Demotiveeriv olukord (häirivad pildid)

Hoiatan ette, et sellest tuleb üks vingumise postitus. Seega kui sa vingumist lugeda ei taha, siis pane leht kinni. AGA kui sul on kogemust mingite kehal kasvavate munadega, siis palun loe lõpuni ja anna mulle nõu :)


Praegune "töönurk"
***

Ma olen teist päeva täiesti liimist lahti. Kogu aeg läheb midagi nihu. Näiteks eile peale seda, kui olin lõpuks peale tööpäeva-Mareli hambaarsti toolis kinni hoidmist - lastega arsti juures ja muusikakoolis käimist koju jõudnud ja tahtsin meeletult trenni minna, siis avastasin, et treener ei tulegi. Meil diil, et kui kümme inimest koos pole, siis trenni ei toimu. Ma polnud ju päev otsa arvutisse saanud ning ei saanud märkida ka end varem minejaks.

Kuna enne seda oli tõesti nagu miljon ebaõnnestumist päevas olnud, siis võtsin kätte ja sõin. Masetsesin ja haletsesin end ning paralleelselt muudkui sõin. Oleks võinud ju jooksma minna ja isegi riidedki olid juba seljas, aga masendus sai seekord mu soovidest võitu ja ei jõudnud ma sinna ka. Ühesõnaga igati pekkis päev.

Ega tegelikult asi ei hakanud ju eilsest nihu minema. Ikka juba varem. Juba eelmine nädal oli selline pinev ja mitte üldse minulik. Eks juhtunud on ka palju ja igapäevane korraldus on hetkel veidi teistsugune, kui harjunud, aga lisaks sellele on mul pidevalt üks asi, mis kohe ei lähe meelest ja tuju alla tõmbab (mille tõttu ka ilmselt paljud asjad negatiivsemad näivad, kui tegelikult on).

Asi polegi niivõrd meelest minemise soovis, vaid selles, et mulle kogu aeg "see" endast märku ei annaks valuaistinguga. Nimelt mul on turjal üks muna. 99% tõenäosusega lipoom. On olnud seal juba päris kaua ja varem ei seganud mina teda ega tema mind. Natuke inetu oli teatud nurga alt vaadates, aga perearst ütles ka, et kui ei sega, siis pole mõtet torkida. Nö ilukirurgia valdkonda kalduv probleem (st et häirib ainult välimuse seisukohast).

Aga nüüd mõned nädalad tagasi arvas see "muna", et oleks aeg esile tõusta. Võttis kätte ja hakkas kasvama. Mitte ainult kasvama, vaid ka muutus hellaks. Esialgu vaid tugevamalt pihta minnes (nt kui Margus seljas ronis). Siis juba oli valus ka selili lamada või magada. Praeguseks on asi nii kaugel, et see muna on vähemalt topelt suurem, kui mõned nädalad tagasi ning punetab ja valutab kogu aeg. KOGU AEG! Ja te ei taha teada, kui valus see on, kui keegi sinna vastu peaks minema. Eile Margus kogemata toetas pihta ja mul pidid silmamunad lõhkema sellest valust.

See "muna" pildil ei ole põlv ega õlg... 
Soovitusest, et kohe arstile, pole kasu. Kirurgile sain aja alles kuu lõpus. Sinna on rohkem kui kaks nädalat aega. Seni tuleb ju kuidagi edasi elada nii, et see olukord ei masendaks nii palju. Seega andke soovitusi, mis võtaks valu ära sellise "muna" suhtes?

Mul praegu dilemma, kas täna minna jooksma või mitte. Jooks ise (10km + mõned harjutused) tundub nii lihtne selle kõrval, mis see muna jooksu ajal teeb. Kui on soojem ilm, siis on hea. Ei pea jopet panema ja pluus üksi nii väga haiget ei tee. Aga tänase ilmaga pean ikka jaki ilmselt peale panema ja see tähendab, et kõik kiiremad sammud loksub jope (veidi suur) seljas ja tagant kraeääre õmblus vajutab täpselt selle "muna" peale. Mis tähendab, et see on räigelt valus.


