SYNLABi analüüside tulemused

Ma olin juba väga kaua mõelnud, et peaks ära tegema ühe korraliku verepõhise tervisekontrolli. Sellise, mis annaks hea ülevaate, kas midagi on paigast ära ja võiks mu treenimisel kahjuks tulla. Kuna Regiina ka kirjutas sellest oma blogis mõni aeg tagasi, siis sain hoogu juurde ja võtsin plaani lõpuks torkimisele kohale end vedada.

Lisaks endale mõtlesin juba kõik oma kolm last ka kaasa võtta. Ei ole see minu verepilt olulisem kui nende oma. Pigem vastupidi. Kuna mu lastel pole kunagi kontrollitud ei vitamiinide D ja B12 seisu ning ka viimastest raua tagavarade kontrollidest on sada aastat möödas, siis oligi plaan kindel – lähme Viljandi SYNLABi verevõtukabinetti ja laseme kõik teha endale analüüsid.

Miks SYNLAB ja mitte perearsti kaudu? Esiteks perearsti kaudu kindlasti ei saa saatekirja niisama huvi pärast kontrollimiseks. Meie tervishoiu süsteemis tuleb arstil põhjendada mingite näitajate kontrollimist, aga SYNLABi laboriarstide poolt on kokku pandud paketid, kus on lisaks neil tuntud näitajatele, mida enamasti kontrollida tahetakse ka teised näitajad, mis tegelikkuses näitavad sama tähtsaid asju, aga pole nii laia kõlapinda leidnud.

Kuna ma polnud esialgu kindel millal me sinna torkimisele kohale jõuame, siis ei hakanud ma pakette netist ära tellima. Koha peal saab ka osta. Päris igas laboris seda teha ei saa, aga SYNLABI kodulehel  on kirjas kõik kohad, kus verd saab anda ja seal juures on ka kirjas, kas saab koha peal tellida või mitte. Igatahes Viljandis saab.

Lastele tegin kõigile Terviseriskipaketi lastele.  Pakett maksab 38 eurot ja on mõeldud kuni 14 aastastele lastele. Pakett koosneb viiest analüüsist ja tulemuste alusel saab hinnata lapse üldist tervislikku seisundit. Saada selgust, kas kehas on mõni põletik või on kehal olulistest ainetest puudust. 

Mina ise võtsin Tervisesportlasepaketi. See pakett koosneb 12 analüüsist ja maksab 41 eurot.  Ka selle paketiga saab aimu, milline on üldine immuunsüsteem, kas kehas on põletikke või mingite ainete puudust, kuid lisaks saab veel teada, kas treeningkoormus on sobiv ja kas keha saab treeningujärgselt piisavalt puhkust.


Käisime vereproovi tegemas neljapäeva hommikul. Hommikul, sest vereproovi peab andma söömata-joomata ja kaua sa ikka lapsi näljas hoiad. Mainin siinkohal ka ära, et aega kirja panema sinna ei pea. Elav järjekord on verevõtmisel. Juba järgmise päeva hommikul helistas meile laboriarst, kes selgitas tulemusi. Nimelt saab lisaks paketile juurde tellida ka endale laboriarsti konsultatsiooni.  Pean ütlema, et sellest oli numbrite tõlgendamisel hästi palju abi.


Vereproovi tegemisest ma pikalt kirjutama ei hakka, kuigi see oli üks ütlemata värvikas kogemus. Kes üllatas oma tublidusega, kellest sai nõelahirm täielikult võitu. Kogemuse tegi tunduvalt meeldivamaks see, et vereproovivõtja oli ütlemata tore inimene. Ilmselt kogenud töötajana küsis ta ka alguses, kas ikka tahan kolmele korraga teha. Tagant järgi võib öelda, et see oli mõistlik soovitus, aga minu paarituhande närviraku kadumise hinnaga saime siiski kõigilt vere võetud.

Lähme nüüd lõpuks tulemuste juurde. Ma ise eeldasin, et kõige hullemad tulemused on Marekul. Ta on meil kõige valivam toiduga (loe: tervisliku toidu suhtes kõige tõrksam) ja võrreldes teistega on ta õues ka märgatavalt vähem. Tuli välja, et tema näitajad olid hoopiski kõige paremad. Meil, ülejäänutel, olid nii üht kui teist normist väljas, aga tema puhul oli vaid üks näitaja normist erinev.

