. Jah, vett!

Meil tuleb enamasti kevadel-sügisel vesi keldrisse, aga nii palju vett pole ma veel näinud. Samas oleks ju võinud oletada, et seda on seal palju, vaadates viimase aja ilmasid. Kuna seda oli siiski nii palju, et ei oleks ma ka kummikuga kassi päästma minna saanud, siis pidin natuke meistrimeest mängima ja ise pumba tööle panema.

Ilmselt sel pumbal on oma nimetus ka, aga see on selline, mis on meil pandud ühte keldri madalasse nurka, mis peaks kõik vee maast ära imema, kui see sinna tekib. Ime kombel sain isegi õiged voolikud õigesse kohta pandud ja asi töötas ilusti. Nagu te olete aru saanud, siis siin majas teeb kõik sellised tööd muidu Priit, aga suurest kassipäästmise tuhinast olin tingitud täna sellega ise hakkama saama.

Nüüd, kui põrand tühi, kass päästetud ja paar purki keldririiulitelt tuppa toodud, mõtlen, et kuidas seda keldrit ikka paremasse olukorda saada? Vesi tuleb maapinnast, aga kas kuidagi oleks võimalik seda blokeerida? Lisaks kuidas vähendada üldist niiskust?

Praegu jätsin ma luugi ja välisukse ka lahti. Lasen tuulel mõnuga tõmmata ja ehk kuivatab väheke. Samas seda luuki ja ust ma pidevalt lahti hoida ei saa ning niiskus tuleb kõik tagasi. Kas puhurist keldrinurgast oleks kasu? Näiteks mingi taimeriga töötaks ööpäevas ettenäthtud aja? Kas akna puhul oleks mõtekam lahti või kinni hoidmine (lugesin netist erinevaid seisukohti)?

Mida teie teeksite sellise keldriga? Ega mind muidu häiriks see niiskus, aga majale pole see hea ja purkide kaaned kipuvad ka eriti kiirelt ära roostetama.

PS! Ilmselt suudaks Priit minuga antud teemadel väga edukalt arutleda, aga teda pole kodus ja nagu ikka, on mul vaja ju kohe ja praegu vastuseid :D


Comments

 1. Mul isa juures töötab pump automaatselt, kui vesi on mingil tasemel, siis pumpab pump koguaeg ise välja, ehk siis keegi ei pea ise keldris valvama vaid pump ise pumpab, kui mingil tasemel on (meil ka keldri madalamaid punktis see ja siis automaatselt läheb õue) ja seda siis 24/7 365 päeva ehk siis kui köögis kuuled et pump töötab, siis tead, et vesi keldris :D
  Veekindlaks saab erinevate veekindlate asjadega olevavalt rahakotist, aga noh rahakott peab suur olema :S
  Meie oleme oma enda kodus keldrit küll tuulutanud ja vajadusel puhuriga teinud, aga meil tavaline kelder mitte maja all ja sinna ikka niiskus koguneb, lisaks lubjaga üle üle aasta. kõik riiulid veame ka suveks välja nii,et keldri põrandale jäävad vaid asjad, et paremini tuulduks.
  Ega midagi suurt soovitada ei oska, et kui võib olla ja pump panna automaatselt tööle ja proovida kuivatada kasvõi puhuriga

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meil pidavat ka automaatseks seda pumpa panna, aga Priit ütles, et siis tuleb see madal lohuke veel sügavamaks teha. Ilmselt seda tulebki esimese abinõuna käiku võtta. Mille vastu see lubjaga mökerdamine aitab?

   Delete
  2. Lubi aitab ka veidi niiskust tasakaalushoida ja lisaks aitab seeni ja baktereid eemal hoida, kuna meil ka juurikad keldris, siis see oluline asi, lisaks siis on keldr nö täitsa kinni meil et närilised ligi ei pääse.

   Delete
  3. Ok, uurin seda lubjatamist, ehk oleks sellest meil ka abi. Meil praegu ka see jama, et hiired armastavad juurikaid närimas käia.

   Delete

Post a Comment