Meie pommiauk

Eile tuli ühe tuttavaga jutuks meie "pommiauk". Nii nagu iga teine väike külake siin Eestimaa peal, võib ka meie küla nimetada selle nimetusega, sest tõesti meil ei ole siin väga palju inimesi ja töökohti pole ka nii palju kui Tallinnas, aga kui panna siin elamise plussid ja miinused ritta, siis minu jaoks on plussid kõvasti ülekaalus. Ja enamasti kehtib põhimõte, et kes tahab midagi teha, saab seda igal pool teha. Kui pole kus teha, tuleb lihtsalt see koht rajada.

Sellega seoses väike meeldetuletus Türi valla elanikele, et kuni homseni saab veel hääletada SIIN , et Kabala võidaks Türi valla kaasava eelarve summast 15 000 ja meile rajataks madalseikluspark. Miks peaks Kabala poolt hääletama? Just sellepärast, et seikluspargi idee iseenesest on juba nii äge ja kõikdeist ideedest parim. Teiseks on meil siin olemas imeline asukoht, kuhu see rajada. Kolmandaks pole kunagi piisavalt palju laste aktiivsuse propageerimiseks paiku. Eriti tasuta paiku! Neljandaks jääb Kabala park ilusti tee äärde ja annaks ka läbisõitjatele võimaluse aktiivseks jalasirutuseks võimaluse. Viiendaks on Kabala vägagi aktiivne küla oma rahvaarvu vähesuse juures ja seega võiks seda toetada. Kuuendaks on meil olemas ka spordisaal. Seega võiks Kabalast kujuneda välja veidi suurema ala nö sportlik keskus. Jne. Ma võiks neid punkte siia välja tuua vähemalt 20, sest mina pooldan seda ideed väga ja loodan, et see saab piisavalt toetust valla rahva poolt.

Just valla rahva poolt, sest hääletuses osalevad ainult oma valla elanike hääled. Seega, kui oled Türi valda sisse kirjutatud, siis palun ole nii kena ja tee see väike liigutus - logi türi valla kodulehele oma ID kaardiga sisse ja hääleta Kabala madalseikluspargi poolt! Kui külastad raamatukogusid, siis sul on võimalus hääletada ka seal.

Kui siin juba Kabala kiitmiseks läks, siis panen mõned punktid kirja, miks mulle meeldib siin elada:
Meil kohapeal on olemas