Meie kõigi paketis oli selline analüüs nagu hemogramm ehk verehematoloogiline uuring , mis on rahvasuus tuntud kui üldverepilt. See uuring annab ülevaate organismi hetkeseisundist ja võimaldab täpsustada haigusliku protsessi olemust. Hemogramm näitab hapniku transpordivõimekust ja vedeliku tasakaalu olekut organismis. Leukotsüütide üldhulk ja leukogramm võimaldavad hinnata immuunsüsteemi seisundit, põletiku olemasolu.

Minul näitas see test viiruse olemasolu, sest lümfotsüütide suhtarv oli paigast ära. Teised näitajad selles kompleksanalüüsis olid mul korras. Kõigil kolmel lapsel oli paigast ära monotsüütide suhtarv. Monotsüüdid on n.-ö koristajad organismis. Nad parandavad kahjustusi, mida mõni põletik, allergia, parasiit on organismis teinud. Allergia või parasiidi olemasolu näitab ka normist erinev eosinofiilide arv, mille suhtarv oli paigast ära nii Margusel kui Marelil. Seega on siin mõttekoht endale, millest see tingitud võib olla. Mareli puhul on mul väike kahtlus allergia koha pealt, Marguse suhtes hetkel ei oska seisukohta võtta. Margusel oli korrast ära ka neutrofiilide ja lümfotsüütide arv, mis võib viidata mingisugusele viiruslikule nakkusele organismis.

Hemogrammi kohta veel nii palju, et see oli üks uuringutest, mille puhul oli doktorikonsultatsioonist väga palju kasu. Need nimetused ei ütle mulle suurt midagi ja kui teadja inimene ilusti tavainimesele arusaadavalt lahti seletab, on ikka hulga lihtsam mõista loetavat.

Järgmine kontrollitav näit oli CRP ehk C-reaktiivne valk. Kuigi soovituslik näit on välja toodud tulemuste juures alati, et võiks olla alla 10, siis laboriarst ütles mulle, et üldjuhul (on ka erandeid) on see näitaja põletiku puudumisel midagi alla ühe (ehk siis 0,xxx). Marelil ja Margusel see ka nii oli. Minul oli see veidi kõrgem ja Marekul oli see lausa 4. Mis jällegi on mõttekoht, et millest see tingitud võib olla.

Ühised kontrollitavad näitajad meil olid veel ferritiinraua varusid näitav analüüs ja D-vitamiin. Siin kohal tulid nüüd need kõige negatiivsemad tulemused. Marekul olid ainukesena meist mõlemad täiesti korras. Marelil ja Margusel oli D-vitamiini tase miinimumist (75) 15 ühiku võrra madalam. Minu tase oli aga hädine 32. Saime soovitused lastel sügisest 1000 ühikut (lµ) ja minul koheselt 4000 ühikut vitamiini võtma hakata.

Ferritiiniga olid nii minul, Marelil kui Margusel kõigil kehvasti. Kuigi norminäit lubab miinimumiks 10, siis arst täpsustas, et pigem võiks olla tulemus nii 40-50 kanti (pisikestel lastel 20), et see oleks hea. Minul oli see näit 17,1, Marelil 14,6 ja Margusel ainult 9. Ferritiinil on omavaheline seos hemoglobiiniga. Kui ferritiini analüüs ehk raua varud on nii madalad, siis võib ka hemoglobiin kiirelt langema hakata, mis võib viia kehvveresuse ehk aneemiani. Seega ka siin saime soovitused rauarikkamate toitude lisamiseks menüüsse ja vajadusel (Marguse puhul väga soovituslik) ka raua preparaatide võtmise kuur läbi teha.

Ülejäänud kontrollitavad näitajad olid meil erinevad. Lastel hinnati veel B12 taset.  See on meie n.-ö kesknärvi süsteemi vitamiin, mis lastel eriti oluline aju arenguks, keskendumise- ja õpivõime hindamiseks. See oli neil kõigil korras. Marekul jällegi kõige parema näitajaga, aga ka teiste numbritel polnud häda midagi. Sellega laste analüüsid piirdusid. Minul aga oli veel ports näitajaid, mille puhul kohati tulid laboriarsti selgitused väga kasuks.

Eraldi analüüsina oli minul glükoos. See oli mul ideaalne nagu alati. Kui glükoosi näit on madal, siis võib eeldada, et toiduga saadud süsivesikute kogus ei ole kehalise koormusega vastavuses. Kõrged väärtused viitavad aga suhkruhaigusele.