Kusjuures kõige suurema paanika tuleb alles siis, kui op-i aeg paika pannakse (ilmselt kirurgi külastuse tagajärg on see, et muna lõigatakse lihtsalt ära). Mul peas esimesed küsimused kohe on, et kaua on taastumisaeg? Või õigemini täpsemalt just see, et kaua ma joosta ei tohi? Mul tulevad maikuust ju päris tihedalt erinevad võistlused ja ei tahaks millestki kõrvale jääda...


Ühesõnaga nii ma siin istun, masenduses. Vähe kehvast tujust, selle "toetuseks" pistsin kõhtu selle jutu kirjutamise ajal terve topsi Alma Kreeka jogurtit (kakao oma). Väga hea oli, aga tuju nagu paremaks ka ei läinud (eriti kui mõtlen, et pean neljapäeval kaalule astuma :D). Peaks õppima (kooliteemat ei julge üldse puudutada, sest seal olen meeletus ajapuuduses), aga ma pigem istun ja trükin siin ja loen Sport ajakirja, mis täna postkasti potsatas. Äkki hakkaks hoopis Grey Anatoomiat vaatama? See on mul terve hooaeg tagant järgi vaja vaadata :D Saab kohe pikalt istuda (mis siis, et miljon muud asja ootavad tegemist, eks :D ).


Comments

 1. Replies
  1. EMOsse väga pole mõtet minna. Mingit ravi sellele polegi, ainult äkki soovitaks midagi valuvaigistavat... Kusjuures, see täitsa hea mõte, et helistada ja küsida :)

   Delete
 2. Minu arvates on see mädapaise. Pildil isegi näha, et seal on selline suurem ava nö, kust siis see mäda välja ilmselt tuleks. Kuna see on valus, siis sa seda ise ilmselt katki teha ei saa, aga no näha on, et mäda (kollane) kumab isegi naha alt välja.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mädapaise ta kindlasti pole. Perearst on pilgu peale visanud, kui ta veel nii suur polnud ja ütleski, et 99% tõenäosusega lipoom ehk rasvkasvaja.

   Delete
  2. Selle 1% tõenäosuse pärast oleks parem teise arsti arvamust minna küsida. Mul on kaks lipoomi peas, nad ei valuta ja neid saab vabalt liigutada naha all. Kui need mühud on kinnised ja ei liigu, siis on pigem kasvajatega tegu. Ma arvan, et arstide töö on suhteliselt sama kui itimeeste oma, et probleemide lahendamine käib läbi välistamise. Ja siis kui enamvähem klapivad sümptomid, antakse diagnoos ja pannakse ravi peale. Kui ravile ei allu, antakse järgmine diagnoos. Alati tasub minna teise kohta, teise arsti juurde, kui on kahtlasem terviserike. Mind oleks ühes haiglas ära surra lastud, teises pandi koheselt õige diagnoos. Mul oli tookord tegu kopsupõletiku tüsistustega.

   Delete
 3. Nagu mulle kogu aeg öeldakse, tervis on kõige olulisem!
  Soovitan ikka kontrollis ära käia, võimalik ka äkki tasulisele kirurgi vastuvõtule minna?
  Aga kui ehk määrataksegi opi aeg siis võib-olla ei õnnestugi kohe mais opile saada, ma vaatan seda oma mätta otsast, mina ootan veebruarikuust saadik juuni lõppu, aga mul neurokirurg ka.
  Jagan sinuga masendust, mul endal on kopp ees kõikidest jamadest olen lihtsalt väsinud.
  Aga küll kõik hästi läheb ja tervist tuleb hoida, olen hakkanud neid asju teisest küljest vaatama, ju siis elu õpetab.

