46. jooks ümber Harku järve

Maikuu võistlused said tänasega lõpu. Osalesin 46. jooksul ümber Harku järve. See jooks oli järjekordne näide, kuidas hommikused ootused ja plaanid seoses jooksuga võivad täitsa peapeale minna. Aga nagu ikka, alustame hommikuga.Hommikune äratus oli tunduvalt varem, kui äratuskell pläriseda tahtis. Margus suutis oma vähkremisega üles ajada ja kui õues täitsa valge, siis on väga raske uuesti magama jääda. Pealegi, väike närv oli ka ikka sees seoses jooksuga.

Hakkasin siis hoopis koristama. Jah, lugesite õigesti. Kuna kogu selle lõpetamise ja erinevate ürituste jadaga pole vaba aega just eriti palju olnud, siis valitses paras segadus kodus. Niisiis võtsingi ja kulutasin vabad 1,5-2 tundi koristamisele ja pesu pesemisele.

Kodutöödega paralleelselt tegin endale süüa ka. Ei olnud kuidagi pudru tuju. Enamasti on puder mu võistluseelne toit ja alati, kui ma seda pole söönud, on miski nihu läinud. Aga siiski ma tegin endale hommikusöögiks hoopis juustuse omleti koos kodujuustuga.

Tegelikult ma olin sel momendil suhtumisel, et jooksust ei tule nagunii suurt midagi välja. Ärkasin hommikul imeliku valuga reies. Olin ilmselt kuidagi kehvasti maganud ja lihase ära maganud või ma ei tea mis sellega juhtus. Igatahes jalale astudes oli valus ja mõtlesin mingitel momentidel, kas üldse starti mõtet minna.

Aga Tallinna ma siiski jõudsin. Enne viisime veel lapsed mu ema juurde hoida. Kohale jõudsime me ligi 2 tundi varem. Läksime varuga, sest me pole erilised Tallinna liikluse sõbrad ja parem varem minna, et ära eksimise korral oleks aega kohale jõudmiseks.

Mainin siinkohal ära, et "me" tähendab mina ja Priit. Priidus on hakanud väike huvi tekkima mu jooksuvõistluste vastu (või siis tahab lihtsalt minuga rohkem aega koos veeta ja kuna ma olen kogu aeg jooksmas, siis see ainuke võimalus :D) . Jooksma ta (veel) ise tulla ei taha, aga näiteks Rakverre lubas kõndima küll tulla. Algus seegi. Aga täna oli ta mu kotipoisi rollis.


Niisiis me ootasime ja vaatasime veidi aega ringi. 11 ajal hakkasin mina sooja tegema. Treener jagas põhjalikud näpunäited, millise soojenduse võiks teha ja ma eeskujulikult täitsin neid. Tagant järgi võib öelda, et see ilmselt tänase jooksu puhul kergendas asju päris palju.

Enne stardikoridori avamist kuulsin, et rajal joogipunkti pole. Te ei kujuta ette, mis paanika mu peas hakkas. Mis mõttes ei ole joogipunkti?!?!? Õues on palav ja päikeseline ilm. Mina ei suuda joosta 6,6 km päikese käes ilma, et ma vahepeal end kasta ei saaks. Kirusin Priidule päris pikalt, et mis mõttes?!?!? Ega muud üle ei jäänud, kui oma veepudel näppu võtta ja sellega startiga.


11.45 ajal võtsingi sisse oma Puls pre-workout shot´i ja läksin starti. Priit läks poodidesse. Ütlesin, et ilmselt enne 12.45-t pole starti mõtet tulla. Lubas 12.30 ajal ikka igaks juhuks kohale tulla :D Stardikoridoris olin nii omas mullis, et märkasin alles siis, et stardiks läheb, kui 3,2,1 loendus tuli.

Plaan oli selline - rahulik, nauditav jooks. Kilomeetri aeg hoida 6 min/km ringes. Mitte aeglasemalt, kui 6:20 ja kiirema tempo puhul jälgida, et pulss üle 180 ei läheks. Algus muidugi aeglaselt võtta ja mitte end ribadeks kohe joosta.

Plaani jälgimine läks väga hästi. Algus oli kohe eriti aeglane, sest suhteliselt alguses (max 100 meetri pärast) oli mingi kraavi ületus, kus kõik ummikus passisid. Sealse passimisega langes esimese km-i aeg päris korralikult. Ülejäänud aja üritasin jälgida pulssi ja tehnikat. Et ikka tõuge olemas oleks ja hingamine oleks korralik.

Sellise lähenemisega pidin imestada paari km-i möödudes, et olen täitsa tip-top seisus. Olemine oli väga hea, jooksusamm mõnus ja hingamine ilusti rütmis, nagu vaja. Hakkasin mõtlema plaani, et mis momentidel vett juua. Pudelis oli mul alles umbes 350ml vett. Seega tuli planeerida, et millal juua ja millal mitte. Et ikka pudeli kaasa tassimisest midagi ka kasu oleks.

Esimese lonksu võtsin 3km täitumisel. Väike sutsakas kraevahele ja teine suts suhu. Aitas päris hästi, sest tuul oli suhteliselt jahe ja vastu märga tuule ja vee kooslus oli väga jahutav. Kuna ma enne jooksu jõin 0,5liitrit spordijooki ja vett ka päris palju, siis otsustasingi pigem rõhuda keha jahutamisele välispidi, mitte vee joomisele.

Pool rada sai läbi ja aeg oli alla 20 minuti. Enesetunne oli jätkuvalt väga hea ja ma ei kahelnudki, et aeg alla 40 minuti tuleb. Ma teadsin, et mingi etapp tuleb küll liivane, aga ma väga ei põdenud. Just seepärast, et mingit ajalist eesmärki mul ees polnud ja poleks ka midagi juhtunud, kui aeg 40 minutist suurem oleks tulnud.

