emapalk ja tööle naasmine

Emapalk ei lõppe tavaliselt täpselt kuu lõpuga. Ikka kipub jääma see  kuu keskele. Minul näiteks lõppeb emapalk ära 12. detsembril. Seoses sellega teen väikse ülevaate rahalise poole pealt, kuidas asi välja näeb, kui sa tahad kohe peale emapalka tööle minna. Vastused on läbi arutatud sotsiaalkindlustusameti klienditeenindajaga, seega peaksid 99,9% vettpidavad olema. Mitte 100% sest klienditeenindaja käis minu keeruliste küsimuste peale targematega vahepeal arutamas.

Kas ma võin minna samal kuul tööle, kui emapalk lõppeb? 
Jah, võid. Kui sa ei taha, et su tööle minek mõjutaks viimase kuu väljamakset, siis pead töö eest tasuna saama alla 390 euro (brutos) või laskma töökohal teha avalduse, millega tõestad, et esimene tööpäev oli peale emapalga viimast päeva. 

Mis siis, kui tasu on sel kuul üle 390 euro? 
Oleneb, kas oled tööle läinud enne emapalga lõppemist või mitte. 
Kui läksid tööle peale emapalga lõppemist: Kui sa saad tasu töötatud kuu eest järgmisel kuul (nt detsembri eest jaanuaris), siis pole sellest midagi. Kui saad tasu samal kuul (detsembri eest detsembris), siis pead tööle mineku kuupäeva avaldusega (tööandja teeb) tõestama. 
Kui läksid tööle emapalga jooksmise ajal (kasvõi üks päev kattub): Pead sotsiaalkindlustusametile sellest teada andma ja emapalga summa arvutatakse selle viimase kuu eest ümber. 

Kuidas on tulumaksuvaba arvestamisega? 
Sel kuul, kui saad nii palka kui emapalka, siis pead tööandjale teada andma, et tulumaksusoodustust ei arvestataks. Näiteks: detsembris lõppeb emapalk. Palga saad töötatud kuu (ehk detsembri) eest jaanuaris, siis jaanuari kuus tuleb detsembri emapalk, millest see 170 euri nagunii arvestatakse ja palgast seda arvestada ei tohi. Samas veebruaris saadavalt palgalt võib seda juba arvestada, sest emapalk enam ei jookse. 

Kui ma tööle kohe minna ei taha, kas pean kuhugi teatama? 
Ei pea. Ilma kuhugi teatamata võid kodus olla kuni lapsehoolduspuhkuse lõpuni. Üldjuhul on see avaldus tehtud kuni lapse kolme aastaseks saamiseni (vaata üle, mis lõpukuupäevaga sa ise avalduse tegid). 

Kui emapalk on läbi, kuidas siis on toetustega? 
Lasteraha on jätkuvalt sama suur, nagu emapalga ajal. Kui emapalk on läbi, hakkab saama ema selle asemel (üheaegselt ei maksta) lapsehooldustasu. Kuni lapse kolme aastaseks saamiseni saab lapse eest 38,35 eurot. Kui lisaks sellele alla kolme-aastasele on kodus veel lapsi kasvamas, siis saab iga 3-8-aastase ( 8.a eest enam ei saa) lapse eest 19,18 eurot lisaks. Näiteks: minu puhul (lapsed 1a4k, 6a, 8a) saan mina toetust Marguse ja Mareli eest. Mareku eest enam ei saa.

Mainin siinkohal veel ära, et kellel on kodus kolm või enam last kasvamas, siis juulikuust peaks rakenduma lisatoetus 200 euro näol. Ehk kellel võimalus, siis venitage sinnamaale välja ja rahaliselt läheb asi veidike kergemaks ja ehk saate lapsele ühe kodusoldud aasta juurde venitada :)

Edit: lugeja kaasabil üks lisainfo juurde.  Kui töötuna end arvele võtta, siis emapalk läheb kirja töötasuna, aga AINULT juhul, kui oled varasemalt töötanud, kuid su leping on emapalga ajal lõppenud (mitte sinu poolt lõpetatud!) ja sa oled varem maksnud enda eest töötuskindlustusmakset, siis saab 100 päeva 50% emapalka ja 100 päeva 40% emapalka. Sama kehtib ka olukordades, kus oled koondatud või ettevõtte on tegevuse lõpetanud.

Loodan, et mõnel teist, kellel emapalk lõppemas ja mõlgutab mõtteid töö suhtes, sai asi selgemaks :) 
Comments

 1. Kas see 19.18 pole vana summa? Praegu saab ju 50 eurot lapse eest.

  ReplyDelete
  Replies
  1. 50 eurot on lapsetoetus. See 19,18 on teise, kolmanda jne lapse eest lapsehooldustasu ajal lisaks saadav (või siis kui ongi rohkem lapsi, siis nende 8. aastaseks saamiseni) :)

   Delete
 2. "siis saab 100 päeva 50% emapalka ja 100 päeva 40% emapalka"
  minu teada peaks see 50& olema ikka viimase töölolnud 12 kuu keskmisest palgast, kusjuures keskmine võetakse arvesse 9 kuu eest, 10-12 kuu töötasud keskmise arvestusse ei lähe. St. arvesse ei võeta emapalka vaid töötasu, samaoodi nagu haigusrahade arvestamisel läheb kõik töötasu järele.
  Omal nahal pole kogenud aga seadust umbes 7 aastat tagasi lugenuna, niiviisi aru sain.
  Võibolla on see siis muutunud tänaseks.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, ongi 12 kuu keskmine palk, aga kui sa oled 12 kuud emapalka saanud, siis keskmine ongi ju kuu emapalk. Seda, et emapalk läheb palgana arvesse, ütles lugeja, kes alles ise oli samas situatsioonis ja töötuna arvele võttis ja talle sedaviisi seletati ja ka mille alusel ta rahasid sai :) Kindlasti olles selles situatsioonis on ebakindluse korral mõistlik töötukassast kindluse saamiseks järgi uurida ise :)

