Enne kui sa lähed maratoni jooksma...

Ilmselt olete aru saanud juba praeguseks, et maratoni mõte ei olnud mingi niisama uitmõte mu peas. Ikka täitsa asjalik ja korralik planeerimine käib selle ümber. Seoses sellega olen päris palju artikleid lugenud, mida enne maratoni peaks kindlasti tegema või mida just tegemata jätta. Mõtlen siinkohal just seda treenimisetappi, mitte niivõrd päev või kaks enne konkreetset jooksu. Seega siinkohal mõned näpunäited, mida mina pidasin olulisemaks ka teile välja tuua erinevate Interneti allikate põhjal.


1. Jookse endale baas alla - Selleks, et esimeseks maratoniks treenima hakata, ei pea sa olema superjooksja, aga on hea, kui su keha on koormusega harjunud. See tähendab, et sa oled juba läbinud poolmaratoni ja su jooksutreeningud, keskmiselt 30km nädalas, on kestnud vähemalt 4-6 kuud. Hea boonus on ka see, kui sa oled suuteline jooksma 8km alla tunni. 

Saab ka ilma selle baasita, aga tulemuse saavutamine on ilmselt tunduvalt raskem. Seega kes tahab sügisel maratoni jooksma hakata, siis on viimane aeg jalad kõhu alt välja ajada ja korralikult treenima hakata. Kes alles nullist alustavad, siis praegu sügisest maratoni sihiks võtta oleks päris suur (ja suhteliselt  keeruline) eesmärk, mida püüda.  

2. Muretse endale vajalik varustus - jooksujalanõud on kõige olulisemad! Kui 3-5km pikkuse distantsi puhul sa ei pruugi tunnetada jalanõu igat plussi ja miinust, siis 30+ km juures tunnetad juba väga hästi. Ja veel paremini tunnevad seda kõik su lihased, kõõlused jne. Seega tee see investeering ja osta väga head jalanõud. Lisaks investeeri ka riietusse, peakattesse, joogipudelitesse jne. Eriti, kui kavatsed soojal ajal treenida. Minul endal on praegu hea joogi/geelivöö otsingud käsil. Seega, kui keegi oskab soovitada, siis olen suur kõrv. Uued jalanõud ootavad ka ostunimekirjas. 

3. Mõtle oma eesmärk hoolega läbi - esimese maratoni eesmärk PEAKS olema see, et sa lihtsalt läbid selle (ja hurraa, et see pole ainult minu arvamus, vaid ka mitu artiklit seda taibukaks peavad). Ei ole mõtet panna endale ülearu pinget peale. Kui sa aga kindlasti tahad ajalist määratlust (ja oled asisem jooksja, kui minusugune harrastaja), siis arvesta enda 10km, poolmaratoni aega ja sea maratoni eesmärk nende järgi. Ega kiirabi töötajad ka pole rõõmsad, kui peavad sind sealt asfalti küljest lahti koorima, kui sa oled ülepingutusest minestanud. 

4. Kasuta head jooksukava - Head jooksukava niisama lihtsalt Internetist ei leia. On olemas ühest äärmusest teise välja. Kui sul pole finantsi, et tellida kava treenerilt, siis peab olema sul veidi nuppu, et olemasolevast materjalist parim kokku panna. Oma kogemusest võin öelda, et see pole kõige lihtsam ülesanne. Mina olen hetkel väga rahul, et endale treenerikava abiks võtsin. Uskuge, palju lihtsam on, kui sa ei pea mõtlema ise, mida ja kui palju tegema peab. Võtad kava ette, teed selle järgi ja saad südamerahuga trenni teha, sest sa tead, et kava on kokku pannud inimene, kes teab, mida ta kirja paneb. 

5. Tee endale korralik kalender - võib tunduda justkui ebavajalik asi, aga see on vajalik. Võta endale märkmik, plakatkalender või mis iganes asi, kus on peal kuupäevad ja märgi üles endale kõik trennid, võistlused, trenniga seotud kohtumised. Kui need on paigas, siis hakkavad muud asjad nende ümber kujunema ja ei saa enam kobiseda, et ma ei saanud trenni teha, sest sel päeval oli juba midagi ees. Ma ise veidi põrun selle koha pealt, aga üritan parandada. Mul on selleks tehtud suur seinakalender, kuhu märgime igasugu muid asju ka peale.

6. Korrigeeri oma tehnikat - Mida rohkem sa pöörad tähelepanu sellele, seda kauem peab su keha jooksu ajal vastu. Õige tehnikaga sa lihtsalt koormad keha vähem ja tulemuseks ongi kiiremini-kaugemale ja parema enesetundega. Jällegi oma kogemus räägib, et see periood, kui sa tehnikat õigeks sätid, on jällegi vastupidiselt kehale koormusrikkam, sest keha peab harjuma uue hoiakuga, mis võtab rohkem energiat. 

Lisaks nendele punktidele tuleb palju teha vaimset tööd. Kusjuures see on see koht, kus ma tunnen end maratonile mineku suhtes kõige tugevamalt. Mulle meeldib jooksu juures väga just see asi, et ma saan rahus enda mõtteid mõelda ja minu jaoks pole mingi probleem 5 tundi jutti arutada ja mõelda ilmaasjade üle :) Ülejäänud punkte pean korrigeerima veel päris palju. Aga usun, et päris lootusetus seisus ma ei ole :)

Poolmaraton 2016 

Comments