 • pood (AjaO, aga täitsa korraliku kaubavalikuga). 
 • koolimaja - küll pisike (ja Retlaga ühendatud), aga loodetavasti püsib sellises suuruses veel aastaid. Lapsi hetkel tundub peale tulevat täiesti arvestatavas mahus. 
 • lasteaed - ja mitte niisama, vaid väga hea lasteaed! 
 • juuksur 
 • küünetehnik (kes muideks sai Ilumessil  klassikaline salongi maniküür geellakiga kategoorias esimese koha!) 
 • spordisaal, kus on võimalus ka jõusaali kasutada 
 • rahvamaja, kus toimub ka kino 
 • lastele mänguväljak (kui nüüd aus olla, siis isegi kaks!) 
 • pargis lauluväljak ja staadion koos kaugushüppe, palliviske ja kuuliheite võimalusega. Samuti ka võrkpalliplats. 
 • perearst (kelle teenuseid mina küll ei kasuta, aga inimeste eelistused on erinevad). 
 • Meil toimub koha peal rahvatantsuring, kuhu käib isegi Türi linnast mitu naist. Seega väga tore rühm on :) 
 • lastele koolis erinevad ringid - mudilaskoor, näitering, robootika (ka koolieelikutele), rütmika (rahvatants). Suurematele on veel puutööõpetus ka. Ilmselt midagi veel, aga kõik ei tulegi kohe meelde. 
 • taaskasutuskeskus, kust saab ka kvaliteetset mööblit ja kodutehnikat. 
 • rehvivahetuspunkt
 • raamatukogu
Lähima 15km raadiuses on: 
 • 4 toidupoodi - 2 AjaO poodi lisaks meie enda poele, 1 Konsum, 1 Meie pood. 
 • Apteek
 • Lillepood 
 • Suviti töötav aiand (saab kurki kindlasti, midagi ilmselt veel, aga kuna ma kasvatan ise, siis väga ei kasuta seda teenust) 
 • Erinevad töökohad (Estonia ja Imavere saeveski paljudele tööpakkujaks) 
 • Jäähall Võhmas - uisutamine aasta läbi võimalik. 
 • Kolm kooli, kus saab läbida põhikooli III astme klassid (seda Kabalas ei saa). 
 • Muusikakooli võimalus Võhmas ja Imaveres. 
 • Erinevad trennid  - Oisus jooga, Imavere ringide kohta täpselt ei tea (kes seal elab võib kommenteerida, et saaksin täiendada), Võhmas Myfitnessi treeneri trenn 2x nädalas + jõusaal ja ka mingid muud trennid spordisaalis. 
 • Erinevad ringid - Oisus käiakse laulmas kindlasti, Võhmas ka lauljad, käsitöö ring oli ka eelmine aasta (ilmselt ka see aasta). Ühesõnaga kuna ringideks mul endal väga aega pole, siis ma nii täpselt ei tea, aga toimub erinevaid küll. 
 • Lasteaiad Võhmas, Imaveres, Oisus. 
 • Jalakäijate rada, et rulluisutada (Oisus). 
 • ujumiskoht 
Lähima 25km kaugusel on: 
 • väga palju töövõimalusi - Suure-jaanis ja Türil on juba ettevõtteid rohkem kui küll. Valik suhteliselt kirju. 
 • Poodide valik laieneb veidi suuremaks kui vaid söögi ja lillepood ning kaltsukas 
 • Suur valik trenne ja huviringe (Marek ja Mareli käivad Türil muusikakoolis). 
 • Gümnaasium
 • Ujula
 • Kutsekool 
 • jne. Siia võiks seda nimekirja jäädagi pikendama. 
Kõige selle juures on üks suur miinus - transport. Kui endal masinat pole, siis võivad pooled võimalused lähedusest hoolimata kättesaadamatuks jääda. Bussid küll liiguvad, aga siiski mitte piisavalt tihedalt (samas saan aru, et vähese inimeste arvu tõttu ei ole mõtet ka tihedamaks seda graafikut teha). Transpordi suhtes Türi ja Võhma poole veel saab liigeldud rahuldaval tasemel. Imavere poole kahjuks on väga nirud võimalused.

[Lisan nüüd siia tagant järgi juurde, et keegi teine ei arvaks, et ma enda arust elan roosamanna sees. Nii nagu igal teisel kohal, on ka Kabalal omad miinused, aga need pole antud postituse teema. Kui sul on soovi neil teemadel pikemalt arutada, siis palun märgi kommentaari juurde, et vaatame nüüd asja laiemalt vms. Vastasel juhul ei saa ma aru, et sa tahad arutada, mitte lihtsalt sappi loopida.]

Meie ilus koolimaja :) 
Nii et kui keegi tahab maale kolida, siis soovitan soojalt meie kanti uurida. Ilusti keset Eestit ka. Seega pole väga pikk maa sõita ei Tallinna, Tartu ega Võrru. JA kuigi mõni nimetab seda pommiauguks, siis minu meelest on see "pommiauk" tunduvalt paremate võimalustega, kui pooled teised Eesti väikekülad! 


Comments

 1. Kabala on tõesti üks armas paik. Olen seal oma lapsepõlve veetnud ning pargis kunagi perepäeva raames võistelnud 😊 saab hääle minu poolt 😊

  ReplyDelete
  Replies
  1. AItäh! Muideks, suvised spordipäevad kestavad siiani. Seega olete alati teretulnud uuesti võistlema ja veidike nostalgitsema! Sel pühapäeval on ka valla spordipäev tulemas, kus väga palju huvitavat toimumas.

