"Ja juttu jätkub kauemaks..."

Kuigi see lause on tuttavaks saanud kohvi reklaamist, siis seekord ei järgne sellele kohvi reklaam. Räägin hoopis teemadest, millest üks jooksja võiks 24/7 rääkida ja rohkemgi veel. Ma muidugi ei räägi iga jooksja eest, sest teadagi inimesed on erinevad, aga siin on teemad, mille üle võiks mina lõputult arutada. Loe ja vaata, millistest nendest teemadest sinuga ma rääkida saaks? 


1. Jooksu tempo. See on üks teema millest mittejooksjad kohe üldse aru ei saa. Normaalsed inimesed räägivad ju liikuvate "objektide" kiirusest ikka km/h süsteemis, imtte min/km kohta :D Aga kui ikka kaks jooksjat kokku saavad ja jooksmist arutavad, siis see teema ei jää kunagi puutumata. Mis tempoga aeglased lõigud, millisega lõigud jne.

2. Areng. Teema, kuidas üldse jooksjast sai, mis tempodest kuhu on arenenud ja mis on eesmärgiks on üks teema, millest ka kuidagi mööda ei saa. Ma olen vist seda sada korda siin ka maininud, et kuidas ma ikka kunagi üldse ei jooksnud (jah, üle 100kg-sena on päris raske joosta, vähemalt minu pikkuse juures) ja kuidas nüüd nii armastan, ARMASTAN seda ala! Tuleb tuttav ette, eks :D

3. Joostud distantsid. Mis on seni pikim maa, mida oled jooksnud; kui pika jooksu nädalavahetusel tegid, nädala lõikes joostud distantside võrdlus jne You name it, igast distantsist võin rääkida ja detailideni välja.


4. Jooksukava. Kui kahel jooksjal on jooksukava, siis see on üks teema millest rääkida. Eriti, kui samaks distantsiks treenitakse. Kuivõrd erinevad need on, kui palju kummalgi nädalas trenne on jne. Tegelikult jutukaaslase kava puudumisest ka suurt numbrit ei tehta, sest siis saab jällegi võrrelda enda peaga planeeritu ja profi soovituste erinevusi.

5. Jooksu takistavad faktorid. Oled palju enne jooksu söönud ja tuleb kehv jooks - räägid sellest. Läksid tühja kõhuga jooksma ja magu hakkas valutama - jälle räägid. Kui kaal segab edusammude tulekut - ikka räägid. Samamoodi ka vale riietuse või jalanõu valikust või eelmisel päeval kandadele tantsitud villidest jne.

6. Ilm. Ilm on ka üks jooksu segav või soodustav faktor, aga selle ma toon eraldi välja, sest see on kohe nii suur jutuvada tekitaja. Siin kohal on rääkida nii palju juba seepärast, et inimesed on erinevad ja neile sobib jooksuks erinev ilm. Mina näiteks ei suuda üldse kuumaga joosta ja pigem eelistan uduvihma pikaks jooksuks. Mõnel teisel aga on vastupidi ja oh seda hämmeldust siis, kui üks on enne võistlust rõõmus ja teine päris mossis ilma üle :D

Rapla Selveri jooks
7. Eeskujud. Eestis on palju tublisid jooksjad keda eeskujuks võtta. Mitte isegi niivõrd, et nüüd tahaks järgi teha (nt Rait Ratasepp, kus on alles mees!!), vaid kellele jooksualaselt alt üles vaadata ja püstist pöialt näidata saavutuste eest! No ja nende saavutustest saab pikalt rääkida.

8. Toit. No kes siis toidust ei tahaks rääkida :D Mida enne või pärast jooksu süüa, millal enne võistlust oleks mõistlik süüa, mida kohe kindlasti peale (pool)maratoni kavatsed süüa jne. Ma pole veel kohanud jooksjat, kes ei tahaks toidust rääkida.


9. Uni. Millal keegi tõusis, et jooksud tehtud saaks. Millal enne võistlust peaks tõusma, et keha reibas oleks jooksu alguseks. Millal magama minema jne. Uneteemast ei saa ka kohe kuidagi üle ega ümber. Ma põen juba praegu, kuidas ma enne maratoni võõras voodis (lähen enne jooksu üheks ööks Tallinna, et hommikul sõitma ei peaks) magatud saan.

10. Võistlused. Kes käib võistlemas, kes mitte, aga teemaks tulevad nad ikka. Kui mitmel jooksul hooajal osaleda tahetakse, millistel, kui pikkadel jne. Kogemusi jagada eri võistluste kohta on mõnus, eriti kui on olnud mõni selline keskpärasest erinev jooks (kas raja või mingite vahejuhtumiste tõttu).


Kindlasti on neid teemasid veel, aga siin on esikümme, mis minu puhul kohe pähe tuli. Kui sulle tuli mõni teine teema, millest jooksjate seltskonnas üle ega ümber ei saa, siis pane aga kommentaaridesse kirja ;)

Comments

Post a Comment