Biokeemilise uuringuna tehti veel ka kõik ülejäänud analüüsid. Kõige tuttavamad nimetused neist olid minu jaoks magneesium, kaltsium ja kolesterool. Kaks esimest näitajat olid mul korras, viimane aga mitte. Kuna see analüüs annab ainult üldnäitaja kolesterooli kohta, siis nüüd oleks vaja teha eraldi analüüsid (maksab SYNLABis alla 5 euro), selgitamaks hea (HDL) ja halva (LDL) kolesterooli taset. See annab täpsema pildi südame-veresoonkonna seisust ja ülevaate, kas  peaksin söömises siiski veidi muudatusi tegema, et seda näitajat vähendada. Kõrge LDL – kolesterooli näit olevat infarkti riski hindamiseks vajalik täpsemalt vaadata.  

Edasi tulevad nüüd näitajad, millest aru saamiseks kasutasin „tõlgi“ (ehk laboriarsti) abi. Esimesed näitajad olid aspartaadi aminotransferaas ehk ASAT  ja kreatiini kinaas. Need mõlemad on lihasrakkude markerid. Mõlema näitaja puhul tõuseb näit lihaste ülekoormusest ning väga suure näitaja puhul võib oletada trauma olemasolu. Minul olid mõlemad näitajad ilusti korras.

Kreatiniin on lihastes tekkiv ainevahetuse lõpp-produkt.  Selle kogus sõltub lihasmassi suurusest. Madalad väärtused võivad olla tingitud nälgimisest või väikesest lihasmassist. Minul oli see analüüs ilusti lubatud vahemiku keskel.

Uurea peegeldab valkude lõhustamise intensiivsust organismis ja selle põhjal saab aimu, kuidas keha treeningust taastub. Minul oli see näit 3,8 (peaks olema alla 8,2), seega ma arvan, et ma taastusin oma 24 tundi enne tehtud lõigutrennist päris korralikult. Arst selgitas ka, et te tervisesportlase analüüse tegema tulles ei tohikski eelmine õhtu suurt trenni teha, siis saab kõige adekvaatsema info.  

Kokkuvõtlikult võiks öelda, et meil on neli aspekti, mille puhul tuleks mõelda ja leida parendusvõimalusi – raud, D-vitamiin, kolesterool ja valged vererakud. Saime laboriarsti käest soovitused muudatusteks söömise koha pealt; mille suhtes peaks tegema kordustesti teatud aja pärast ning mida põhjalikult uurima.


Tegelikult on hea südamerahustus, et Marekul on näitajad korras ning teiste suhtes on hea teada, millele peaks rohkem rõhku panema. Seda, et Margusel on nii mitmed näitajad korrast ära, poleks ma ausalt uskunudki (tema on meie pere kõikesööja ja 24/7 õues viibija). Endal arvasin ka, et  mõni näitaja paigast, aga nii madalat D-vitamiini taset ka ei aimanud ka ette. Igatahes pean ütlema, et kord mingi aja tagant selline korralik analüüs teha tuleb ainult kasuks! Meie kindlasti kordame seda mingi aeg ja Priidu saadame ka torkimisele. 


Comments

 1. Nii põnev! Lahe, et terve perega selle asja ette võtsite. Ma ei tea, miks ma arvasin, et see analüüs palju kallim on (okei, terve perega minnes tuli korralik summa kokku), aga nüüd küll kavatsen ka selle tervisesportlase paketi võtta ja end kontrollid. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kokku läks meil jah täitsa arvestatav summa (eriti, kuna ostsin samal päeval 300 euri eest maasikaid sügavkülma :D :D), aga sellest saime väga palju teadmisi oma tervise kohta. Seega soovitan soojalt ja ma ise lähen varsti seda kolesterooli asja veel lisaks uurima :) Sealt saab ka üksikutena analüüse võtta, ei pea tervet paketti muidu võtma, aga kui ei ole süvateadmisi, mis analüüse korraga oleks tark teha, siis on paketid kõige parem valik (Y)

   Delete
 2. Tuli kohe meelde et peabki järgmine kord Eestis käies lastega selle käigu ette võtma.

  Ma ise käin tegelikult päris tihti vereproove andmas ja viimane kord oligi ferritiin närune number 8 :S ja sama kehv oli/on ka enesetunne. Soomes öeldakse, et kui täiskasvanul on s-ferriti näit alla 40, siis on juba olukord päris halb ja rauavarud täiesti otsas.

  Eestis on palju soodsam teha neid vereproove kogu perele. Tundub, et praegu väga populaarne värk, sest kõik tahavad olla kursis oma tervisliku seisundiga.

  ReplyDelete

Post a Comment