Farmi jogurtismuutid

Kuna aastalõpu pühade ajal läheb nagunii toitumine käest ära, siis mõtlesin ära proovida Farmi smuutid, mis suvel turule tulid. Kuigi nimi "smuuti" võiks viidata tervislikule alternatiivile poeletil, siis olen siiani neist eemale hoidnud. Ma olen arvamusel, et smuuti on tervislik vaid siis, kui etiketti uurides on tervislikkus koostisainetest näha.

Aga nagu ütlesin, pühade ajal võib veidi rohkem endale lubada ja seega ostsin endale kõik kolm maitset, mis poeriiul pakkus - banaani-mango-ananassi-granadilli smuuti, vaarika-banaani-õuna-piparmündi smuuti ja mustika-banaani-kaera-chia seementega smuuti.

Enne, kui hakkan enda maitse-eelistusi jagama, väike teoreetiline kiidulaul ka smuutidele. Farmi kodulehel kirjutatakse smuutide kohta nii (võetud lõigud pikast artiklist) :

"Farmi uued smuutid sisaldavad 13-14% erinevaid vilju ning vaid ca 1% rasva. Uued smuutid on e-ainete vabad clean label tooted."
[---]
"Farmi smuutide pakend on mõeldud keskkonnasäästlikule, naturaalset ning puhast eestimaist toorainet ja maitset hindavale tarbijatele."


Tunduks justkui täitsa tore ja tervislik valik. Siinkohal jään arvamusele, et kõik oleneb millega võrrelda. Võtame näiteks suhkrusisalduse tootes. Igas maitsevariandis on 100g toote kohta 11,5-12,6grammi suhkrut (vastavalt maitsele erinevas koguses). Olgugi, et kõik see kogus pole lisatud valge suhkur, aga siiski.  

Kui võrrelda seda tulemust tavaliste jogurtitega, siis võib vast pisut rõõmustada. Delfi katse tulemustega võrreldes tundub, et enamustes jogurtites on suhkrusisaldus veelgi suurem ning ehk on smuutit valmistades sellele veidi rõhku pandud. Samas arvestades, et etiketil olevad asjad pannakse kirja enamasti selles järjestuses, mis koguses neid tootesse on lisatud ja suhkur on piima järel teisel või kolmandal kohal, siis võtab kukalt kratsima tervislikkuse koha pealt. 

Kui aga vaadata seda, mida nad üldiselt sisaldavad, siis võiks neid tervislike(mate) asjade hulka arvestada küll. Ei ole ülearu palju lisandeid, paksendajaid, säilitajaid ja mida iganes veel toidu sisse topitakse. 

Aga mis ma pikalt jahun. Hakkan ükshaaval igast smuutist eraldi rääkima. Alustame sellest, mis jäi meie karmi žürii (ehk mina, Marek, Mareli) hinnangul kolmandale kohale. Selleks on mustika-banaani-kaera-chia seementega smuuti. Tehnilised andmed 100g joogi kohta on sellised: energiat 77kcal, rasva 1,4g, süsivesikuid 13,1g (millest suhkruid 11,9g), valke 3g. Vilju peaks tootes olema 13%. Ühesõnaga peale suure viljakoguse, ei midagi eriskummalist ja suhteliselt tavalise jogurtiga ühte auku. 

Maitse poolest seda kindlasti tavalise jogurtiga samastada ei saa. Erilise maitse tõid smuutile chiaseemned. Kes varem chiaseemnetega smuutit saanud pole, siis temale võib see maitse eriti võõras olla. Mina olen ise teinud, seega teadsin mida oodata. Lapsed on ka maitsta saanud, aga pole see neile väga istunud. Ei istunud ka see smuutijook. Ise ütleks maitse kohata, et üks hea mustikajogurt chia nüansiga. 

Teisele kohale jäi  vaarika-banaani-õuna-piparmündi smuuti. Kusjuures selle juures ma poes mitu korda mõtlesin, kas ikka ostan. Sõna "piparmünt" hirmutas mind veidike ära, sest ma pole üldse piparmündi fänn. Aga tahtsin ikka kõik maitsed ära proovida. Aga tehnilised andmed smuutil siis sellised: 13% vilju, 100grammis tootes 72kcal, rasva 1,2g, süsivesikuid 12,5g (millest 11,5g suhkruid), valke 2,9g. See on nendest kolmest näitajate poolest kõige "lahjem", kui nii võib öelda. 

Maitse poolest jäi ta teisele kohale just oma piparmündi sisalduse pärast. Maitse ei olnud väga üle käiv, aga siiski piisavalt tugev, et minu maitsemeeli ärritada. Inimesele, kes on piparmündiga sina peal, võiks see täitsa meelepärane ja tavapärasest erineva maitsega jook olla. 

Esimesele kohale panime me banaani-mango-ananassi-granadilli smuuti. Tehnilised andmed olid sellised: 14% vilju, 100g tootes 77kcal, rasva 1,1g, süsivesikuid 13,9g (millest suhkruid 12,6g), valke 2,9g. Suhkrunumbrist on näha, et see peaks kõikse magusam variant olema. Maitsest oli kusjuures see tunda ka. eks seepärast ka lastele hirmsasti maitses. 

Ega tegelikult selle maitse võidukäiku võis ette näha ka. Sees polnud mingid ülikummalist koostisainet, mis oleks oma maitsega võõrast maiku pakkunud. Ausalt öeldes oli nagu üks tavaline jogurt. Ainult et 750grammises pakendis :D 

Mis ma siis kokkuvõttena ütleks nende toodete kohta? Maitselt olid nad kõik head. Magusad ja maitsvad. Minu jaoks ülearugi magusad, nagu poejogurtid kipuvad olema. Koduse smuuti maiku nad siiski välja ei andnud ja jäid pigem poejogurtitega ühele pulgale. Samas kui teine kord, kui lapsed poest jogurtit peaks tahtma, siis kindlasti eelistaks neid suurema suhkrusisalduse ja e-ainetega variantidele. 

PS! Olen farmi skyr-ide katsetamisega ka poole peal ja varsti tuleb postitus ka nende kohta!

Comments