   Delete
 2. See koht ei ole ju tegelikult absoluutselt okei...ma saan aru, et odav elada ja nii, aga muidu! Loomulikult on inimesed, nende võimed, eeldused ja eelistused erinevad...aga raha tuleb suunata ikka sinna, kus sellest on paljudele kasu. Mitte üksikutele. Kindlasti on selles kolkas palju muudki, mis vajab kõpitsemist ja parandamist, mitte jälle veel mõni mänguväljak. Veidi naiivne on see kõik. Tegelege rohkem sisuliste asjadega:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nii, arutleme siis edasi. Mis siin ei ole ok teie arvates?

   Olete valesti aru saanud. Kindlasti ei ole maal elada odav, selle ma tooks pigem miinuseks välja maal elamise juures, mitte plussiks.

   Mis puutuvad inimeste võimed ja eeldused maal elamise teemasse? Ega see, kui intelligentne inimene on, ei määra tema kaugust linnas elamisest või vastupidi.

   Miks te arvate, et Kabalasse raha investeerides ei oleks sellest palju kasu? Minu meelest on lähiümbruses palju lasteaeda ja koole, kes seda kasutada saaks. Ja miks mitte ka linna inimesi meelitada maale vaikust ja rahu nautima, aga samas aktiivselt aega veetma? Minu meelest ongi väga hea vaheldus linnainimestele, mitte ei ole üks järgmine raha nõudev linna keskkonna atraktsioon.

   Igalpool on midagi, mida kõpitseda. Sellel põhimõttel elades ei tohiks kuhugi midagi uut teha enne, kui viimne kui maja läigib ja on ideaalne. Seda kahjuks pole. Aga arvestades, et Kabalas on olemas nii palju, mida muudes külades ei ole, siis minu meelest on siin peidus miski, mis näitab, et Kabala inimesed hoolivad sellest, mis nende ümber on. Seega on tõenäosus, et sellest ei saa järgmine ära lägastatud ajaveetmisekoht (nagu näiteks Türil mänguväljak on ära lõhutud).

   Ja sisuliselt on Kabalas kõik väga korras :) Kui te elaks ise siin ja osa võtaksite meie kandi tegevustest, siis te teaks seda.

   Delete
  2. Usu, ma ei tee tühje sõnu olukorrast ülevaadet omamata. Need tühjad varemetes majad, kas need ei ole lastele ohuks (tundub, et kõik on kangesti lastekeskne)? Ei, see ei ole Rummu karjäär ja seiklusmäng. Miljööväärtuslikkusest ei maksa samuti rääkida. See küla tõesti meenutab pommiauku ja mitte kujundlikult, vaid visuaalse vaatluse põhjal antud hinnangul.

   Kuidas ei ole maal odav? Toidumaterjali on võimalik kasvatada oma põllul (jah, kes tahab suhkrut ja jahu sisse ajada, see peab muidugi poest lisaks soetama, aga linnaski ei anta seda tasuta), ka koolitoit on odavam. Ka sportimisvõimalused (loe: rühmatreeningud) on odavamad, kruusal jooksusammul jalga põrutada või seda pehmemal maapinnal teha on võimalik täiesti tasuta. Ei pea sõitma ekstra metsaradadele, vaid saab kohe maja tagant võsa vahele sportima minna. Ehk tõesti geelküüned ei ole odavamad, aga kes neid väärtustada mõistab, väärtustab vastavalt ka raha. Teoreetiliselt peaks see ju maal odavam olema, arvestades maksujõulisust. Kui ei ole, tasub mõelda miks. Üsna lihtne, ei?

   Mul ei ole absoluutselt midagi sportlike ajaveetmisvõimaluste vastu, aga küsimus on konkreetses kohas: selles külas on kaks mänguväljakut. Kui palju on lapsi, kes neid kasutavad? Milleks veel? Kas sinu lapsepõlves oli aktiivseks sportimiseks või väljas hullamiseks vaja kolmandat mänguala? Lihtsalt maal mänguplatsil, puude otsas ja õue peal mängida jääb väheseks?