   Delete
 3. Emapalk ei ole sots.maksuga maksustatud erinevalt töötasust.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ok, ma ei tea ausalt öeldes, kas ja kuidas see rolli mängib töötukassasse pöördumisel. Seega - kellel selline olukord on ja töötukassa rahast oleks abiks, siis kindlasti soovitan seda varianti uurida täpsemalt ja kui tõesti ei saa, siis võiks mulle teada anda ja ma muudan info ära. Kuigi nagu ütlesin, siis üks lugeja (minu jaoks usaldusväärne allikas) just oli sellises olukorras ja sain töötukassast raha. Seega võin eeldada, et millegi alusel nad siiski seda sissetulekuna arvesse võtavad.

   Delete
  2. Seal on selge sõnaga kirjas kui oled ise enda eest maksnud töötukindlustusmakset, siis saab nii.

   Delete
  3. Unkonwn, sul on vist õigus. Sai üle küsitud ja töötukassa vastusest loen ka mina välja, et siiski on seal konks, millest enne emapalga saamist TÖÖL KÄINUD inimesed saavad kasutada. Ehk siis, kui oled varem tööl käinud kolme aasta jooksul, siis on sul siiski õigust toetuseks. Aga nagu olen juba mitu korda kirjutanud, siis kes on selles olukorras, siis võiksid seda võimalust täpselt enda olukorrast lähtuvalt uurida ja äkki saavad seda kasutada, kui võimalust lapsega veidi pikemalt kodus olla. Sest kuigi elu nõuab vahel teisi lahendusi, siis ainult lapse seisukohast ei ole hea panna nii pisikest last lasteaeda või kuhugi hoidu.

   Delete
 4. https://www.tootukassa.ee/content/toetused-ja-huvitised/huvitise-suurus-ja-selle-arvutamine
  Eesti Töötukassa kodulehel on kenasti kõik kirjas. Kuna see hakkas mind huvitama, siis kontrollisin järele.

  Kui inimene sai oma palga järgi arvutatud emapalka, siis loomulikult on need summad samasugused ja sellest see valearvamus tuligi. Siinkohal mängib suur rolli see, kui emapalga ajal ka veidi juurde teeniti ja mõnel kuul palka saadi, millest ka töötuskindlustus hüvitis arvutati. Need summad üldjuhul väiksed, üle miinimumi ju teenida ei ole mõtet, samas aga viivad need summad keskmise alla. Nii et kui emapalga ajal teeniti iga kuu miinimumpalk juurde siis see keskmine lähebki viimaste kuude töötatasu järgi, mitte emapalk+miinimumpalk.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma uurin natuke seda asja, sest seal pidid ka mingid AGA-d veel olema (et kehtib ainult neile, kes enen emapalga saamist tööl käisid). Näiteks selle lingi (https://www.tootukassa.ee/kkk/huvitised-ja-toetused/kas-vanemahuvitis-laheb-arvesse-tootuskindlustushuvitise-arvutamisel ) järgi ütleks ka, et see õigus ei kehti. Samas ma pole ise uurinud töötukassast ja oska öelda, ehk äkki seal siiski on mingid konksud sees, milllest kinni hakata. Uurin täpsemalt järgi ja siis muudan postitusest ka ära nii, nagu peaks olema ;)

   Aga aitäh sulle tähelepanu pööramise eest! :)

   Delete
 5. Mul jäi nüüd arusaamatuks see. et kui emapalk laekub muidu 8.detsember, sinul lõppeb 12.detsember, siis kuidas selle tööleminekuga on? Kui tööle lähed 13.dets ja palga saad 15.jaanuar, siis sellest ei arvestata tulumaksuvaba miinimumi maha ja arvestatakse alles siis kui tuleb järgmine palk 15.veeb (minu näite järgi)? Olen ma nüüd õigesti aru saanud?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah. Emapalk detsembri 12 päeva eest laekub 8. jaanuaril. 15. jaanuaril laekub 13.-31.detsembri eest palk. Seega ühes kuus on see tulumaksuvaba miinimum juba emapalgast maha arvestatud ja palgast seda arvestada ei tohi. Kui veebruaris tuleb järgmine palk, siis juba võib palgast arvestada tulumaksuvaba 170eurot, sest jaanuarikuu päevade eest sa enam emapalka ei saa ja see emapalk ei mängi enam kuidagi rolli :)

   Delete
  2. Nüüd sain aru. :)

   Delete
 6. Kui sind pole koondatud siis ei saa sa mingit 50% ja 40% kuus töötuna. Siis on sul õigus ainult sellele 112€ (vms see summa) kuus 9 kuu jooksul. Üks on töötutoetus ja teine töötukindlustuahüvitis.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kui sul on olnud tähtajaline leping, siis saab ka. Kui sa oled ise ära tulnud, siis pole ju leping lõppenud, vaid sa ise oled selle lõpetanud. Siis muidugi ei saa.

   Delete
  2. Lisasin postitusse sulgudes selle info kinnitamiseks veel juurde, et ikka selgem oleks, et lõpetamisel ja lõppemisel on väike vahe ;)

   Delete

Post a Comment