Miino lasteraamatud (arvustuspostitus)

 Raamatuid on meie majas kümneid. Ma usun, et ma ei eksi, kui võin isegi kolmekordseks selle numbri nimetada. On piltidega-piltideta, raskemaid-kergemaid, papist ja niisama paberist, eri suurusest ja paksusest ka. Siiski jäi mu silm pidama pildil, kui facebookis jagati veidi teistsuguseid raamatuid.


Tegu on Miino raamatutega. Mis neis siis nii erilist on? Need raamatud on natuke enamat kui vaid lastele lugemiseks (seda nii ettelugemise kui ka ise lugemise võtmes). Liina Velner (raamatu tõlkija ja kirjastaja) kirjutab Miino facebooki lehel raamatute kirjelduseks nii:

"Raamatute "Magama koos Miinoga" (Sova med Mino, Hippo bokförlag, Stockholm, 2014) ja "Hüppa koos Miinoga" (Hoppa med Mino, Hippo bokförlag, Stockholm, 2014) idee ja teostus pärineb Stockholmis elavalt Eesti juurtega Rootsi kirjanik-illustraatorilt nimega Mati Lepp (s. 1947). Ta on joonistanud pilte rohkem kui sadadesse rootsikeelsetesse lasteraamatutesse. "Magama koos Miinoga" ja "Hüppa koos Miinoga" on hetkel esimesed eesti keeles ilmunud Mati Lepa teosed.


Miino pildiraamatute põhiväärtuseks on rootsi lastekirjandusele omane lapse perspektiivist lähtuv sisukäsitlus, millele lisandub uudne läbimõeldud tegelusraamatu kontseptsioon, kus laps ei ole raamatuvaatamisel-kuulamisel pelgalt passiivse kuulaja-paigalistuja rollis.

Tõlkija ja kirjastajana imponeerib mulle Miino raamatute suurepärane sisu ja vormi ühtus, mis teenib peaasjalikult lapse ja täiskasvanu koostöö- ja sotsiaalsete oskuste arendamise eesmärki. Kuni kolmeaastastele saavad Miino raamatud kindlasti lemmikuteks: nad on konkreetsed, lihtsad ja arusaadavad!

Igapäevaselt logopeedina töötades olen tihti jäänud kimbatusse, kui on olnud vaja soovitada lapsevanematele mõnd head kõnearendusliku suunitlusega lasteraamatut. Nende leidmisega olen enamasti hätta jäänud: eks ajalooliselt puudub ju meil pildiraamatu traditsioongi!

Kuigi tegemist pole sajaprotsendliselt eesti oma algupärase lastekirjandusega, väärib Mati Lepa paremik igati tutvustamist Eesti laste ja lapsemeelsete seas. Loodan, et Miino raamatud võetakse Eestis kiiresti omaks!" 
Kui ma raamatuid esimesest korda avasin, vaatasin, et ohhooo, nii vähe teksti. Ja seda mitte üldse negatiivses mõttes. Kui arvestada, et raamatute põhiline sihtgrupp on kuni kolmeaastased, siis on teksti täiesti piisavalt. Lisaks mahule on teksti sisu selles vanuses lastele sobiv.


Paljud ei pruugi sellele mõelda, aga tihti võib lapse kärsitus juturaamatu kuulamisel tuleneda kuulatava jutu keerukusest või liiga pikkadest lausetest. Muinasjutud ja kõikvõimalikud jutukesed võivad küll toredad olla, aga kui lause pikkus ületab lapse mälumahu, siis talle ei jõuagi lause mõte kohale ( ta lihtsalt unustab lause alguse ära selleks ajaks, kui kord lause lõpuni jõuab).

Kuna tegu on tegelusraamatuga, siis saab Miino raamatute alusel laps tegutseda ning ei pea ainult istudes kuulama.. See on hea võimalus panna laps, kellel on probleeme traditsioonilise raamatu käsitlusega (ehk vanem loeb, laps kuulab), nautima raamatu vaatamist ja  jutu kuulamist.

Lisaks on raamatus väga lihtsad pildid, mille alusel saab arendada lapsel nii tunnetuslikke protsesse (tähelepanu, mälu, mõtlemine, taju) kui  ka kõne (nt baassõnavara, tegusõnad, kohamõisted jne). Minu meelest võiks nendel raamatutel ollagi kaasas väike õpetus lapsevanemale, kuidas nende raamatutega tegeleda lisaks sees olevale jutustusele. Võimalusi on palju ja sihipäraselt tegutsedes saaks lapsevanem lisaks niisama lapsega ajaveetmisele aidata kaasa lapse mitmekülgsele arengule .

Lapsevanemana meeldis mulle rohkem raamat "Magama koos Miinoga", aga tulevase eripedagoogina näen "Hüppa koos Miinoga" raamatul laiemat kasutusala. Seega mõlemad raamatud on toredad ja igati väärt oma kohta nii lapse raamaturiiulil kui lasteaiaealiste lastega kokkupuuduva (eri)pedagoogi laua sahtlis ;)

Lasin lastel ka raamatuid lapata. Margus oli eriti vaimustatud. Aga tema on meil praegusel perioodil tõsine "lugeja" ka. Raamatuid tuleb vaadata söögi alla ja söögi peale. Marekule pakkusid raamatud esialgu küll huvi, kuid läbi lugemisel oli aru saada, et tema jaoks olid need juba liiga titelikud. Just selle poolest, et ta tahaks pikemat juttu lugeda. Samas arvas, et nii hea, et palju pilte ka on :D Mareli veel lugemiseni pole jõudnud. Ta on oma raamatuga ametis :D Kirjutab jõuluvanale kingituseks raamatut.

Kui raamat hakkas sulle huvi pakkuma ja tahaksid ühega neist lähemalt tutvuda, siis varsti saab alguse mu blogi FB lehel loosimine, kus saad valida, kumba raamatut just sina endale sooviksid :)  Jälgi lehte ja täida tingimused ning raamat võibki leida tee sinu kuuse alla!


Comments