Farmi Skyr tooted

Täna jõudis kätte päev, millal lõpuks jõudsin lõpuni kirjutada postituse Skyr´idest, mida proovisin juba sada aastat tagasi. Õnneks said maitseelamused kirja panna kohe, kui tooted ära proovitud said, seega neid detailselt meenutama ei pidanud hakkama. Värskelt sain täna juurde kirjutada vaid laste arvamused. Kuna hetkel on Farmi skyr´id konsumis soodukas, siis ostsin neile maiustamiseks neid :) Aga lähme siis toodete juurde.

Ausalt öeldes, ega ma esialgu lastele ei osanudki seletada, mis asi see skyr on. Selleks, et asi puust ja punaselt selge oleks, siis panen siia kõigile info saamiseks jutu, mis on päris Farmi kodulehelt.

"Skyr ( hääldatakse Eestis "skir") on Skandinaavia päritolu hapendatud piimatoode, konsistentsilt midagi jogurti ja kohupiima vahepealset, pehme maitsega väga kõrge valgusisaldusega ning madala rasvasisaldusega. Võib öelda ka, et skyr on proteiinidessert.Farmi skyr sobib tarbimiseks hommikusöögiks erinevate lisanditega ja eraldi toidukorrana. Spordirahvale sobib skyr kui proteiiniallikas, tootes on valku 100 grammis 9-13%. Samuti sobib skyr kõikides retseptides asendama jogurtit või kohupiima.

Mina ostsin endale maitsmiseks neli erinevat skyr´i  - virsiku, kirsi, maasika ja mustika oma. Veel peaks olema tavalist (ehk maitsetut) ja kõrvitsa ja päevalilleseemnetega. Loodan neile ka kunagi käpa peale panna. Eriti sellele maitsetule, sest vaatasin praegu, et see on ilma lisatud suhkruta (see, et maitsestatud variandid on suhkruga, on ka üks põhjus, miks ma sel kuul ise neid ei tarbi). 

Pean ütlema, et arvestades, et suhkrukogus toodetes peaks olema väiksem, kui tavalistes jogurtites-kohupiimades, on tooted üllatavalt magusad. Mis veel üllatavam, on see, et maitsed on väga ehedad. EI ole mingit keemia maitset või ülevõimendunud lisamaiku. Seega maitse poolest võiks ma nad kõik hinnata vähemalt 4,5-ga 5-palli süsteemis. Aga siit tuleb minu maitseline eelistus. 

Minu lemmik oli kirssidega skyr. Mu maitsemeel on lihtsalt sellise eelistusega, et kui valikus on kirssidega variant, siis seda ma ka eelistan. Suured kirsitükid olid lihtsalt parimad. 

Teiseks jäi virsikumaitseline skyr. Jällegi võlusid mind need tükid seal sees. Maitse väga hea! Kolmandaks jäi mustikatega skyr. Mustikamoos oli justkui otse vanaema moosipurgist päris ja tõesti - väga hea! 

Viimasele kohale jäi maasikamaitseline skyr. Mitte üldse sellepärast, et ta oleks grammigi kehvem teistest. Kes siin pikemat aega lugeja, võib juba aimata, milles asi. Ikka minu maitsemeeles. Mul lihtsalt on mingi kala nende maasikamaitseliste toodetega. No ei ole veel leidnud sellist, mis mu eelistusi ümber oleks lükanud. Maasikas on minu jaoks lihtsalt liiga maheda maitsega, et väga esile kerkida konkurentsis teiste, särtsakamate maitsetega.  

Lastel oli igaühel omad eelistused. Margus on  sellise universaalne kuju, et talle sobivad kõik! Aga tema puhul ongi raske leida toodet, mis talle ei sobi :D Marek valis oma lemmikuks mustika oma ja Mareli on maitse-eelistustes minuga ühte masti. Ehk siis valis kirsimaitselise. 

Meie külmkappi leiavad skyrid aegajalt ikka tee. Enamasti siis, kui lapsed tahavad magustoitu. Vahel lähevad nad ka meil vahepalana käiku. Eks see suhkrusisaldus tootes pole just kõige parem, aga ma usun, et see on tervislikum valik, kui poejogurt või topsikohupiim. Või kuidas? (kõige parem siiski on võtta maitsetu variant ja siis ise maitsestada, nagu ka jogurti ja kohupiima puhul me enamasti teeme).


Kuidas teie Farmi skyr´idega rahul olete? Kas eelistate neid või pigem ostate siiski tavalist kohupiima või jogurtit?


Comments