Unenäod - kas soovunelm või suurim hirm?

Mul on viimasel ajal väga veidrad unenäod. Näen korduvalt samu asju. Olukorrad on küll veidi erinevad, aga osalejad on samad, tagajärg on sama ja ka mingid tegevusenüansid on samad. Kui näha midagi unes väga tihti, siis hakkad paratamatult mõtlema, et see peab midagi tähendama, aga mida?
Need kaks asja, mida ma unes tihti näen, on üpriski (või isegi väga) negatiivsed asjad. Vähemalt tagajärg on väga negatiivne, kui selline asi päriselt toimuks. Kas siis võiks mõelda, et see on lihtsalt suur hirm, et äkki asjad lähevad nii?

Sel juhul võiks ma ju pidevalt unes näha, et mu lastega juhtub midagi, sest see on mu suurim hirm, aga seda ma ei näe (õnneks, sest olen ka seda unes näinud ja läbi une nutnud ja see tunne pärast sellist und ärgates on väga vastik). Eks need kaks olukorda on ka reaalselt juhtudes väga halvad, aga need pole sellised asjad, mida ma liigitaks oma hirmude esikolmikusse (kuigi esiviisikusse mahuks vist küll).

Äkki on need mingis mõttes soovunelmad. Ma ei mõtle selles mõttes, et ma sooviks, et need reaalselt juhtuks, vaid selles suhtes, et need mõlemad tegevused on sellised, mis on nö tagajärg sellele, mis reaalelus võiks juhtuda arvestades olukorra tingimusi. Äkki ma olen justkui alateadvuses seadnudki endale lõpptulemuse sellele olukorrale ja kinnistan seda läbi une.

Keeruline jutt, eks. Toon oma mõtte selgitamiseks näite. Kui ma viskan iga kord banaanikoored maha peale nende söömist, siis tõenäoline on, et ma üks hetk nende peal libisen. See on tagajärg, mis mu alateadvuses on paika pandud. Sellise näite puhul ma näekski unes kogu aeg, et ma libisen ja kukun. Seega oleks see justkui eeldatava tagajärje läbimängimine.

Ühe unenäo puhul ma veel saan natuke aru, miks ma seda näen (on seotud otseselt minuga) ja mõistan miks praegu (sest see on natuke aktuaalne teema olnud), aga teises ei ole mina üldse asjas sees ja tegevus toimub kellegi teisega. Hakkas see peale üht suuremat elumuutust selle inimese elus ja nüüd vähemalt korra nädalas näen unes teda kindla lõpuga olukorras. See olukord pole seotud ta elumuutusega, vaid millegagi, mis on ta elus juba aastakümneid eksisteerinud.

Võib olla on need lihtsalt unenäod ja ma ei peaks nende peale mõtlema. Samas öeldakse ju, et unenäod kannavad endast mingit suuremat tähendust. Kuidas teie suhtuks sellistesse unenägudesse? Kas laseksite hommikul peast välja või otsiksite suuremat põhjust, miks te neid näete??

PS! Unenägudest uurides leidsin sellise laheda postituse, kus on kirjas, kuidas tõlgendada mingil ööl nähtud unenägu. Ma ei hakka siia seda kopeerima tervenisti,aga ööl vastu tänast nähtud asjad või tegevused osutavad reeglitele, millest tuleb kinni pidada, ja asjadele, milles ennast piirata või millest lähemal ajal loobuda. Ülejäänud ööde kohta saate lugeda SIIT.


Comments

  1. Väga põhjalik blogi unenägude seletamisest: unenagudeseletaja.blogspot.com

    ReplyDelete
  2. Soovitan veel seda raamatut: Stefan Klein "UNENÄOD. Rännak meie seesmisse tõelusse". Vt http://www.varrak.ee/product/23761/

    ReplyDelete

Post a Comment