See ei ole sponsoreeritud postitus

Ilmselt on see jälle üks teema, millega blogijatel endal on mingid sisemised lahkhelid, aga panin kirja omad mõtted seoses erinevate koostöövormide suhtes. Kuna Lipsuke mingi aeg alles kirjutas sellest, siis mõtlesin, et lõpetan ka oma selle teemalise igivana mustandi ära ja lasen teil lugeda, kuidas ma ise asja näen :)


Ma olen oma blogimise aja jooksul koostöid teinud päris palju. Enamus firmad, kellega koostööd olen teinud, on leitavad SIIT. Tasu koostöö eest on olnud erinev - tooted, raha, üritused. Vastavalt sellega, millega on tegu, kui  palju huvi see mulle pakub ja kui palju mässamist toote arvustuse koostamisega on.
Sponsortootena saadud komplekt - wowow sarja müts ja kindad ning jooksujakk. Ülihead! 
Samas olen ma siin blogis jaganud ka tooteid, mille eest ma pole mingis vormis tasu saanud. Pole isegi ettevõttega ühenduses kuidagi olnud. Nendest mõningate puhul küll on firma mu postitust lugedes saatnud ühtteist nö tänutäheks, aga postitus polnud kirjutatud selle mõttega, et äkki läheb õnneks ja keegi märkab ja saadab :D Kindlasti mitte. Postitus on ikka kirjutatud, sest miski on mulle meeldinud ja kui meeldib, siis ei pea kiitusega kaasnema mingi "altkäemaks", et seda kõva häälega võiks välja öelda. Ühesõnaga "kui nänni ei saada, siis ei kiida ka" stiil pole minu rida.

Ma ei ole väga pannud oma postitustes juurde, kas on tegu sponsoreeritud postitusega või mitte. Enamasti olen ma küll nii kirjutanud, et see on välja loetav (olen saanud, kingiti jms väljendid), aga mulle kohe üldse ei meeldi kirjutada kuhugi stiilis "tegu on sponsoreeritud postitusega" või vastupidi "see pole sponsoreeritud".
Üks tasuta jooksudest :)
Selle viimase väljendiga on mul üldse mingi eriti suur ebakõla. Minu jaoks tähendab sellist väljendi kasutamine umbes seda, et kõik muud postitused, mis on sponsoreeritud, oleks vaid lihtsalt tühjad kiidulaulud. Olgu seal sõnastus mis tahes, aga et ausa hinnangu saab ainult sealt, kus pole mingit sponsorlust taga. Seepärast ma ise ka neid väljendeid üritan vältida.

Aga miks jõuavad blogisse enamasti kiitvad "sponsoreeritud postitused"? Siin on kaks põhjust. Üks on see, et ma valin, mida ma katsetamiseks võtan. Kui asi juba eos tundub kehv ja niru, siis ma ütlen pakkumisest ära. Teine asi on see, et kui olen firmale tagasisideks öelnud, et mulle ei meeldi, siis on palutud, et ma ka ei kirjutaks. No siis ma pole ka seda teinud. Ühesõnaga võib öelda, et kaadritaga on ikka neid negatiivseid kogemusi ka olnud, AGA kui ma olen midagi tasuta saanud katsetamiseks (ja võib olla ka tasu kaasnenud) ja tingimus on see, et negatiivse tagasiside puhul mitte kirjutada, siis miks ma peaks seda tegema?

Enda raha eest külastatud Türi elamuspark :) 
Samas olen ma õnnelik, et mul on olnud võimalus teha nii palju koostöid ja sellega leida endale ka uusi lemmikuid, mida enda söögilauale osta või selga panna. Samuti on koostöödega avanenud mulle parim võimalus, mis ühele harrastusjooksjale võiks tulla - tasuta jooksud. Mitte küll kõik, aga sel hooajal näiteks on vähemalt 80% jooksudest mul sellised, kus minupoolseks kulutuseks jääb vaid kohale sõita.

Lisaks toodetele, "toodab" blogi mulle raha ka reklaamide pealt. Nii kui nendel klikite, kukub mulle paar senti. Reaalselt see summa on üliväike, mis ühe kliki pealt tuleb, aga kui te kõik korra seda teete, siis tuleb ikka natuke rohkem kokku :D Seega kui sul adblock just peal pole, siis vahepeal kogemata võiksid nende peale klikkida :)

Üks tingimus, mis ma enamasti koostöödele panen, on see, et tootega kaasneks loosimine või sooduskood lugejale. Sest eelkõige teie pärast ma ju oma katsetusi kirja panen (maitsa, katsetada ja külastada võiks ma ju niisama ka :D) ja minu meelest on aus, kui vähemalt üks teist saaks ka proovida seda, millest ma kirjutan. Üldiselt oleks hästi tore, kui te midagi mu loosimistest võidate, siis ka tagasisidet annaksite.  Etteruttavalt võin juba öelda, et üks loosimine on mul tulemas näiteks jõulude aeg (hästi tore loos!) ja kui augustis pildistamisel ära käin, siis äkki septembri alguses tuleb üks pildistamise loos ka ;) Hoidke silma peal igatahes ;)

Viimasena tahaks ära mainida, et kõik tootearvustused ei ole tulnud siia läbi selle, et firma on minuga ühendust võtnud. Enamus siiski on, kuid osa on ka sellised, kus ma olen saanud midagi kuskil maitsta või on silma jäänud ja siis olen firmaga läbirääkinud koostöö tingimuste suhtes enda algatusena. Siinkohal ütlen ära, et tegelikult on päris mitmed firmad, kes üldse ei vasta kirjadele. Mu kirjad pole ka selles stiilis, et "köhi nänni". Enamasti tahaks ma toote kohta lisainfot esmalt saada, et kui koostöö vorm ei sobi, siis saaksin ka ise ostetud, kui toode ikka on sobiv. Aga ei lisainfot ega mingisugust vastust :D
Täitsa enda raha eest lasin end torkida :D 
Täna on meil muideks terviseblogijate kokkutulek. Ka sinna olen ma sponsorid otsinud. Ikka vaid need, kelles/milles ise pettuma pole pidanud - Valio, Vitamin well, Nocco, PULS Nutrition (kellel on muideks uus e-pood ja head soodukad), Margit Partei photography ja MyFitness Viljandis ! Nii et jälgige mu FB lehte, sest live´e hakkab sadama!

PS! Kui teil on mingeid tooteid või üritused, mille kohta tahaksite arvustust lugeda, siis andke kommentaarides märku. Lisaks võiksite anda ka märku, kui olete midagi sellepärast ostnud, et ma olen kiitnud (ma tean, et neid on olnud päris palju, vähemalt postkastist küsitud nõuannete alusel võiks nii arvata) ja kuidas teile meeldis :) Ja kui juba muljetate, siis võite panna kirja ka e-poode või tooteid, mille jaoks tahaksite sooduskoode.


Comments