Kuidas alustada trenniga?

Ärkasin täna öösel kell neli üles ja tuli mõte, et võiks kirjutada natuke trenniga alustamisest. Kuna ilmselt praeguseks on jaanuarikuu algustuhin mööda minemas ja esmane ülepingutamine vast ka üle elatud, siis on hetk hinge puhata ja mõelda, kuidas siis nüüd edasi peaks minema. Et see rabelemine ja pingutamine ikka asja ette ka läheks. Siinkohal on minu, kes ma olen isehakanud tervisesportlane, poolsed seitset nõuannet algajale, kes alles siseneb vaikselt treeningute maailma.

1. Pööra tähelepanu kehahoiule - Esimene viis, kuidas tavaliselt trenni hakatakse tegema, on youtube´i videote järgi harjutuste sooritamine. Enamus vihubki suure hooga lihtsalt kaasa teha pööramata vähematki tähelepanu, kas ta selg on ikka sirgu, kas ta küünarnukid liiguvad mööda keha nagu peaks jne. Seega, kui sul on plaanid (või juba teedki) youtube´i videote järgi trenni teha, siis vali videod, kus juhendatakse, KUIDAS sa peaksid seisma, kükitama jne ning näidatakse ka kuidas mitte teha. Sellised on väga hea Jillian Michaels´i videod (näiteks SEE). Mina nendega alustasin ja sain väga head näpunäited ning võib öelda, et praegu trennis käies peab treener suhteliselt harva, mu hoidu korrigeerima. Kindlasti oleks hea, kui sa ka saaksid trenni teha peegli ees. Mõnikord on nii, et sa enda arust hoiadki keha samamoodi, aga peeglisse vaadates avastad hoopis teise kehahoiaku.

2. Võta ette jooksukava - Kui sinust arvutiekraani ees karglejat pole ja tahaksid hoopis jooksuradu kulutada, siis kehtib siin põhimõte - tasa ja targu. Olen omal nahal ära proovinud selle "esimene jooks - võtan maksimumi" ja siis sured nädal aega ja ei taha sõna "jooks" kuulda ka mitte. Pole mõtet end lõhki rebida. Internet on jooksukavasid täis, mis on mõeldud täiesti algajatele. Jah, väga imelik võib alguses selle järgi joosta, sest ajad on alguses suhteliselt lühikesed ja sellest pool veel peaks kõndima ka. Et mis jooks see siis on?! Aga teistmoodi sa endale head põhja alla ei saa. Usu, lihtsam on kohe nullist alustada, kui üritada punnitada end kõrgemale tasemele ja siis avastada, et tuleb ikka põhja ka alla laduma hakata. Fitlapi kasutajatel on algaja jooksja kava treeningute kavade hulgas olemas ka.

3. Tee näidistrenn treeneriga - Kui sinus on peidus hoopis jõusaalihunt, siis kiidan takka. Ka see on hea võimalus, kuidas trennidega alustada. Siinkohal minu poolne soovitus - tee vähemalt üks või kaks trenni koos treeneriga. Jõusaal on see koht, kus kõige enam tühja tõmmeldakse. Ega asjata pole Internetis nii palju naljavideoid jõusaali "spetsialistidest". Treener näitab sulle ette, kus aparaadil sul mingit harjutust võimalik teha on, kuidas tehniliselt asi välja näeb ja aitab kindlati ka sobivad raskused valida. Alati ei ole võimalikud suurused raskused parim viis. Mõõdukas lähenemine on tunduvalt edutoovam, kui rassimine 120% võimsusel.

4. Katseta eri võimalusi - Kui sul pole aimugi, mis võiks olla see ala, mis su südame võidab, siis katsetagi erinevaid võimalusi. Kui elad linnas, siis on see väga lihtne. Mine erinevatesse rühmatrennidesse. Proovi, kas sinus on zumbaks vajalikku rütmitunnetust või saad sina-peale hoopis bodypump´is kangiga. Kui linnas ei ela, siis proovi kodustes tingimustes võimalikke alternatiive. Usu, ka lihtne kepikõnd võib olla vägagi koormav ja füüsist arendav tegevus. Kõige efektiivsem on just see trenn, mida sa teed suure mõnuga, mitte sellepärast, et kõik seda teevad.

