Kui palju kõnnib 9-aastane?

Kui keegi küsiks mu käest, et kes mu lastest on kõige vähem aktiivsem, siis ilmselt ütleks mõtlemata Marek. Mareli ja Margus võiks hommikust õhtuni väljas istuda ja teha miljonit eri asja, aga Marek üldjuhul läheb välja konkreetse plaaniga ja niisama "ah teeme midagi" mõttega teda välja ei meelita. Kuna nüüd on tal minu vana pulsikell, siis oli ka minu enda jaoks päris huvitav vaadata, kui palju ta siis ikkagi liigub.
Enne, kui numbreid hakkan ette laduma, pean ütlema, et ekstra kella pärast ei ole ta mitte ühelgi päeval liikumas käinud. On teinud praktiliselt iga päev neid asju, mida ta ka tavaliselt teeb ning mingeid imenippe sammude välja meelitamiseks kasutanud pole.

Marek sai kella käele 16. mail. Selle päeva õhtul samme vaadates oli minul üllatus suur. Ise arvasin, et saan talle näidata puust ja punaselt, et tuleb end rohkem liigutada, et 10 000 sammu täis saada, aga ei saanudki targutama hakata. Kokku tegi ta samme sel päeval 11634. Esialgu mõtlesin, et sel päeval oli kehaline ja ilmselt sellest need sammud suuresti tulid ning sama suuri ootuseid järgmiseks päevaks ei seadnud.

Neljapäeval kehalist polnud. Ei olnud ka muud "kohustuslikku liikumist". Ühesõnaga seekord ei saanud oletada, et mingist konkreetsest tegevusest sammude arv suurem oleks. Näit oli õhtuks siiski üle selle soovituslikku piiri. Lausa 14012 sammu sai kokku.

Reedel käis Marek rattaga koolis. Õhtul käis ka minuga trenni tegemas. Proovisime õhtusel sõidul ka pulsivöö kasutamist natuke. Samme tuli kokku 19791, mis lisaliigutamist ja eelmiste päevade näite arvestades, oli täitsa eeldatav tulemus.


Laupäeval käisime Lillelaadal. Teadsin juba ette, et sel päeval ei ole probleemi sammude täis saamisega, aga nii suurt numbrit ma ei oodanud. Õhtuks oli samme lausa 21790. Mul endalgi on enamus päevadel raske sellist numbrit täis saada ja ma tavalisel päeval liigun ikka omajagu.

Pühapäeval selle eest oli rahulikum päev. Eelmisel õhtul sai kaua üleval olla ja väsimus tegi oma töö. Lasin lapsel rahus puhata ja ka sammude arv näitas seda, et kõige rohkem just liigutud ei saanud. Sammunäiduks jäi 8248.

Tänaseks, praeguseks momendiks, on samme kogunenud 14012. Täna oli neil tantsupeo proov ja hiphop´i trenn ka. Seega sammude arv ei ole sellise päeva kohta midagi erilist, kuid siiski suurem, kui paljudel täiskasvanutel.

Selle peaaegu nädala põhjal võib öelda, et Marek liigub tegelikult rohkem, kui ma arvasin. Kohe päris palju rohkem. Selline tulemus tekitab huvi panna ka Marelile kell külge, et näha, kas minu arvamus, et ta rohkem liigub, peab paika või ei.

Muidugi ei näita ainult sammude hulk kogu pilti lapse aktiivsusest, kuid siiski näitavad sammud vähemalt suuna kätte, kas laps on väga passiivne või natuke ikka liigub ka. Nii et minu jaoks oli natuke rahustav näha selliseid sammudearvu.

Üks asi, mida ma veel polari kella pealt Mareku puhul jälgin, on uneaeg. On hea näha, et enamikel päevadel on ta ilusti üle 9 tunni ööund kätte saanud. Mõnel päeval isegi ligi 10 tundi, mis on väga korralik tundide arv. Marek on une koha pealt natuke nagu mina - kui ma ei saa end välja puhata, siis on minuga koos elamine nagu kohe purskava hakkava vulkaani kõrval seismine :D :D

Igatahes jätan talle ka edaspidi kella käe peale ja jälgime sellega nii samme kui ka uneaega. suvi tulemas ja loodan, et see on ka üks hea motivaator, millega teda laisematel päevadel liigutama ajada.


Comments

  1. Nii tubli, ma siin täiskasvanud inimese ja kontoritöölisena üritan päevas 5000 sammu kätte saada... :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. Minu meelest ka päris hea tulemus. Eile pidin ka ise piinlikult tunnistama, et oma ligi 7000 sammuga jäin ma Mareku ligi 14 000 sammust väga korralikult maha...

      Delete

Post a Comment