Я не говорю по-русски - ehk taksoseiklusi Tallinnast

Enne, kui ma hakkan kirja panema eelmise nädala kokkuvõtet ja sellega koos ka kuu kokkuvõtet (kes kaalu peale panuseid panid, siis pilke peale), siis kirjutan teile ühest kogemusest eilse taksosõiduga. Mina, üdini maakas, sain sellest vist pooleks aastaks taksolimiidi täis. Kirjutan kohe täpsemalt.


Üritasime Laulupeolt ära tulema hakata ja taksot endale sebida. Päris sinna väravateni autod ei saanud ja otsustasime otsida mõne koha, kus juba liiklus toimib. Läksime siis Russalka poole (teadmata, kus me üldse oleme) ja vaatasime, et seal kõrval hea väike parkla, kust taksot muudkui inimesi peale võtavad. Otsustasime ka siis nii teha.

Helistasin samasse taksofirmasse (ehk Sõbra takso), millega eelnevalt olime Ülemistest Vabaduse väljakule liikunud. Kutsus nii pikalt, et ma tahtsin juba mujale helistada. Tagant järgi olekski pidanud kinni panema. Aga lõpuks siiski keegi võttis vastu ja uuris, kuhu tahan taksot kutsuda. Andsin koordinaadid ja oletavalt 7 minuti pärast pidi takso kohal olema Amigo takso. Sõbra = Amigo ?? No tõlkes küll, aga hetkel oli peamine, et takso tuleks ja olgu ta mistahes keelse sõbra nimetusega (nüüd vaadates vist ikka pole sama koht, aga ilmselt aitab see "amigo" välja, kui kiirem aeg on vms).

Umbes selle aja pärast helistas mulle üks number. Võtsin vastu ja tuleb mulle pikk venekeelne tekst teemal takso ja 854 ja parkla. No nii palju sain aru, et takso vist on kohal, aga meie parklas ei näe. Vastan viisakalt eesti keeles, et ma ei räägi venekeelt. See vastu seletab midagi. Ma kasutasin siis oma kuulsat lauset - Я не говорю по-русски. Selle peale tuleb ainult parastab не говорю, не говорю... Lõppu midagi veel kobises (ma arvan, et see tähendas, et ta on kohal) ja pani toru ära.

Ma hakkasin siis parklas (muideks see parkla on ju nii väike, et seal ei saa kuskil "peidus" olla, et ma ei näe) uuesti üle vaatama, et äkki ikka kuskil on. Siis jooksin Russalka ette, et äkki on seal peatunud. Enne üks takso ootas seal kedasi. No äkki taksojuhid harjunud just sealt peale võtma. Ei midagi. Mõtlesin, et äkki siin on veel mõni parkla, ma ju ei tea! Oleks eestikeelne taksojuht olnud, oleks saanud uurida, sest ma reaalselt tellin taksot/olen Tallinnas loetud korras aastas ja äkki ma ise kutsusin valesse kohta. Igatahes taksot meil polnud.

Hakkasin juba alla andma ja uut numbrit valima. Siis helises jälle number. Täpselt sama number ja jälle venekeelne tekst. Ma siis juba veidi kurjalt, et "teid ei ole siin parklas ja ms jooksin terve selle parkla juba läbi jne". Siis nägin, et tagant poolt tuleb üks takso ja sobiva numbriga. See on siis teine koht, kus oleks pidanud sellele juhile paar kurjemat sõna ütlema ja ukse kinni lööma, sest "põnevam" osa oli alles ees.

Sisse istudes ütlesin ikkagi viisakalt tere, kuigi mõttes ütlesin midagi muud :D Ja lisasin "Palun Ülemiste keskusesse". Vastu ei mõhkugi. Käik pandi sisse juba enne, kui Marek korralikult istuma sai või ema vöö üles leidis (selle leidis ta alles poole sõidu pealt muideks). Nagu tuli takus lendas see takso sealt parklast minema.

Terve sõit oli tunne, et me oleme ralliautos ja sõit käib võidu peale. Raja vahetused olid sellised, et kergelt hakkas tunduma, et ma peangi istuma nägu vastu küljeklaasi või pooleldi juhil süles. Keelatud võtted polnud ka bussirajal sõitmine (edit: sain teada, et see on taksole lubatud, kui sõitjad peal) ja kiirused 70-80km/h linnavahel. Vahelduseks veel äkkpidurdused enne valgusfoori ka. Ühesõnaga sõit kogu raha eest :D

Kui me sinna Ülemistesse kohale jõudsime, siis oli maksime ära ja ütlesin viisakalt veel head aega ka. Vastu tuli midagi venekeelset. Mul oli tahtmine veel kobiseda sõidustiili ja elementaarse riigikeele oskuse kohta, aga olin vait. Ei jaksanud ega viitsinud seal vaidlema hakata. Järgmine kord lihtsalt ei hakka riskima ja ütlen kohe taksot tellides, et palun juht, kes räägib eesti keelt ja kes suudaks mind niimoodi sihtkohta viia, et mu pulss ei oleks kõrgem, kui jooksuvõistlusel.

PS! Hommikul tellisime ka samast kohast ja siis oli üks naisterahvas juhiks. Samuti veidi ägedama sõidustiiliga, kui me ise, aga ei tekkinud kordagi tunnet, et kohe tuleb avarii, nagu õhtuse sõidu korral oli pea iga pöörde/reavahetusega.


Comments

 1. Olen Tallinnas taksoga sõitnud vist 4x ja neist 2x Tulikaga. Soovitan oma kogemuse põhjal Tulikat - on veidi kallim aga võid kindel olla, et saad sõita puhta auto ja liikluseeskirju tundva juhiga. Aga vb on kellelgi selle firmaga ka sama jubedaid kogemusi, kunagi ei tea. :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ma varem on elektritaksot kasutanud ja ka ainult head kogemused. Aga seekord sai Sõbra taksot proovitud. Ja kuigi teenuse osutaja polnud sõbratakso, siis sealt ma väga enam tellida ei julge. Ei tea, mis hull järgmine kord tuleb :D

   Delete
 2. Taksod võivad bussireas sõita, tegelevad samamoodi reisijateveoga nagu bussid. Järgmine kord võid Uberit proovida, siiani ainult head kogemused.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Harva taksosõitjana ei teadnud seda, vähemalt selle koha pealt võtan siis manitsused tagasi :D

   Delete
 3. Taksod on üle ilma samasugused. Mine sõida mistahes muus linnas ja saad sama. Kes kihutab, kes ei saa sihtkohast aru, kes püüab sulle kõigepealt oma pere-elust jutustada ja seejärel intiimteenust vahendada. Võta seda kui kultuurilist seiklust ja kõik on korras.

  Keeleprobleeme pole mul Tallinna taksodes iial olnud - kõik juhid saavad eesti keeles piisavalt aru. Pigem püüan ma ise alati vestelda ja vene keelt purssida, et seda vähem roostes hoida.

  ReplyDelete

Post a Comment