   Tõesti arvad, et Kabala küla puhul on kõik muu väga hästi ega vaja parandamist/kohendamist, on vaja veel lisaks mänguvõimalusi? Kurb sellisel juhul, ei muud. Kogukond ei ole ainult lapsed, usun, et mõistad seda isegi, kui lapsed suuremad on. Ei saa ainult enda vajadusi esile seada. Kõik on kõigi ja kõigega seotud ja seda põhjusega. Laste eest ei saa kõike ära teha ja nende aega ära sisustada ja siis olla hädas: miks nad ei taha seda või teist, miks nad õgivad end lõhki, miks neid selle äpususe pärast noritakse.

   Mõtelda on tegelikult mõnus!

   Delete
  3. wow... Ma ei oska kohe midagi öelda. Aga üritame siis vastata minu, kui veidi optimistlikuma vaataja vaatenurgast.

   TÜhjad tondilossid - jah, see ÜKS tondiloss vajaks lammutamist, aga minu teada pole see juba ammu valla pärusmaa. Eramaa asju ei saa nagu kogukonna kaela ajada. Pigem on minu teada siin piirkonnas hetkel puudust majadest, sest siia tahetakse elama tulla. Tean päris mitut pere, kes tuleks, aga pole maja võtta. Ja pole vaja pakkuda välja, et ostku see tondiloss ära. Korterelamut nad ei taha ja eramajad, mis tühjad on, ei ole müügiks omanike sõnul.

   Miljöö väärtuslikkus - kui nüüd Türi valla piires vaadata (sest see raha jagamine seda puudutab), siis ei ole siin väga palju just vanu mõisahooneid, mida iga vähegi kultuurne inimene peaks väärtuseks pidama. Seda enam, et siin on olemas ka teisi hooneid, mis mõisaajast veel säilinud ja mõnus park ümber. Seega ma julgen väita, et miljööd on justkui küll väikse maaküla kohta. Jah, on kohti, mis vajavad parendamist, aga seda on igal pool. Võta kasvõi Türi linn. Räämas maju oi-oi kui palju. Seepärast enam linna ei tohi arendada?

   Maal elamine ei võrdu aiamaaga. Ei ole kõigil seda aega (ka maainimesed käivad tööl!) ja võimalust seda teha. Jah, minul on ja selle võrra on veidike toitumine odavam, aga ka maainimene tahab kvaliteetset liha ja muud, mida ise kasvatada ei saa. Koolitoit ei pruugi olla odavam, eks see olene kohast.

   Miks peaks geelküüned olema maal odavamad? See on küll täiesti absurdne teooria. Materjal on ju sama kallis, inimene teeb tööd sama palju. Ja nagu näha, siis pareminigi, sest sai ilumessil auhinna. Kirja pandud loogika järgi peakski maal inimesed vähem palka saama, sest nad on nii lollid olnud ja ise maale roninud.

   Siit edasi minu üritus sinu mõttemaailmast aru saada lõppeb. Ma lihtsalt ei suuda nii negatiivset ja mulle mitte sobivate eelarvamustega vaatenurka mõista. Mina usun siiski, et Kabala on koht, mida võiks arendada. Arvestades, et see on üks osa Türi vallast (ülla-ülla, aga see kaasava eelarve mõte peaks olema anda võimalus igale valla piirkonnale, mitte ainult sellele kus targad linnainimesed elavad), siis ma arvan on igati õigustatud ka meie küla projekt antud konkursil ja täie õigusega võin ma soovitada selle poolt hääletada.Sa kirjutad justkui üritaks ma kuritegu teha sellega, et oma kodukohta tahan arendada...

   Kogukond ei ole muidugi ainult lapsed! Aga antud projekti raames on meil selline pakkumine, milleks see raha võiks minna. Järgmine aasta võib olla teeme proovi millegagi, mis oleks suunitletud täiskasvanutele.

