Üks samm ultrale lähemale (külastasin jooksueksperti)

Tere hommikust! Ma satun siia blogisse viimasel ajal harvemini, kui kuuvarjutus end Eestis ilmutab. Aru ma ei saa miks, aga aega on veel vähem, kui töisel ajal. Tegelikult on vist asi pigem selles, et ei taha kohe kuidagi arvuti taha tulla ja saan oma esmased emotsioonid tegemistest kiirelt instagram´i ja blogi Facebooki lehe vahendusel edasi anda. Aga nüüd tulin kirja panema üht olulist asja, millega vahepeal hakkama sain ja kindlasti annab ultraks treenimisele päris palju juurde.

Otsustasin lõpuks oma pegasus 33-d välja vahetada. Kes on pikemaajalisemad lugejad ehk mäletavad, et ostsin endale peagus 34-d mingi aeg, aga need ei sobinud mulle üldse ja nii ma siiani oma vanade ja kulunud tossudega jooksingi. Nüüd aga otsustasin, et kui juba tükid hakkavad küljest kukkuma, on viimane aeg sammud jooksueksperti seada.

Miks jooksuekspert, mitte niisama pood? Poodides olen ma väga erinevate müügitöötajate otsa sattunud. Nende, kes natuke jagavad ka jooksujalatsitest midagi, aga enamasti on seal inimesed, kes oskavad ehk öelda kaks sõna asjalikku ja ülejäänud tekst on selline, mis on läbinähtavalt "osta need palun lihtsalt ära" tekst. Aga mul on tõesti vaja jalanõud, mis oleks minu jalaga sama heas kooskõlas kui banaan ja maapähklivõi...

Ühesõnaga läksin Tarmo jutule. Vaatas mu pegasuste tallad üle. Nägi kohe ära, et jooksen üle kanna, aga arvestades, kui palju nende tossudega jooksnud olen ja päkaalune oli ka ikka päris siledaks joostud, siis väga näppu ei viibutanud mu suunas. Ühesõnaga väga hullu midagi jooksutehnikaga ei olevat. Jalatüüp on neutraalne, seega selle koha pealt ka mingeid iseärasusi arvestama ei pea, aga ninaosa peaks olema natuke laiem. Küsis alustuseks, et kui pegasus sobis, siis kas jääme sama juurde? Sobis küll, aga kuna uuem mudel ei sobi enam, siis vaatasime ka muid.

Esialgu, et aru saada, kui läbi mu toss ikkagi on, andis ta mulle kõrvale uue pegasuse, et tunnetada vahet. Oh saa, milline vahe seal oli. Vana toss tundus uute kõrval kohe eriti kulunud ja ära vajunud. Mitte välimuselt, vaid ikka jooksmise ajal. Ehk siis sain kinnitust, et olin uute tossude ostmise jätnud ikka väga viimasele vindile.

Tossud (Asics gel nimbus 20), mis mulle katsetamiseks esimestena toodi, olid ka need, mis minuga koju kaasa tulid. Neil oli võrreldes pegasustega veidi jäigem tald ja polnud seda vatis kõndimise tunnet. Samas ei olnud tald liiga kõva või põrutav. Ühesõnaga sobis mu jalale väga hästi nii poes ringi joostes kui ka lindil lipates. Nendest saavad minu pikamaa jooksukad. Nendega lähen ka sügisel ultrat jooksma (või vähemalt alustan nendega jooksu).


Teiseks paariks tahtsin midagi, mis sobiks kuni 10km jooksudeks. Nö võistlusjalanõuks lühematel distantsidel. Esimene paar, saucony mudel, oli väga hea. Teine paar, adidas response, olid ka väga head. Iseenesest saucony´d olid milligrammi paremad, aga kartsin, et nende väikse kanna-päkaosa suhte tõttu, ei sobi väga hästi minule (pole just väga kogenud jooksja). Viimase tõuke nende kahe vahel otsustamisel andis ikkagi 60 eurone hinnavahe. Arvestades, et Tarmo ütles mulle juba asicseid valides, et mu jalal on väga kallis maitse, siis osutusid valituks adidased :D

Praeguseks olen adidased järgi proovinud. Väga mõnus jooks oli. Eks uute jalanõudega on see pea alati, kui poest pole just esimesena näppu sattunud paariga välja astutud. Igatahes seni olen rahul. Eile oleks pidanud proovima ka asicsid järgi, aga suutsin mingi vale sammu teha ja talla alt käis väga ebamugav tunne läbi. See tunne ei lahkunud mu juurest ka järgnevatel tundidel. Seega teipisin jala kinni ja loobusin õhtusest trennist. Treener õnneks kiitis mu otsuse heaks.

Peaaegu panid lendama need adidased :D 
Ma loodan, et saan lähipäevil teised tossud ka ära proovida ja jalg teeb ilusti koostööd, sest mul 7.ndal ju maraton tulemas ja tahaks ikka uute tossudega rada minna proovima (või õigemini tahaks üldse jooksule saada). Selleks aga tuleks vähemalt üks 10km jooks ära teha ja jalanõud nö sisse joosta.

Kui jooksueksperdi koha pealt veel rääkida, siis neil on seal üks väga hea poliitika, mida tavapoed teha ei saa. Nad ei näita hinda jalanõusid proovides. Nii saad sa otsustada puhtalt oma jalatunnetuse järgi. Keegi ei käsi sul hiljem neid tosse osta, kui hind ikka liiga kalliks osutub, aga minusugusele kergelt rahakoile on see lähenemine väga hea, sest muidu hakkab ikka hind peas manipuleerima. Hinda teadmata aga see faktor jääb kõrvale. Vähemalt seniks, kuni maksmise aeg tuleb.


Comments

 1. Imelik poliitika, mulle see ei sobi, sest ma tahan ikkagi kohe teada, kuhu suunas hind tüürib ja lisaks jääb ära see "lajatan suva hinna ja ütlen talle, et teen soodukat ja klient mega häppi" . Õnneks on hinnad siis veel nähtavad olnud, kui mina seal käisin. Ja 2x tossusid sealt ostes, olen niikuinii kehva valiku teinud soovituste kohaselt. 3.kord ostsin ka sealt, aga võrreldes teiste poodidega, oli hinnavahe suuuuur. Aga kuna teistes poodides mudel läbimüüdud või vale suurus alles oli, tuli nutta ja maksta.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hinnad on ikka karpidel olemas, aga karbid on sedapidi, et ostja seda kohe ei näe.

   Delete
  2. Mina pole küll sealt kunagi oluliselt kallima hinnaga midagi ostnud. Pigem on mulle piinlikult suur allahindlus tehtud. Ühe korra olen pidanud ostus pettuma, aga seda ei osanud keegi ette näha, et mu jooksutehnika nii palju muutub, et ülepronatsioon taandub ja vaja on neutraalseid mitte ülepronatsiooniga jalale mõeldud tosse. Ja hinna kujunemisel tasub silmas pidada, et Sportlandi sugused gigandid saavad endale lubada mõnevõrra madalamaid hindu. Tarnijate hinnad olenevad sageli tellitavatest kogustest ja sõlmitud lepingutest. Jooksuekspert on ikka palju väiksem. Ja Sportlandi konsultandid...nees võiks Tarmo juures koolitusel käia, sest senini kohatutest pole küll ükski jooksutossudest suuremat teadnud.

   Delete

Post a Comment