  ReplyDelete
 4. Mul on ükd pisike puugi moodi nahanäsa (kaenla all) mis samamoodi pole kunagi liiga teinud kuniks hakkas lambist liiga tegema ühel heal päeval. Kuna tegemist nahanäsaga siis sellega tegeleb nahaarst. Niisiis ootan märtsi kuust saati järjekorras, aeg on alles Mai alguses. Ja nagu sinulgi nii on ka minul Mai kuu sees pärus mitu võistlust ees ootamas. Tunnen su valu !

  ReplyDelete
 5. Lipoom, kuhu on lisandunud sekundaarne infektsioon. Ilmselt vajab väikest lõiget, et mäda välja lasta. Kunagi hiljem plaanilises korras saab kogu lipoomi ära lõigata. Infektsiooni foonil ei hakata lipoomi lõikust tegema. Pildi järgi tundub üsna pindmine, st mäda võib paari päeva jooksul ka ise välja murda, kui lõiget ei tehta. Seega kui ikka väga häirib ja haiget teeb, tasub minna EMOsse. Kui mitte, siis võib ka paar päeva oodata-vaadata

  ReplyDelete
  Replies
  1. Aitäh väga sisuka vastuse eest :) Helistasin perearsti nõuandlasse ja sealt ka anti soovitus ikka EMOsse minna, kui väga valus on ja tugevalt häirib. Kuna mul värskelt Margusega EMO kogemus ja see polnud eriti positiivne, siis kannatan veel. Äkki siis tõesti ise leiab "lahenduse". Kuigi jah, tänane jooks jääb jälle ära, sest praegu ei saa isegi kükitada ilma, et selg põleks valust...

   Delete
 6. Mina soovitan emosse minna. Seal peaksid olema inimesed, kes lõike sisse teevad ja selle tühjaks pigistavad või imevad. Saad kiiremini probleemist lahti. Ja kui asi hull, siis ehk ka varem arstile.

  ReplyDelete
 7. Ohhh, päris korralik mügarik. Loodan, et saad võimalikult ruttu sellest lahti! :O

  ReplyDelete
 8. Lipoom peaks olema valutu. Ilma katsumata ei oska öelda, aga tegemist võib olla ka ateroomiga e rasunäärmetsüstiga, mis on põletikku läinud. Sellega saaks emo-s ära avada ja läheks kergemaks :)

  ReplyDelete
 9. Mina pakuks põletikulise epidermoidse tsüsti varianti - algselt selline ümar ja piirdunud (palpatsioonil võib tõesti segi ajada lipoomiga, kuna mõlemad on tavaliselt piirdunud ja liigutatavad), kui aga kuskilt otsast viga saab ja rebeneb, siis läheb põletikku ja punaseks ja valusaks.
  Ühe pildi peal tõesti tundub olevat selle pinnal väike punktikujuline auguke, mis samuti sobib epidermoidse tsüsti diagnoosiga. Pigistades või lahti lõigates tuleks sealt ilmselt kollakat püdelat massi, mida ekslikult peetakse tihtipeale mädaks, aga tegelikult on see sarvainemass. Perearstide sõnavaras on antud haigus tavaliselt "ateroomi" nime all (mis sisuliselt on küll vale).
  Juutuubis leitavad "hiiglaslike vinnipunnide pigistamise videod" on üldjuhul ka hoopis epidermoidsete tsüstide avamise kohta.
  Ise seda aga pigistama hakata ei ole mõtet, kuna mingi aja jooksul see täituks uuesti (tsüstikestad, mis seda sarvainemassi toodavad, jääksid ju sisse). Mõistlik oleks ikka lasta välja lõigata kogu moodustis.
  Hariliku lipoomi sisse infektsioon ei teki (oma arstikarjääri jooksul olen kokku puutunud kümnete, kui mitte sadade lipoomidega, ja põletikulist lipoomi ei ole veel ette tulnud :)

  ReplyDelete

Post a Comment