   Laste eest ei saa kõike muidugi ära teha. Aga mine korraks kooli seinte vahele ja uuri, kui mitu last ei sooviks minna seiklusrajale mänguväljaku asemel? Eks mõni kindlasti on, aga enamuses siiski soovivad. Vähemalt meie piirkonnas. Ja kui on võimalus see neile tagada, siis miks mitte proovida?

   Ja see lause, et lapsed ei taha seda ja teist, õgivad ja nii edasi... Siin kohal ütlen otse sulle, et sa oled täielik TROPP sellise ütlemise pärast! Ma ei hakka siin laste ülekaalu tagamaid seletama, sest ilmselgelt on sinul oma seiskoht, aga soovin südamest, et karma sulle nende lausete eest elus tagasi ei tee! Enamasti teeeb...

   PS! Kui nii julgelt avaldad oma arvamust, siis palun kirjuta mulle postkasti oma nime alt. Ära muretse, ma nime kuhugi ei avalda, aga tahan lihtsalt teada.

   Delete
 3. Ma ütlesin, mõtelda on mõnus. Mõtle, mis võib panna asju ka teisest küljest nägema. Ei ole ainult ühte õiget vaatenurka, kõigil on oma ja ilmselt pole seda mõtet hukka mõista.

  Kui tundsid end solvatuna, on see sinu probleem. Karma ja muu. Suured sõnad! Ei olnud tahtmist sugugi solvata, vaid näidata, et inimesed näevad asju erinevalt ja nende paari lapse tahtmised, kes sinna kooli veel jäänud on (sinu kevadise postituse järgi mäletan justkui, et pahad ja vägaväga kiuslikud lapsed, eksin?) on olulisemad kui näiteks pensionäridele miskisuguse päevakeskuse või noortele, mitte üksnes vanusele kuni 10-12 mõtlemine. Kuidas kaasata noori, neid probleemses eas olevaid puberteediealisi, kes lihtsalt nii Türil kui Türi vallas joomise ja lõhkumise "aruka" hobiga tegelevad? Luua neile mingeid võimalusi?

  Aga ei. Sa ei tahtnud näha muid võimalusi peale selle "õige" ja sobiva. Ja minul on sinust kahju. Ei, ma ei arva, et maal ainult lollid ja saamatud on. Ei, ma ei eelda, et nemad tööl ei käi...Kust sa üldse selliste sildistuste ja lahmivate süüdistusteni jõudsid?
  Kordan veel: lihtsalt püüdsin näidata teist vaatenurka, aga see ilmselt ei sobi. Kui kiidetakse kaasa, ainult siis on hea? Tead, kaasakiitjad kiruvad selja taga inetumalt kui need, kes oma vaateid julgevad tutvustada. Aga see oli vist tõesti mõttetu tegevus. Kahe t-ga.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma ei tundnud otseselt, et mind solvati, vaid ma ei ole kunagi aru saanud ega hakka ka aru saama inimestest, kes laste aadressil sellise sõnakasutusega lauseid loobivad. Isegi täiskasvanute kallal nokkimine on ülimalt nõme, aga lapsed on hoopis teine teema. Ja selle koha pealt tõesti läheb minu hari punaseks, kui keegi lapsi mõnitab.

   Ma mainin siis juurde ära, nagu postituses välja tõin, et panen kirja, mis on HÄSTI maal elades. Ma ei arva, et maal elamine on lust ja lillepidu ja kõik on nii toredad ja head. Ei ole, aga see polnud antud postituse teema. Kuna sa kommenteerisid antud teemat väga negatiivsel toonil (vähemalt nii võis välja lugeda) ja juurde ei maininud, et arutleme nüüd pikemalt, et miks sina ei valiks seda projekti toetamiseks, siis ma eeldasin, et sa näedki asju nii negatiivselt. Sõnade mäng, nagu öelda.

   Ma pole kunagi arvanud, et on üks ja ainuke võimalus. Kui sa oled siin blogis pikem lugeja, siis sa peaks seda teadma. Peaksid ka teadma, et olen välja toonud palju erinevaid vaatenurke maal elamisest, aga selleks olid teised ajad, teised postitused. Mitte see siin. Ja mina pole öelnud, et lapsed on pahad ja kiuslikud. Nüüd paned sina mulle sõnu suhu. Probleem oli käitumises, mitte lapses endas. Enam seda probleemi pole ja asi on lahendatud.

