Hajaasustuse programm - tee renoveerimine

Nüüdseks on hajaasustuse programm peaaegu lõpu leidnud meie jaoks. Veel ootame viimase makse rahasid ja siis võib teema lõpetatuks lugeda. Seega teen väikse ülevaate, kuidas see teekond meil välja nägi.

Esmalt kirjutan lühidalt, mida see programm endast kujutab. EAS-i kodulehel on kirjas nii:

"EAS-i hajaasustuse programmi kaudu rahastatud toetuse abil on võimalik välja ehitada veevärk ja kanalisatsioon, teha korda koduõuest suurele teele viiv juurdepääsutee või paigaldada
autonoomseid elektrisüsteeme. Projektide teostumisse panustavad võrdselt nii riik, kohalik omavalitsus kui ka taotleja.
"

Kuna meil veevärk on tehtud ja elektrisüsteemid on ka kõik tip-top (sai mõni aeg tagasi muudetud 1-faasilisest 3-faasiliseks ja ampreid ka juurde ostetud) ja mingeid erisüsteeme luua ei soovi, siis tegime proovi sissesõidutee remondiga. Kes meil on käinud või ka minu pilte näinud, siis teab, et see oli meeletult kehvas seisukorras. Ma kartsin kevadel mudasse kinnijäämist rohkem, kui talvel lumevangi.

Esimese asjana tuli võtta hinnapakkumised. Avaldusse pidi märkima vähemalt kaks hinnapakkumist. Küsisime neljast kohast hinnapakkumised, aga ainult kaks kohta vastasid - Sakala teed ja Turgel Grupp. Hinnavahe samale tööle oli rohkem kui kakstuhat eurot. Me ei tea, millest see erinevus oleks tulnud (äkki sellest, et Turgel grupp käis enne hinnapakkumist kohapeal vaatamas ka), aga meie jaoks tähendas kallim firma ligi 700 eurost lisakulutust. Seega valisime Sakala teed.

Järgmiseks tuli teha avaldus ja täita hunnik lisasid. Tagant järgi võib öelda, et esialgne paberimajandus on tunduvalt lihtsam, kui hilisem. Saime ilusti paberid esitatud ja kuni kuu oli makse tegemiseks aega. Vallast uuriti ka, et kas tahame kohe firmale summa kanda või vahepeal meile. Kuna Sakala teed esimest varianti valikuna ei võtnud kaalumisele, siis tuli raha Priidu kontole. Seega pidime paar kuud arvestama, et see summa meil alles oleks.

Mai kuus tegime avaldused, juulis saime teada otsuse. Olime valituks osutunud. Rahad (90%) laekusid juuli kuus ja tööde teostamise tähtaeg Sakala teede poolt oli oktoobri lõpp. Reaalselt olid masinad meie tee peal viimasel reedel enne oktoobrikuu lõppu. Reedega nad muidugi seda valmis ei saanud ja töid jätkati esmaspäeval. 30. oktoobril tuli akt tööde kohta. Selle koha peal saime firmaga natuke vaielda. 

Töö nimekiri nägi ette ka tee rullimist, aga seda ei tehtud. Ei vedanud neil, et ma kodus istun kogu aeg ja kõike näen ja kuulen :D Ühesõnaga väitele, et teed ei rullitud, öeldi, et teehöövel sõitis edasi-tagasi terved päevad ja see ongi nö rullimine. Ma muidugi kitusin Priidule ära, et ei sõitnud midagi. Seisis põllul kogu aja, kui midagi laiali polnud ajada. Saime selle pealt natuke siis hinnaalandust. Mõningad väiksed vead tulid lisaks veel hiljem välja, aga ei viitsi enam vaielda. 

Kui arve makstud, tuli teha vallale teostatud tööde ja maksete kohta kokkuvõte. Saatsime seda oma kolm korda enne, kui asi sobis neile. Pärast tuli välja, et tüüp saatis meile mingi vale blanketi. Meie netist leidsime üldse teistsuguse, aga oletasime, et vallaonu ikka teab paremini. Viimasel korral saatis siis ise meile täidetuna selle, mida me netis nägime ja ütles, et ta natuke täiendas :D :D 

Nüüd tuleb oodata veel 10% rahade laekumist valla poolt. Võib olla on see juba laekunud ka, aga kuna ma blokeerisin Priidu netipanga ära (don´t ask), siis ta ei saa kontrollida. Aga see polegi hetkel nii oluline, millal see laekub. Olulisem on see, et tee on nüüd paremas seisukorras, kui kruusatee, mis meie teeotsast edasi läheb ja on läbitav nii autoga, rattaga kui ka jalgsi ilma, et mudas tatsama peaks. Nii et iga närvirakk ja euro läks õigesse kohta (Priit ilmselt mu arvamus närvirakkude koha pealt ei jaga :D). 


Comments

 1. Minu järgmine plaan, kui need programmid ikka edasi toimuvad ja saab veidike kogutud ;) Tublid!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Meil oli 0,5km pikkuse tee renoveerimise omaosalus 1300 eurot laias laastus. Seega päris korralik summa jah. Aga nii rahul, et selle summa kulutasime.

   Delete
 2. Meie kasutasime võimalust, et kanalisatsioon muretseda. Tee on meil üsna pikk ja kehvas seisus kuid siiani pole läbimatu olnud. Igatahes. Sai võetud pakkumised 3-4 ettevõttelt aga valisime siis peaaegu kõige odavama, kes vastas kiiresti, oli vägagi asjalik ja konkreetne ning sama firmat soovitas ka vald. Ja siis läks jama lahti...
  Olin ise samamoodi kodus ja ilmsetl see meid ka suuremast jamast välja aitas. Täiesti uskumatu firma! Meie enda killustiku taheti kasutada, lisaks "unustati" või jäeti maasse kaevamata elektrikaabel ja öeldi, et võite seda ise käsitsi ka teha. Ahah. Kõigele tipuks "unustati" lisada projekti kõige olulisem asi kogu süsteemi tööle panemisel ehk pump! Maksime 300 eurot enda rahakotist lihtsalt...

  Tean nüüd firmat mida mitte soovitada!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Äkki ütled firma nime ka. Mul tuttaval kevadel ees see veesüsteemipanek. Teaks teda hoiatada, kellest eemale hoida.

   Delete

Post a Comment