Kuidas valmistuda ööjooksuks?

Valmistumine ööjooksuks on veidi erinev kui tavaliseks, hommikusel ajal algava jooksu puhul. Söögiajad on teised, päevakava on erinev, unerežiim isegi võib olla teine. Kuna mina olen ööjooksja vaid korra aastas Rakvere Ööjooksul (ei jookse ma ju ka kodus õhtuti), siis minu võistluseelne ettevalmistus erineb päris palju tavapärasest. Olukord on minu jaoks uudne igal aastal ja endale meelespeaks panen kirja mõned punktid, mida olen endale kokku googeldanud seoses ööjooksuks valmistumisel.


Ööjooks 2014a
Planeeri oma terve päeva toitumine ette. Päev peab algama korraliku, tasakaalustatud hommikusöögiga. Arvesta, et see jääb päeva kõige suuremaks toidukorraks ja peab andma piisavalt energiat! Lõuna võiks jääda kuskil 4-6 tunni kaugusele jooksu algusest. Ööjooksu puhul seekord siis hiljemalt kella 16-st (mis eeldab ilmselt üht väikest vahepala hommiksöögi ja lõunasöögi vahel arvestades meie varast ärkamisaega). Lõunasöögiks vali midagi kergesti seeditavat ja mis ei tekita kõhus ebamugavusi. Viimast korda võiks süüa 1,5 tundi enne starti (kell 18.30 umbes). See võiks olla harjumuspärane jooksueelne snäkk. Ära katseta midagi uut! 

Lisaks toitumise planeerimisele, on oluline ka päevakava umbes ette mõelda. Hommikul võid lubada endale sissemagamist ja pikaldast ärkamist, aga kindlasti ära logele päev otsa voodis. Keha muutub laisaks ja nii võid jooksma minnes väga unine ja loid olla. Ära plaani ka mingit hullu pingutust nõudvat tegevust. Eelista tegevusi, kus ei pea olema palju jalgadel aga mis hoiaks mõistuse erksana. Mine näiteks kinno või sõpradele külla. 

Ära keri enda emotsioone üles. Enne starti kipub ikka väike elevus sisse tulema. Kui aga võistlus on alles õhtul, siis on kerge end päeva jooksul nii üles kerida, et starti minnes oled kui üks plahvatav närvikogum. Ürita oma mõtted mujale juhtida ja tegeleda muude asjadega. 

Valmistu jooksuks pikemalt, kui vaid jooksupäeva planeerimine. Kui sa oled tavapäraselt hommikujooksja, siis proovi ka kodustel radadel mõni kord (vähemalt kaks korda) õhtul jooksuvõistluse stardi ajal jooksma minna. Näed ära, kuidas su keha reageerib. Teadlased on avastanud, et inimkeha erisuste tõttu, oleme me õhtusel ajal just kiiremad. Kõige ideaalsem aeg pidavatki olema 20-22 vahel, seega Ööjooksu suhtes täpselt sobiv. Samas ei ole me kõik ühtemoodi loodud ja oleks hea veidi proovi teha, kuidas sinule õhtune jooksmine sobib. 

Võimalusel tee lühike lõunauinak. See on tegelikult väga erinev inimestel ja kindlasti katseta see enne järgi. Mina isiklikult ei saa 20-minutilisest (nagu soovitatud) uinakust suurt energiat juurde vaid olen pigem terve õhtu unesegane. Aga Priidu puhul näiteks toimib see väga hästi. Seega katseta enne jooksupäeva ja kui sulle sobib, siis kindlasti proovi see päevakavasse mahutada. 

Tarbi eelnevatel päevadel ja jooksupäeval vedelikku. Viimased lonksud oleks hea võtta kuni tund enne jooksu. Hea oleks elektrolüütidega jook, aga ka vesi on sobiv. Seda teed sa ka tavaliste jooksude puhul kindlasti, aga ka ööjooksul ära seda unusta. Kuigi võib loota, et õhtul on jahedam ja keha nii palju ei higista, siis pika distantsi puhul on vedelikukaotus päris suur ja ka suurema janutundeta võib kehal vedelikupuudus tekkida. Sel aastal tuleb seda nõuannet eriti tähelepanelikult arvesse võtta, sest ei ole meil väga lootust alla 20 kraadist ilma jooksu ajal tunda. 

Jooksuvarustuse puhul pane tähele, et sa oleks pimedas nähtav. Kuigi jooksurada on tähistatud ja autod ilmselt seal ei sõida, siis on mõistlik end mõningate helkuritega varustada (kui neid riiete küljes ei peaks olema). Soovi korral võta ka pealamp rajale kaasa. 

Tee enne jooksu sooja. See soovitus kehtib igasuguse jooksuvõistluse juurde, aga kuna see on oluline, siis lisan selle siia lõppu. Kuskil tunnike enne starti leia koht ja tee kerge sörk, harjutusi erinevatele lihasgruppidele ja väiksed kiirendused. Kerge higistamine on märk, et su keha on lahti võimeldud ja valmis jooksuks. 

Jooksu osas lihtsalt jälgi, et alguses kohe üle ei pingutaks, naudi jooksu ja naerata! 

Allikad: 


Comments