Aiahooaeg 2016 on läbi

Kui jätta kõrvale, et pool aiamaad ootab veel kaevamist, mõned tomatitaimed vajavad transporti jäätmete hunnikusse ja kasvuhoone üldiselt nõuab veidi ümberkohastamist talvemajaks ratastele ja õuemänguasjadele, siis võib aiahooaja selleks aastaks lõppenuks lugeda ning on aeg tibusid lugeda.

Laias laastus võib hooajaga rahule jääda. Seda eelkõige tomatite superaasta pärast. Sai see aasta päris mitut erinevat sorti katsetada tomatite poole pealt. Saime endale lemmiksordi, mida kindlasti järgmine aasta uuesti ostame ja õppetunni, et meile, siia vihmasesse ja tuulisesse suvesse väga pole mõtet õue tomateid istutada.  Küpsesid ilusti ära küll, aga olid kuidagi väga pehmekesed (ehk ka sort selline) ja suurema tuulega puhus mõnegi tomati taime otsast maha. 

Tomatite koha pealt saime ka selle koha pealt targemaks, et meie senine traadisüsteem taimede ülalhoidmiseks ei sobi, kui tomateid tuleb metsikult palju (nagu see aasta juhtus). Tuleb midagi tugevamat välja mõelda, sest hooaja lõpuks suutsid kõik neli traati taimede raskuse all otsad anda. 

Välja tuleb midagi mõelda ka küttega kasvuhoonesse. Korjasin täna kaks suur kastitäit rohelisi tomateid ära ja üritan neid nüüd kuidagi toas "küpsetada". Oleks küte olnud sees, saanuks veel äkki mitu nädalat edasi lükata hooaja lõpetamist. Aga järgmiseks aastaks ehk jõuame nii kaugele.


Kasvuhoone negatiivne pool olid kurgid. Mingi elukas suutis mul mitu kurki juurtpidi ära hävitada. Seega päris seda õiget kasvuhoonekurki me väga ei saanud. Aga piccolino sort andis metsikult kurki. Seda nii kasvuhoones, kui toas. Kindlasti panen ka järgmine aasta (seekord juba tahtlikult) mõned kurgiseemned varem kasvama ja teen tuppa akna äärde väikse kasvanduse. Aprillis enda kasvatatud kurki saada oli väga mõnus. 

Kui nüüd maalapi poole peale edasi liikuda, siis ka seal pean mingid maa-alust elukat sõimama, sest ta/nad suutsid mul pooled taimed ära hävitada. Kaalikat ja punapeeti ma peaaegu, et ei saanudki seetõttu. Kaalikat isegi on saanud hilissuvel ja sügise alguses ikka aiamaalt tuua, aga punapeeti korjasin ma täna täpselt 5 üles ja rohkem peenra pealt midagi söödavas suuruses ei olnud. 

Ma ei tea, kas tillide halba kasvamist võib ka mingite elukate kaela ajada või mitte, aga kahjuks ei saanud see aasta üldse tilli külma panna. Taimed kolletasid jube kiirelt ära ja olid sellise kahtlase kuivanud maitsega. Natuke ikka toidu peale sai kasutada nooremaid võrseid, aga see oli ka kõik. 

Kapsastest sain umbes pooled ära kasutada. See aasta me üldse kapsaid väga palju ei pannud, aga puudu ikkagi ei jäänud. Täna sai viimasest ühepajatoitu tehtud ja edaspidi peame kapsast juba poest ostma. Lillkapsad said ütlemata hilja maha pandud ja need lihtsalt ei saanud valmis. Kolm sellist väiksema rusikasuurust kapsast siiski sain ja üritan nad lähipäevil kuidagi söögiks ära kasutada. 

Aiamaa kurgil oli ka see aasta mingi viga. Läksid nad pruuniks mingil kummalisel põhjusel. Maitset see ei muutnud, aga purki teha sellist kurki ei julgenud. Seega enamus avamaakurkidest jäid see aasta aiamaale lindudele ja putukatele söögiks. 

Suvikõrvits kandis võrreldes teiste aialapi taimedega väga head saaki. Hooaja tipus sai sügavkülma ka päris mitu portsu pandud, seega poodi suvikõrvitsa järgi nii pea asja ei ole. Teine saagikandja, kes ei petnud mu lootusi sel aastal, on porgand. Porgandi saak oli väga asjalik ja pean hakkama seda kuidagi sügavkülmutama (aga ma pole veel välja mõelnud, kas riivituna või tükeldatult). 

Kui eelmine aasta olid sibulad nii mõnusalt suured, siis see aasta olid ainult väiksed pabulad reas. Ma olin nii pettunud, sest olin just topelt koguse maha pannud, et ikka pikalt ei peaks poest sibulat tooma. Vot sulle siis! 

Hmm, rohkem vist taimi aiamaal polnudki. Ahjaa, kõrvits ka! Sellega oli selline lugu, et istutasin kaks taime ära ja ülejäänud viskasin minema, sest need olid kuivanud. Lõpuks aga juhtus nii, et need istutatud taimed kuivasid ära ja üks päev juhuslikult avastasin, et need "kuivanud" taimed olid jäätmetehunnikus kasvama läinud ja seal on üks parajalt suur kakuke külge kasvanud :) 

Kokkuvõtlikult võiks öelda, et aasta tegijad olid meil tomatid, suvikõrvitsad ja porgandid. Eks neid kolme kulub meil ka vist kõige rohkem, seega ei pidanud väga kõvasti hooajas pettuma :) Järgmine aasta tuleb mingi lahendus välja mõelda nende muttide ( või ma ei tea, mis elukad need mu taimi hävitasid) vastu. Ei taha enam niisama tühja neid seemneid külvata ja peenraid rohida. Üldse, järgmine aasta vaatan hoolikamalt üle, mida üldse maha panen. Kui ikka tihedat kasutust ei leia, siis võin teda poest ka osta. Pigem hoida ruumi neile saadustele, mida tõesti igapäevaselt kasutan. 

Kaugel teie oma aiahooajaga olete? Kas on veel midagi maas või on juba ammu lõpp tehtud? 


Comments

 1. Rohelised tomatid paki ükshaaval paberisse ja pane kasti ja kastiga pimedasse kohta. Järelvalmivad ilusti.
  Meil maal ei mahu sügavkülma muud peale marjade, porgandeid hoitakse keldris kuiva liiva sisse pistetuna.
  Muttide vastu- kõrgpeenar.

  ReplyDelete
  Replies
  1. oh, neid roheleisi nii palju, et siis mul keldris riiulid täis ka :D

   Porgandeid võiks liiva sisse ka pista jah. Aga mis kast selleks olema peab? Mul sellised võredega kastid ainult ja nendesse liiva väga ei pane.

   Järgmine aasta peenrarajamisel võtan su soovitusse kavasse :)

   Delete
  2. Polegi kasti, lihtsalt liivahunnik :) Aga kui see liiga palju sodi tekitab, pane liiv kartulikotti , vahet ju pole mille sees see liiv on seni kuni paigal püsib :D
   Tomateid võib ka toorelt marineerida, maru head on :)
   http://www.ohtuleht.ee/203540/kurgid-tomatid-purki
   Ma olen selle retsepti järgi teinud, aga suhkrut läheb mul vähem

   Delete

Post a Comment