Viimased 1,5km olid sellised, kus vaikselt üritasin tempot veel tõsta. Alguses kogemata, sest vaatasin kella valesti. Siis natuke kirusin, et vara sai kiirendust alustada, aga polnud hullu midagi. Päris lõpu kiirendusest ei tulnud suurt midagi välja, sest see lõik oli puhtalt liivarannas. Ma jooksin seal kindlasti aeglasemalt, kui oleks suuteline olnud. Seda Viljandi õppetunnist, et nii raskel pinnasel pole mõtet oma jalgu viimse piirini tappa. Pärast Viljandi väga rasket maastiku mul see luuümbris vaikselt tundma hakkas andma. Seega ei tahtnud jalga hullemaks ajada ja jooksin ilma lõpuspurdita :)

Ajaga jäin ma rahule ka ilma selleta. 6,6km oli ametlikult lõigu pikkuseks ja mu ajaks sai 39:14. Kilomeetriaeg oli keskmiselt sama, mis Maijooksul (5:57 min/km). Keskmine pulss oli selle eest 4 pügala võrra väiksem kui eelmise nädalavahetuse jooksul (ehk 177). Sellest ka veelgi parem enesetunne jooksu ajal (kuigi ka Maijooks oli mõnus).


Kokkuvõtvalt võiks jooksu positiivsete külgedena välja tuua:

 • mitmekülgne rada - on raskemaid, on kergemaid lõike. Samas tõusu-langust väga pole ja saabki nautida erineva maastikuga jooksu. 
 • Puude lähedus - minusugusele palavas jooksmise vihkajale oli nii nauditavad lõigud, kus sai puude varju peituda. Jooksud, mis ei möödu enamjaolt lõõskava päikese all, on mu lemmikud :) 
 • Ei ole ülerahvastatud - kui välja arvata alguses kraavi ületuskoht ja lõpus üks lõik, kus rajaks oli sissekõnnitud rada (möödumiseks oleks pidanud läbi heina lippama), polnud erilist ruumikitsikust või takerdumist teiste ebasobiva tempo tõttu. 
 • Hästi korraldatud rada - mina, kes ma olen "raudselt ma eksin ära" suhtumisega jooksja, tundsin rajal end väga hästi, sest kõik keeramise kohad olid märgistatud ja raskemate kohtade peal olid suunajad. Selle koha pealt 5+ korraldustiimile. 
 • Parkimine oli osalejatele tasuta :) See info oleks võinud kuskil ka üleval olla, oleks meil ära jäänud hulk planeerimist. 
 • Lastejooksud olid tasuta. Kuigi meie enda lapsed täna kaasas ei käinud (tõbised - kes vähem, kes rohkem), oli tore näha, et paljud lapsed käisid jooksmas :) 
Negatiivsete külgedena võiks välja tuua: 
 • Joogipunkti puudus - mina elasin selle jooksu läbi ainult tänu sellele, et mul oli pudel näpus. Muidu ma kindlasti poleks sellist aega jooksnud. Kindlasti võiks olla üks joogipunkt. Muideks, tee ääres üks vanem meesterahvas pakkus pudelist mingit roosat vedelikku juua. Mulle tundus see VÄGA kahtlase välimusega. Ei tea, kas keegi võttis ka seda? 
 • Kinkekotis oli coca-cola. Olgu või kätekreem minu poolest, aga coca?!? No halloo... 

Järgmine jooks on ilmselt mul alles Narva Energiajooks. Seal plaanis poolmaraton. Esimest korda lähen  Narva jooksma, seega tuleb huvitav jooks (võõras rada, võõras linn jne). Ega ma veel kirjas pole, aga küll see väike mure ka lahendatud saab :D Kes veel Narva jooksma läheb?Comments

 1. Igati tubli jooks jälle. Kava toimib ilmselgelt hästi. Coca-cola on ka maratonil/ultral ka laual kiire energia tarbeks. Aga eks kinkekotti sattus, sest hooaeg ja hulgisoodus äkki. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma olen nüüdseks ka täiesti veendunud, et kava toimib ja vägagi hästi :) Minu reaktsioon cocaga on ilmselt väga personaalne ja enamus ilmselt maha ei hakanud surema sellest, et sellist jooki anti. Minu jaoks lihtsalt seostub coca täielikult patupäevaga.. Ühesõnaga ma ise seda ära ei joonud ja andsin ära ;)

   Delete
 2. Väga hästi kirjutatud kokkuvõte. Teiste muljeid võistluselt, kus ka ise osalenud oled, on alati põnev lugeda-kuulda. Too coca-cola sattus lõpetajakotti vast suuresti seetõttu, et sponsoreeritakse jooksusarja. Ise tavaliselt taolisi jooke ei tarbi, kuid täna tegin erandi. Usun, et Narva meeldib sulle. Ise külastasin alles hiljuti meite piirilinna, mitte küll esimest korda, ja jäin väga rahule. Promenaad on kaunis ning inimesed sõbralikud.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Teiste muljeid on tore tõesti lugeda. Ma loodan ka, et Narva jooks tuleb mõnus. Olen kuulnud,et sealne jooks väärib oma nime ja on päris tore.Eks saan juunis ise järgi proovida 😊

   Delete
 3. Mina plaanin Narva minna �� Kohtume siis taas rajal ��

  ReplyDelete
 4. Mina tulen elukaaslasega seekord 7K Narva nautima. Edu Sulle ettevalmistustel, Narva poolmaraton on ilus. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Olen ka kuulnud, et narvas on väga ilus rada :) Ilusat jooksu teile :)

   Delete

Post a Comment