   Probleeme on Türi vallas rohkem kui näppude ja varvaste peal üles annab lugeda, aga mainin veelkord - see polnud antud postituse teema! Antud postituse teema oli keskenduda positiivsele, mis Kabalas on ja miks minu arvates peaks seda ettevõtmist toetama. Kui sa oleks tahtnud laiemalt arutada, siis seda oleks pidanud välja tooma, mitte eeldama, et kõik saavad aru, mida sa mõtled. Punkt.

   Muideks selle kirumise koha pealt. Ei, ma ei oota ainult kaasakiitjaid. Su esimene kommentaar panigi hästi kaasa mõtlema ja lugesin seda pigem ootusega, et saan konstruktiivselt diskuteerida teemal, aga oma teise kommentaari lõpuga sa suutsid mu nii keema ajada, et arvan, et siin kohal on parem ära lõpetada see arutelu.

   PS! Su nime sooviks ikkagi teada.

   Delete
 4. Anonüümsel on suured sõnad, kuid need sõnad kaaluksid rohkem, kui ta enda nime alt esineks.

  ReplyDelete
 5. Ma saan aru, et see Anonymous pole kunagi ise maal elanud ja tundunud, mis tunne on maal elada ja kui "Odav", aga noh sappi oskab anonüümselt igaüks pritsida!

  Ära tee välja :) Sa oled väga tubli ja just väikseid kogukonde tuleb kiita ja üleval hoida :)ja miks neis ei võiks mida ilusat teha, tallinnas on ka iga nurgapeal mänguväljak/ronila/treenimisväljak, miks siis maal ei võiks ka olla igas külas midagi?
  Usun, et maal inimesed hoiaks seda palju rohkem, kui suures linnas, türi/paide/tallinna mänguväljakud on ju elav näited, kus suures kohas soditakse ja lõhutakse neid, nii et keegi ei tea midagi, väikses kohas hoitakse igat asja ja kui midgai juhtuks tuleb kiiresti välja :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh!

   Ma väga ei saagi aru, kust see negatiivse rõhutamine tuli. Ei olnud ju mul kirjutatud, et maal on nii õnnis elada ja olgu see seiklusrada ainult meie küla lastele olla. Ma tean väga hästi, et maal ei ole palju inimesi ja on raske siia kedagi juurde meelitada elama. Aga minu seisukoht on, et inimesi võiks maal rohkem olla ja kui me mõtleme iga asja juures põhimõttel, et "seal on nii vähe inimesi ja ei teeni ära rahakulutust", siis ei tahagi keegi maale elama jääda/tulla ja pool Eestit sureb välja.

   Minu meelest on Kabalas mitmeid asju, mis eristab meid enamustest väikestest külakestest. Just nende asjade pärast tulekski veel natuke juurde anda/teha/mõelda, et saaks natukenegi meie rahvaarvu Türi vallas suurendada.

   Ja mis peamine - see on rahva otsustada, mis võidab. Kui ei võida Kabala seikluspark, siis ilmselgelt ei olnud see vallarahva soov. Kui võidab, siis jällegi oli. Ei ole vaja kiruda mind, et ma nii positiivselt mõtlen ja ütlen.

   Delete
 6. Imaveres huvitegevus täiskasvanutele: rahvatants, võimlemine, jalgpall, võrkpall, mälumäng, näitering.
  Noortele on noortekeskus ja seal toimub alati midagi, kooli kodukal on lastele mõeldud kraam (aga seal veidi vana inf hetkel, 2. veerandist tuleb asju juurde http://imaverepk.ee/huvitegevus/huviringid
  tervitusi Imaverest :)
  Ahjaa, kõrts, muuseum ja jaanalinnutalu on meil ka. Ja ujumiskohti on lähedal ju lausa 2

  ReplyDelete

Post a Comment