5. Vali õige varustus - kuigi öeldakse, et vaja on tahet, mitte õiget riietust, siis ma teatud spordialadel on õige varustus väga oluline. Kirjutasin sellest ka Sport ajakirjas (äkki oli see detsembrinumber?). Kui sa ikka jooksmas/kõndimas tahad hakata käima, siis ära mine tenniste või suvaliste jalanõudega. Muretse endale grammivõrra toetavam jalavari, sest sa muidu oled varsti hädas omajalgadega. See õppetund on mul endal kätte saadud. Ma ei ütlegi, et pead kohe 150 eurosed über jooksutossud ostma. Täiesti normaalseid ja talutava kvaliteediga jalanõud saab soodukate ajal 25-35 euro eest kätte. Lisaks jooksujakk, peakate (minul väga oluline!), ilmale vastavad retuusid.

Kui tahad teha aeroobikat või jõusaalis mässata, siis muretse endale riided, mis ei takista su liikumist ja mida sa ei pea kogu aeg sättima (mul endal on see kompleks meeletult, et kui on natukenegi rohkem liibuvam riie, siis kogu aeg sätin trennis; seega väldin neid). Samas vaata, et pluus ülepea ei vajuks kui vaja kummardada :D Ka hingavusele võiks riiete puhul tähelepanu pöörata,sest trenni tehes sa paratamatult higistad ja kui riie su ümber õhku üldse läbi ei lase, siis on ikka niru olla küll.

6. Puhka!  - See on väga oluline nõuanne. Alguses on see tegutsemistuhin jube suur ja on tahtmine iga päev (või isegi kaks korda päevas) trenni teha. Sellise lähenemisega põletad sa end ruttu läbi. Leia enda jaoks optimaalne trennitundide arv nädalas ja jaga see päevade peale ära nii, et vähemalt kaks päeva jääks puhkepäevadeks (ma soovitaks isegi kolm puhkepäeva teha, aga kaks on miinimum).

7. Ole järjepidev - Algus on raske. Eriti, kui sa pole üldse sportlik inimene olnud. Mina olen selle koha pealt kõige parem näide. Mõni muigab siiani, kui mõtleb kuhu ma jõudnud olen arvestades seda, milline spordivõhik ma olen terve elu olnud. Nii et elav tõestus on siinpool ekraani, et kui sa praegu ei armasta ühtki spordiala, siis see armastus võib alles tekkida :) Kui sa oled järjepidevalt kuu aega regulaarselt trenni teinud,  võib juhtuda, et üleöö saad aru, et trenni ära jätmisel (nt haiguse tõttu pausi tehes) tunned sellest puudust :) Ja kui juba sinnamaale jõuad, et trenn on su loomulik nädala osa, siis edasi tuleb vaid lihtsalt minna ja nautida seda trenni. Olgu ta nii raske, kui tahes!

PS! Trenn on kasulik veel nii mitmel teisel tasemel, kui vaid kaalulangus ja vormi parandamine. Ma ütleks, et vaimse poole pealt saadav kasu on võrdväärne või veel suuremgi. Seega, isegi kui sul kaaluga probleemi pole, soovitan nädalas mõned korrad end pingutada ja trenni ikka jõuda ;)

Lõpetuseks teile üks pildike minust. Pean ära mainima, et sel esimesel pildil olen ma juba oma 5kg kindlasti kergem, kui oma nö tippkaalus,mis ma peale Mareku sünnitamist olin (aastal 2008, kui olin meeletult paistes rasedusest). Mul on sellest ajast ka pilt, aga noh jah... See on ikka liiga hull, et üles panna :D Nii et leppige grammivõrra normaalsemaga :D
august 2008 (Marekuga)  vs 2016 jõulud (Margusega)


Comments

  1. Aitäh, tunnen end inspireerituna! Olen mitmeid kordi kokkuvõttes langenud treenimisrongilt maha, sest olen olnud liiga innukas või jalatsid valed (õudne põlvevalu, mis kestis pool aastat!) või mõlemat.. Võtan hoogu, et alustada taas otsast peale, kuid ei tea, kuidas teha nii, et harjumus jääks püsivaks.. :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. Kui juba harjumus tekkinud, siis reel püsida on juba tunduvalt lihtsam. Eks ikka tule neid nädalaid, kus haigus murrab maha või mingil muul põhjusel on veidi vaiksem nädal trenni koha pealt, aga keha hakkab üks hetk ise märku andma, et midagi on puudu ja trenn peale sellist vaikset nädalat on hingele oi kui magus :) Selleks tulebki leida see õige trenn, mida teedki puhtalt selle emotsiooni pärast, mille peale treeningut saad :) Edu sulle!

      Delete

Post a Comment